SON DAKİKA

Devletin Tümüne Çöktüler!

Bu haber 29 Haziran 2021 - 13:00 'de eklendi.
Rabıta Uğur Mumcu'dan Sonra - Hüseyin Hakkı Kahveci

Türkiye’nin varlıklarını, doğasını, ormanlarını, yeraltı ve yerüstü kaynaklarını, Merkez Bankası rezervlerini  yağmaladılar, çaldılar ve çaldırdılar. Bir türlü doymak bilmiyorlar. Bizden sonra tufan anlayışıyla adeta ganimet bulmuş gibi Cumhuriyetin tüm değerlerini yok ediyorlar. Şeffaflık ve hesap verilebilirlikten uzak, cahil cesaretiyle yapmadıklarını bırakmıyorlar.

Devlet kurumlarını, silahlı kuvvetleri, üniversiteleri babalarının çiftliği görüp hallaç pamuğu gibi atıyorlar. Aşiretlerin ve kabile devletlerinin bile bir düzeni ve geleneği olur. Bunlarda ara ki bulasın. Tarikat ve cemaatler, Cumhuriyet düşmanları dinciler ortalıkta cirit atıyor. Adeta kendi paralel iktidarlarını kurmuş gibi hareket ediyorlar, eylem yapıyorlar. Ya FETÖ’den hiç ders almamışlar ya da suçlular ayrılamazlar anlayışı içindeler. FETÖ Borsası iddiaları da almış başını gidiyor.

En önemli sorunların başında, Türkiye Cumhuriyeti’nin bir hukuk devleti olmasıyla ilgili ciddi soru işaretlerinin oluşması geliyor. Bu durum başlı başına bir problem. Demokrasi kuşkusuz yönetim şekillerinden en ideal olanı. Ancak, bir ülkede demokrasi var, ama hukuk konusunda sorunlar var diyorsanız bir müddet sonra o ülkede demokrasinin sağlıklı işlemesi olanaklı olmaz. Kurallara uymayanlarla ile ilgili yaptırımlar güçlü değilse ya da uygulanmıyorsa, eğer ülkenin yargısı iyi işlemiyorsa burada demokrasinin zaafa uğraması kaçınılmaz olur ve ülke hızlı bir şekilde otoriter bir rejime doğru sürüklenir.

Yargının siyasi erkin güdümü altına girmesi, davaların çok uzun sürmesi, tutarlı kararların alınmaması, alt mahkeme ile üst mahkemenin birbirinden tamamen farklı sonuçlara varması, cumhuriyet savcılarının elinin kolunun bağlanması, evrensel hukuk kurallarına uyulmaması son derece sıkıntılı bir tablo oluşturur. Yargının mutlaka Anayasa, yasalar ve belki de daha önemlisi vicdan ile hareket etmesi gerekiyor. Türkiye’nin bu ilkelerden hızlı bir şekilde uzaklaşması toplumda büyük bir travma yaratıyor.

Üç temel alanda, yani ekonomide, iç siyasi yapıda ve dış politikada sıkışmış durumdayız. Üstelik birindeki sıkışıklık diğerini çözmeyi zorlaştırıyor. İşimiz hiç kolay değil. Enflasyonda, işgücü piyasası verimliliğinde, yargının bağımsızlığında, kamu düzenlemelerine karşı hak aramada, basın özgürlüğünde kötü sıralardayız. Öğretimde eleştirel düşünmede, mesleki eğitim kalitesinde, dijital becerilerde geri durumdayız.

Atatürk'ün Katilleri

Demek ki, demokrasi işler kılınırsa, hukukun üstünlüğü tesis edilirse, eleştirel düşünmenin önünü açan bir eğitim reformu yapılırsa, yolsuzlukların önüne geçilirse, kamuda liyakat ön plana alınırsa ekonomimizin performansı yükselecek.

Ahmet Akın

YAZARA AİT DĞER YAZILAR

1950 yılında doğdu. Mersin İleri İlkokulu ve Mersin Ticaret Lisesinden sonra 1971 yılında Adana İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi İşletme bölümünden mezun oldu. Özel teşebbüste üretim planlama, pazarlama ve muhasebe departmanlarında görev yaptı. 1976 yılında Mersin’de Serbest Muhasebeci Mali Müşavir olarak çalışmaya başladı. Mali Müşavir ve Muhasebeciler Birliği Dernek çalışmalarında bulundu. 1990-1998 döneminde Mersin Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanlığı görevini üstlendi. Mersin Üniversitesi Geliştirme Vakfı (MÜGEV), Mersin İdman Yurdu Spor ve Eğitim Vakfı (MİYSEV) ve Mali Müşavirler Eğitim Vakfı (MEV) kurucu üyesi oldu. Mersin Atatürkçü Düşünce Derneği, Mersin Tüccar Kulübü, Mersin Tenis Kulübü, Mersin Briç Spor Kulübü, Mersin Temiz Toplum Derneği, İçel Sanat Kulübü, Mersin İdman Yurdu Spor Kulübü, Mersin Kuvayı Milliye Spor Kulübü, SODEV, Mersin Ticaret Liseliler Derneği, Türkiye Muhasebe Uzmanları Derneği, Galatasaray Spor Kulübü, Yenişehir Briç Spor Kulübü ve 1972 yılından itibaren Cumhuriyet Halk Partisi üyesi. 2013 yılından beri de Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Meclis üyeliği görevini yürütmekte. Gazeteci-Yazarlığa devam ediyor. “Konular ve Görüşler” ile “Sözün Bittiği Yerdeyiz” isimli, İhracat Sektöründe Tekdüzen Muhasebe ve Kambiyo, Serbest Bölgeler, Maliyet Muhasebesi, Dış Ticaret İşlemlerinde Tekdüzen Muhasebe ve Kambiyo, İnşaat Sektöründe Tekdüzen Muhasebe ve Yapı Kooperatifleri konulu kitaplarım yayımlandı. Adana Yeminli Mali Müşavirler Odası üyesi üyesiyim. Halen Yeminli Mali Müşavir olarak Mersin’de faaliyet göstermekte. 1998-2008 döneminde TÜRMOB ve TESMER’de Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı. Evli ve Barış, Serdar ve Murat adlarında üç çocuk babası.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!