Privacy Policy Page
SON DAKİKA

DEVLETİ AKP’NİN İÇİNE YERLEŞTİRMEYE ÇALIŞIYORLAR

Bu haber 07 Mayıs 2020 - 0:12 'de eklendi.

Devlet, belirli bir toprak parçası üzerinde yaşayan bireyler için bir düzen tesis eden siyasal örgüttür. Devlet, özel ilişkiler alanından farklı olarak kamusal bir alan yaratıp burada etkili bir yönetim sağlayabilmek ve vergi toplayabilmek için bürokratik kaynaklara sahip olur.

Devleti temsil eden siyasal iktidarın yetkilerini toplum yararına, bireyin özgürlüklerini koruma yönünde kullanması gerekir. Devletin karar alma, aldığı kararları uygulama, karşı koyanları cezalandırma gücü vardır. Bunlar belli kurallara bağlanmıştır. İktidar, hukuka bağlı olarak kullanılır. İktidarın keyfi ve hukuk dışı kullanılmasına çoğu kez “despotluk” denir.

İktidarın kötüye kullanılmasının önlenmesi için, iktidarın uğraş alanları çeşitli organlara bölünmüştür. Kural koyma, konan kuralları uygulama ve uygulamanın kurallara uygunluğunu denetleme ve gerektiğinde yaptırım uygulama, ayrı organlara verilmiştir. Normalinin böyle olması gerekir ama Türkiye’de durum çok farklı. Ucube bir Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemiyle yargı, yasama ve yürütmenin tek kişide toplanmış olması önemli adaletsizleri de beraberinde getirmektedir.

Daha önceki yakıştırmalarda iktidar için yapılan “Devlet Partisi” benzetmeleri çok gerilerde kalmıştır. Şimdi yapılmak istenen Devleti iktidar partisinin içine yerleştirme çabalarıdır. Bu konuda da ciddi bir yol alınmıştır. “Tek Adam”ın devleti “Şahsım” olarak tarif etmesi de bu anlayıştan kaynaklanmaktadır.

Türkiye’de derin bir siyasi kriz yaşandığı konusunda herkes hemfikir. Gelinen noktada yapılması gereken şey, soğukkanlılık içerisinde, demokratik yoldan yaşanan krizden çıkış yolunu bulmaya çalışmak olmalı. Tabii, bu görev siyasete ve siyasetçilere düşüyor. Burada en önemli sorun AKP iktidarının varlığını gerilim ve kutuplaşma üzerine kurmuş olması. O zaman bu görevi muhalefet üstlenmeli.

“Tek Adam”ın yetkileri tek elde toplama çabası hem kendisini hem partisini hem de ülkeyi zayıflattı ve aşağıya çekiyor. Oysaki, 31 Mart seçimleri sonrası ortaya çıkan tablo ise eğer doğru okunursa, gücü ve sorumluluğu muhalefetle ve bağımsız kurumlarla paylaşma seçeneğini, olanağını ve gerekliliğini gösteriyor. İktidarın bırakınız böyle bir davranış içine girmesini Belediyelerin elinde bulunan yetkileri bir bir alıyor. Yandaş olmayana hayat hakkı yok. Düşmansız yapamıyorlar.

Kuşkusuz, devletin amacını gerçekleştirecek olan siyasal iktidardır. Siyasal iktidar yetkilerini ülke yararına, bireyin demokratik haklarının korunması doğrultusunda kullanması gerekir. Toplum bizden olanlar ve ötekiler diye ayrılmamalıdır. Bugün Türkiye’de yaşanan en önemli sorunlardan birisi zihninde saplantılarından ve ezberlerinden başka bir şey bulunmayanların sayısının çokluğudur. Vasata razı olan bu kesim değişime, hoşgörü ve uzlaşmaya kapalıdır.

Devlet, siyasi partinin içine yerleştirilmeye çalışıldığı zaman “Devlet Adamı”na da gereksinim kalmamaktadır. Oysaki, toplumsal krizleri yönetmek tecrübe gerektirir. Tecrübe de “Devlet Adamlığı”nı. Öngörüsüzlük devleti ve milleti sıkıntıya sokar. Toplumsal reflekslerde acelecilik ve cehalet kötü yerlere götürür.

Ahmet Akın

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

Ahmet AKIN
1950 yılında doğdu. Mersin İleri İlkokulu ve Mersin Ticaret Lisesinden sonra 1971 yılında Adana İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi İşletme bölümünden mezun oldu. Özel teşebbüste üretim planlama, pazarlama ve muhasebe departmanlarında görev yaptı. 1976 yılında Mersin’de Serbest Muhasebeci Mali Müşavir olarak çalışmaya başladı. Mali Müşavir ve Muhasebeciler Birliği Dernek çalışmalarında bulundu. 1990-1998 döneminde Mersin Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanlığı görevini üstlendi. Mersin Üniversitesi Geliştirme Vakfı (MÜGEV), Mersin İdman Yurdu Spor ve Eğitim Vakfı (MİYSEV) ve Mali Müşavirler Eğitim Vakfı (MEV) kurucu üyesi oldu. Mersin Atatürkçü Düşünce Derneği, Mersin Tüccar Kulübü, Mersin Tenis Kulübü, Mersin Briç Spor Kulübü, Mersin Temiz Toplum Derneği, İçel Sanat Kulübü, Mersin İdman Yurdu Spor Kulübü, Mersin Kuvayı Milliye Spor Kulübü, SODEV, Mersin Ticaret Liseliler Derneği, Türkiye Muhasebe Uzmanları Derneği, Galatasaray Spor Kulübü, Yenişehir Briç Spor Kulübü ve 1972 yılından itibaren Cumhuriyet Halk Partisi üyesi. 2013 yılından beri de Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Meclis üyeliği görevini yürütmekte. Gazeteci-Yazarlığa devam ediyor. “Konular ve Görüşler” ile “Sözün Bittiği Yerdeyiz” isimli, İhracat Sektöründe Tekdüzen Muhasebe ve Kambiyo, Serbest Bölgeler, Maliyet Muhasebesi, Dış Ticaret İşlemlerinde Tekdüzen Muhasebe ve Kambiyo, İnşaat Sektöründe Tekdüzen Muhasebe ve Yapı Kooperatifleri konulu kitaplarım yayımlandı. Adana Yeminli Mali Müşavirler Odası üyesi üyesiyim. Halen Yeminli Mali Müşavir olarak Mersin’de faaliyet göstermekte. 1998-2008 döneminde TÜRMOB ve TESMER’de Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı. Evli ve Barış, Serdar ve Murat adlarında üç çocuk babası.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!