SON DAKİKA

BU DEVLETİ VE CUMHURİYETİ YOLDA BULMADIK. KİMSENİN İKTİDAR HIRSI UĞRUNA HEBA ETMEYİZ.

Bu haber 04 Temmuz 2019 - 0:41 'de eklendi.

Güzel bir söz vardır: “Aşk yürek ister” diye. Vatan ve demokrasi sevdası da böyle bir şey. Ne vatanımızdan vazgeçmeliyiz ne de demokrasiden. Cumhuriyeti demokrasiyle taçlandırdığımız zaman gönlümüzün efendisine kavuşmuş oluruz.

Cumhuriyet bir yönetim şekli; demokrasi ise bir yaşam biçimidir. Demokrasihayatımızın her alanına eşitlik, özgürlük, siyasi partiler gibi birçok uygulanış alanıyla yansır. Cumhuriyette halkın seçtiği kişiler devleti yönetir; demokraside ise tüm herkesin düşüncesi alınarak kararlar alınır.

Bir ülke yabancı kuvvetler tarafından işgal altında olsa, ormanları, dağları, madenleri, akarsuları, sahilleri, tarım alanları, kent merkezleri bu kadar acımasız talan edilmez. Adeta yağma eder gibi bir avuç insan yedikçe iştahı artıyor, iştahı açıldıkça yiyor, bir türlü doymak bilmiyorlar.“Tanrılar Okulu” kitabının yazarı İtalyan StefanoElioD’Anna’nın söylediği gibi, “Bu dünyanın en korkutucu hastalığı kanser veya AIDS değil, insanın ihtilafa meyilli düşünme alışkanlığıdır.”Fikirleri değil saplantıları olan insan topluluğu en tehlikeli varlıklardır.

Anayasa’nın ve yasaların kendilerine verdiği görevleri uygulayacak bağımsız, tarafsız ve adil bir yüksek yargı olmadan ifade özgürlüğü, basın özgürlüğü ve insan haklarına saygının olmayacağını yaşayarak öğrendik. Toplumların yaşamında “hukukun üstünlüğü” olmazsa olmaz koşullardan birisidir. Baskıcı iktidarlar “üstünlerin hukuku” sevdasına kapılırsa yok olmaya mahkum olmuşlardır. Ne zaman ki, insanlar özgürlüklerinin peşine düşer, korkularından ve bağımlılıklarından kurtulur, özgürlük olmadan mutluluk ve adalet olmayacağını pekiştirirlerse demokratik hukuk gelişir ve yerleşir.

İnsan, kararlı bir şekilde düşüncenin yaratıcı gücünden haberdar olursa geleceğini dönüştürebilir. İnsanlar farklı anlama düzeylerine sahiptirler. Aralarındaki gerçek eşitsizlik budur. Size biçilen yaşam tarzına itiraz ederek kendi benliğinizi, karakterinizi ortaya koyun ki hak ettiğiniz yaşam tarzına kavuşabilesiniz.

Kendisini destekleyen bir çevre oluşturarak, iktidarı korumak için yandaşlar yaratılması, adaletli yönetimin önünde büyük bir engel oluşturmaktadır. İşte bu noktada, baskı, zorlama ve şantajla toplumu yönlendirmeye çalışan bir yönetimle karşı karşıya kalırsanız düşüncenizin yaratıcı gücünden yararlanın.

Sözcü Gazetesi yazarlarından Ayşe Sucu’nun şu görüşüne katılmamak elde değil: “Büyük fotoğraf gösteriyor ki, hayattan kopuk din söylemi, yaşam standartları oldukça düşük toplumlar oluşturdu. İşin acı tarafı yöneticiler bu kitleyi dikkate alan popülist politikalar üretiyorlar; zekayı küçümseyen imamlar, cehaleti öven profesörler, bilimsel yaklaşımlara düşman bürokratlar ise İslam karşıtlarına maazallah söz bırakmıyor.”

Ahmet Akın

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

Ahmet AKIN
1950 yılında doğdu. Mersin İleri İlkokulu ve Mersin Ticaret Lisesinden sonra 1971 yılında Adana İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi İşletme bölümünden mezun oldu. Özel teşebbüste üretim planlama, pazarlama ve muhasebe departmanlarında görev yaptı. 1976 yılında Mersin’de Serbest Muhasebeci Mali Müşavir olarak çalışmaya başladı. Mali Müşavir ve Muhasebeciler Birliği Dernek çalışmalarında bulundu. 1990-1998 döneminde Mersin Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanlığı görevini üstlendi. Mersin Üniversitesi Geliştirme Vakfı (MÜGEV), Mersin İdman Yurdu Spor ve Eğitim Vakfı (MİYSEV) ve Mali Müşavirler Eğitim Vakfı (MEV) kurucu üyesi oldu. Mersin Atatürkçü Düşünce Derneği, Mersin Tüccar Kulübü, Mersin Tenis Kulübü, Mersin Briç Spor Kulübü, Mersin Temiz Toplum Derneği, İçel Sanat Kulübü, Mersin İdman Yurdu Spor Kulübü, Mersin Kuvayı Milliye Spor Kulübü, SODEV, Mersin Ticaret Liseliler Derneği, Türkiye Muhasebe Uzmanları Derneği, Galatasaray Spor Kulübü, Yenişehir Briç Spor Kulübü ve 1972 yılından itibaren Cumhuriyet Halk Partisi üyesi. 2013 yılından beri de Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Meclis üyeliği görevini yürütmekte. Gazeteci-Yazarlığa devam ediyor. “Konular ve Görüşler” ile “Sözün Bittiği Yerdeyiz” isimli, İhracat Sektöründe Tekdüzen Muhasebe ve Kambiyo, Serbest Bölgeler, Maliyet Muhasebesi, Dış Ticaret İşlemlerinde Tekdüzen Muhasebe ve Kambiyo, İnşaat Sektöründe Tekdüzen Muhasebe ve Yapı Kooperatifleri konulu kitaplarım yayımlandı. Adana Yeminli Mali Müşavirler Odası üyesi üyesiyim. Halen Yeminli Mali Müşavir olarak Mersin’de faaliyet göstermekte. 1998-2008 döneminde TÜRMOB ve TESMER’de Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı. Evli ve Barış, Serdar ve Murat adlarında üç çocuk babası.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!