SON DAKİKA

BEŞTEPE’DE UYKUSUZ GECELER BAŞLADI

Bu haber 13 Aralık 2020 - 13:00 'de eklendi.
Rabıta Uğur Mumcu'dan Sonra - Hüseyin Hakkı Kahveci

Hırsı mantığını aşanlar hızlı bir şekilde uzlaşı ve hoşgörü kültüründen uzaklaşıp kin ve nefret moduna geçiyor. Hamaset ve yalan en önemli kozları oluyor. Bunu yaparken de kendi saflarını sıklaştırmayı hedef ediniyorlar. Kendi akıllarını kullanmayı beceremeyen önemli bir grubu da peşlerine takıyorlar.

Türk siyasetinde yaşananlar da yukarıda yazdıklarımızla örtüşüyor. Halka vereceği hiçbir şey kalmayan bir partinin iktidarı bırakmama hırsı ülkeye büyük zarar veriyor. Kendi medya ve mahkemelerini kullanarak yalan haberleri ve kararları verdikleri gibi muhaliflere de gerek devlet baskısı ve gerekse demokrasi dışı güçlerle saldırarak sıkboğaz etmeye çalışıyorlar.

Geçim sıkıntısı, işsizlik ve yoksulluk halkı canından bezdirdi. Kendileri saraylarında ve köşklerinde yaşarken halkın ucuz ekmek kuyruğunda saatlerce beklemesi yürekleri yakıyor. Bir de bunun üstüne ihale yolsuzlukları, rüşvet ve yağmayı eklediğiniz zaman isyan etmemek elde değil.

Rüşvet ve yolsuzluk dünyanın en eski hastalığıdır. Bu bakımdan iktidarlarla pek sıkı fıkı olsa da coğrafi bir özelliği yoktur. Hiçbir ülkenin yeryüzünün geri kalan kısmına verebilecek bir ahlak dersi de yoktur. Rüşvet ve yolsuzluk gelişme ve yatırımı engeller. Ve yoksulu cezalandırır. Biliyoruz ki rüşvet ve yolsuzluklar karanlıkta büyük ve gelişir. Biliyoruz ki şeffaflığın olmayışı etkili bir yönetimi tehlikeye sokar.

Türkiye ekonomik yönden adeta Osmanlı’nın son dönemini yaşıyor. İthalat sevdası, cari açık ve yüksek faizle borçlanma halkın canına okuyor. Ekonominin temel amaçlarının başında insanların mutluluğunu ve refah seviyelerini arttırmak gelmektedir. Bir milletin doğrudan doğruya yaşamıyla, geri kalmışlığıyla ilişkili olan milletin ekonomisidir. Ekonomik kalkınma güçlü Türkiye idealinin belkemiğidir.

Geçim sıkıntısı ve Covid-19 salgını halkı perişan ediyor. Halk, ayakları üstünde durmaya çalışırken yandaş sermayenin ve iktidar sevicilerinin servetlerine servet katmaları halkı çileden çıkarıyor. Gelir dağılımındaki adaletsizlik daha da derinleşiyor. Zengin daha da zenginleşirken halk fakirleşiyor.

Atatürk'ün Katilleri

Kötü yönetim, çaresizlik ve iktidardan düşme korkusu Beştepe’ye uykusuz geceler yaşatıyor. Yargılanmaktan çok korkuyorlar. Çünkü kendileri de çok iyi biliyor ki, yolsuzluklar, hukuksuzluklar ve ben yaptım oldu anlayışları cezasız kalmayacaktır. 

Daha güzel bir ülke için, geleceğimiz için, demokrasinin tüm kurum ve kurallarıyla yaşama geçirilmesi için, özgür ve adil seçimler için çalışacağız. Birlikte başaracağız. Umudu hep birlikte büyüteceğiz.

Ahmet Akın

YAZARA AİT DĞER YAZILAR

Ahmet AKIN
1950 yılında doğdu. Mersin İleri İlkokulu ve Mersin Ticaret Lisesinden sonra 1971 yılında Adana İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi İşletme bölümünden mezun oldu. Özel teşebbüste üretim planlama, pazarlama ve muhasebe departmanlarında görev yaptı. 1976 yılında Mersin’de Serbest Muhasebeci Mali Müşavir olarak çalışmaya başladı. Mali Müşavir ve Muhasebeciler Birliği Dernek çalışmalarında bulundu. 1990-1998 döneminde Mersin Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanlığı görevini üstlendi. Mersin Üniversitesi Geliştirme Vakfı (MÜGEV), Mersin İdman Yurdu Spor ve Eğitim Vakfı (MİYSEV) ve Mali Müşavirler Eğitim Vakfı (MEV) kurucu üyesi oldu. Mersin Atatürkçü Düşünce Derneği, Mersin Tüccar Kulübü, Mersin Tenis Kulübü, Mersin Briç Spor Kulübü, Mersin Temiz Toplum Derneği, İçel Sanat Kulübü, Mersin İdman Yurdu Spor Kulübü, Mersin Kuvayı Milliye Spor Kulübü, SODEV, Mersin Ticaret Liseliler Derneği, Türkiye Muhasebe Uzmanları Derneği, Galatasaray Spor Kulübü, Yenişehir Briç Spor Kulübü ve 1972 yılından itibaren Cumhuriyet Halk Partisi üyesi. 2013 yılından beri de Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Meclis üyeliği görevini yürütmekte. Gazeteci-Yazarlığa devam ediyor. “Konular ve Görüşler” ile “Sözün Bittiği Yerdeyiz” isimli, İhracat Sektöründe Tekdüzen Muhasebe ve Kambiyo, Serbest Bölgeler, Maliyet Muhasebesi, Dış Ticaret İşlemlerinde Tekdüzen Muhasebe ve Kambiyo, İnşaat Sektöründe Tekdüzen Muhasebe ve Yapı Kooperatifleri konulu kitaplarım yayımlandı. Adana Yeminli Mali Müşavirler Odası üyesi üyesiyim. Halen Yeminli Mali Müşavir olarak Mersin’de faaliyet göstermekte. 1998-2008 döneminde TÜRMOB ve TESMER’de Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı. Evli ve Barış, Serdar ve Murat adlarında üç çocuk babası.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!