SON DAKİKA

BEŞTEPE TÜRKİYE’Yİ YÖNETMİYOR ALGIYI YÖNETİYOR

Bu haber 20 Aralık 2020 - 22:34 'de eklendi.
Rabıta Uğur Mumcu'dan Sonra - Hüseyin Hakkı Kahveci

Nedir bu algı yönetimi? Kısaca toplumların duygularını, motivasyonlarını, etkilemek amacıyla yapılan yayınlar ya da seçilen bilgileri ve göstergeleri inkar etme eylemi olarak tarif edebileceğimiz algı yönetimi Hitler’le başlayıp diğer dünya liderleriyle devam eden ve son zamanlarda Trump, Putin ve Beştepe tarafından etkili bir şekilde kullanılan insan bilincini yanıltıcı bir şekilde etkileme sanatıdır. Sanat diyorum çünkü yapılan iş bir sanat eseri gibi titizlik ve dikkat istiyor.

Türkiye’de bu işi en iyi Beştepe yapıyor. Belli bir kitle açısından düşünecek olursak işleri çok kolay aslında. Sosyal medyaya girmemiş ya da girdiyse bile sadece kendi kapalı çevresiyle etkileşimde olan, sorgulama, okuma, mantık yürütme peşinde olmaktansa, kendisine iletilenlere (çoğunlukla televizyondan) inanmakla yetinen çok büyük bir kitle var. Şuan için bu kitle Beştepe’nin kemik seçmen kitlesi. “Tek Adam”a mevcut seçmen kitlesini korumak için malzeme lazım. Elinde medya varsa bu çok kolay. Önce medyadan asılsız bir haber yayınlanır. Ertesi gün Beştepe bunu meydanlarda defalarca dillendirir ve televizyonlarda defalarca yayınlanır. Örneğin Gezi Direnişi’ndeki “camide içki içtiler” yalanı tam da bu şekilde gerçekleşmiştir. Caminin olaylara şahit müezzini tarafından yalanlanmış olmasının artık hiçbir önemi kalmamıştır zira müezzinin yalanlaması Beştepe’nin iddialarının ulaştığı kadar kitleye hiçbir zaman ulaşmayacaktır. Ulaşsa da, koskoca Başbakan’ın günlerdir söylediği şeylerin inandırıcılığı bir cami müezzinine kıyasen daha fazla olacaktır haliyle.

Algı yönetimi her alanda kullanılabilir. Küçük bir iş yerinden tutunda büyük devletlere kadar. Algı yönetimi ile birlikte devletler halkı alışma sürecine sokar, ticaret yapanlar ise ürünlerini pazarlamak için kullanırlar. Çoğu zaman, var olan durum farklı gösterilerek manipüle de yapılabilir.

İnsanlar tecrübelerinde, yaşanmışlıklarında, anlatılanlardan yola çıkarak bir algı sahibi olmaktan ziyade algıların esiri olabilmektedir. Çünkü, bu algılar kişinin düşüncesini oluşturur. Verilen bilgiler, yaşatılanlar, söylenenler çoğu insanın dışarıdan aldığı başkalarının bilgisi yönünde işleyecektir. Kişi kendi algısını yaratamıyorsa kendi düşüncesini de var edemeyeceği bir gerçektir. 

Algı yönetiminin asıl amacı insanları kendi istekleriyle bir şeye razı etmektir. Seçimlerde bir parti, seçmeni kendi isteğiyle yanına çekerse başarıya ulaşır. Beştepe, bunu dini duyguları kullanarak ve ekonomik desteklerle bugüne kadar yaptı. Çok yönlü seçim rüşvetini sürekli uyguladı. Ancak, bu davranışın sonuna gelindi. Geçim sıkıntısı, yoksulluk ve işsizlik vatandaşı canından bezdirdi. Bundan sonra Beştepe aşırıcı muhafazakarlık ve milliyetçilik unsurlarına daha sıkı sarılacaktır.

Atatürk'ün Katilleri

Muhalefet partileri de seçmeni bilinçlendirme çalışmalarını seçimden seçime değil program dahilinde sürekli hale getirmelidirler. Arayış içinde olan seçmen sayısının varlığının çok olduğunu düşünecek olursak inandırıcı olan avantaj sağlayacaktır. Seçmenin gündeminde ekonomi var. Muhalefet Türkiye’nin zor durumu iyi anlatmalı. Covid-19 konusundaki Beştepe’nin yalanları halkın gözünü açmış olmalı.

Ahmet Akın

YAZARA AİT DĞER YAZILAR

Ahmet AKIN
1950 yılında doğdu. Mersin İleri İlkokulu ve Mersin Ticaret Lisesinden sonra 1971 yılında Adana İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi İşletme bölümünden mezun oldu. Özel teşebbüste üretim planlama, pazarlama ve muhasebe departmanlarında görev yaptı. 1976 yılında Mersin’de Serbest Muhasebeci Mali Müşavir olarak çalışmaya başladı. Mali Müşavir ve Muhasebeciler Birliği Dernek çalışmalarında bulundu. 1990-1998 döneminde Mersin Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanlığı görevini üstlendi. Mersin Üniversitesi Geliştirme Vakfı (MÜGEV), Mersin İdman Yurdu Spor ve Eğitim Vakfı (MİYSEV) ve Mali Müşavirler Eğitim Vakfı (MEV) kurucu üyesi oldu. Mersin Atatürkçü Düşünce Derneği, Mersin Tüccar Kulübü, Mersin Tenis Kulübü, Mersin Briç Spor Kulübü, Mersin Temiz Toplum Derneği, İçel Sanat Kulübü, Mersin İdman Yurdu Spor Kulübü, Mersin Kuvayı Milliye Spor Kulübü, SODEV, Mersin Ticaret Liseliler Derneği, Türkiye Muhasebe Uzmanları Derneği, Galatasaray Spor Kulübü, Yenişehir Briç Spor Kulübü ve 1972 yılından itibaren Cumhuriyet Halk Partisi üyesi. 2013 yılından beri de Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Meclis üyeliği görevini yürütmekte. Gazeteci-Yazarlığa devam ediyor. “Konular ve Görüşler” ile “Sözün Bittiği Yerdeyiz” isimli, İhracat Sektöründe Tekdüzen Muhasebe ve Kambiyo, Serbest Bölgeler, Maliyet Muhasebesi, Dış Ticaret İşlemlerinde Tekdüzen Muhasebe ve Kambiyo, İnşaat Sektöründe Tekdüzen Muhasebe ve Yapı Kooperatifleri konulu kitaplarım yayımlandı. Adana Yeminli Mali Müşavirler Odası üyesi üyesiyim. Halen Yeminli Mali Müşavir olarak Mersin’de faaliyet göstermekte. 1998-2008 döneminde TÜRMOB ve TESMER’de Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı. Evli ve Barış, Serdar ve Murat adlarında üç çocuk babası.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!