SON DAKİKA

BAŞKAN SEÇER YAVAŞ YAVAŞ MERSİNLİYİ TANIMAYA BAŞLADI

Bu haber 03 Ağustos 2020 - 14:00 'de eklendi.

Sayın Başkan, bizim beton, hafriyat ve dolgu alanı ile işimiz olmaz. Köprü, baraj, yol esasen devletin işi. Biz Mersiniz, İzmir ve İstanbul’u bir tarafa bırakacak olursanız, Anadolu’ya ithalatı, ihracatı biz öğrettik. Kültür, sanat, eğitim ve sporda Türkiye’ye örnek olduk. Çok dinli bir toplumda yıllarca yaşadık ve yaşamaya devam ediyoruz. Bizim derdimiz demokratik bir toplumda, Atatürk’ün yolunda özgürce yaşamak. Bu yazıyı yazmama neden olan etken, sizin duygularımıza tercüman olmanız. 

Her seçmenin bir oyu vardır ama Mersinlinin oyunun özgül ağırlığı çok fazladır. Şunu söylemeden geçemeyeceğim. Ben Mersin sevdalısıyım diyen herkes Mersinlidir. Ben Mersinliyim demek için sahilden Kızkalesi’ne yüzerek kayalıklardan çıkarken ayağınıza deniz kestanesi batmış olması,  Akdeniz plajında Dodo Kazım’ın evinin önünden başlayarak Mezitli’ye kadar sahilden yürüyerek gitmek ya da bisikletlerle Dede Kavak’a (Elvanlı) gitmekte gerekmiyor. Ben Mersin Sevdalısıyım demek yeterli.

Benim lise çağında Mersin’in üç lisesi vardı: Tevfik Sırrı Gür Lisesi, Ticaret Lisesi ve Sanat Okulu. Bu üç lise arasındaki futbol maçlarını Tevfik Sırrı Gür Stadında 5-6 bin kişi izlerdi. Genellikle Tevfik Sırrı Gür şampiyon olurdu. Ben Mersin Ticaret Liseliyim. Bir final maçında ilk devreyi 3-0 önde bitirmiştik. Tamam işte bu sefer olacak dedik. Ancak maçı 6-3 kaybettik. Tevfik Sırrı Gür Türkiye şampiyonu olmuş bir okuldu.

Mersin’in Edip Burhan Kapalı Spor Salonu Türkiye Boks Şampiyonasında tıka basa dolardı. Çünkü Mersin Türkiye şampiyonu olurdu. Türkiye Atletizm Şampiyonası Mersin’de yapıldığı zaman 9-10 bin seyirci izlerdi. Çünkü Mersin Amatör Atletizm Kulübü sürekli Türkiye şampiyonu olmak için koşardı.

Çok iyi anımsıyorum. 1974-75 yıllarında yapılan Mersin Moda ve Tekstil Festivalinde yer yerinden oynamıştı. İzmir Fuarının tahtı sallanmıştı.  Aslında Mersin İdman Yurdu’ndan da bahsetmek istiyorum ama adı geçince yüreğim sızlıyor. Birkaç tane iblis yüzünden en büyük markamızı kaybettik.

Bunları şunun için yazıyorum. Mersinlinin ruhunda başarı var, liderlik var, yenilikçilik var. Önceki başkanlarımızdan Macit Özcan ve Burhanettin Kocamaz Mersinliyi tanımadan, anlamadan gelip geçtiler. Ama bu sefer işin rengi değişik. Başkan Seçer yavaş yavaş Mersinliyi tanımaya anlamaya başladı. Bu çok sevindirici bir  gelişme. Mersinli düzenli ve ucuz toplu ulaşım istiyor, Mersinli temiz bir çevre ve doğa istiyor, Mersinli kültür, sanat, spor ve eğitimde eski güzel günlerini istiyor. 

Salı günü akşam yat limanı önündeki yeşil alanda gençlerle birlikte “Akustik Park” konserini izlerken aklımdan şu geçti: “Değişim başladı. Mersin yeniden Türkiye’nin örnek şehri olmaya hazır. Yeter ki doğru işleri doğru zamanda yapalım.”

Mersinliler adına teşekkürler Vahap Başkan…

Ahmet Akın

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

Ahmet AKIN
1950 yılında doğdu. Mersin İleri İlkokulu ve Mersin Ticaret Lisesinden sonra 1971 yılında Adana İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi İşletme bölümünden mezun oldu. Özel teşebbüste üretim planlama, pazarlama ve muhasebe departmanlarında görev yaptı. 1976 yılında Mersin’de Serbest Muhasebeci Mali Müşavir olarak çalışmaya başladı. Mali Müşavir ve Muhasebeciler Birliği Dernek çalışmalarında bulundu. 1990-1998 döneminde Mersin Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanlığı görevini üstlendi. Mersin Üniversitesi Geliştirme Vakfı (MÜGEV), Mersin İdman Yurdu Spor ve Eğitim Vakfı (MİYSEV) ve Mali Müşavirler Eğitim Vakfı (MEV) kurucu üyesi oldu. Mersin Atatürkçü Düşünce Derneği, Mersin Tüccar Kulübü, Mersin Tenis Kulübü, Mersin Briç Spor Kulübü, Mersin Temiz Toplum Derneği, İçel Sanat Kulübü, Mersin İdman Yurdu Spor Kulübü, Mersin Kuvayı Milliye Spor Kulübü, SODEV, Mersin Ticaret Liseliler Derneği, Türkiye Muhasebe Uzmanları Derneği, Galatasaray Spor Kulübü, Yenişehir Briç Spor Kulübü ve 1972 yılından itibaren Cumhuriyet Halk Partisi üyesi. 2013 yılından beri de Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Meclis üyeliği görevini yürütmekte. Gazeteci-Yazarlığa devam ediyor. “Konular ve Görüşler” ile “Sözün Bittiği Yerdeyiz” isimli, İhracat Sektöründe Tekdüzen Muhasebe ve Kambiyo, Serbest Bölgeler, Maliyet Muhasebesi, Dış Ticaret İşlemlerinde Tekdüzen Muhasebe ve Kambiyo, İnşaat Sektöründe Tekdüzen Muhasebe ve Yapı Kooperatifleri konulu kitaplarım yayımlandı. Adana Yeminli Mali Müşavirler Odası üyesi üyesiyim. Halen Yeminli Mali Müşavir olarak Mersin’de faaliyet göstermekte. 1998-2008 döneminde TÜRMOB ve TESMER’de Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı. Evli ve Barış, Serdar ve Murat adlarında üç çocuk babası.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!