BAŞARILI KADIN GİRİŞİMCİ OLMANIN İPUÇLARI

Yayınlama: 15.04.2024
Düzenleme: 14.04.2024 14:22
30
A+
A-
1950 yılında doğdu. Mersin İleri İlkokulu ve Mersin Ticaret Lisesinden sonra 1971 yılında Adana İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi İşletme bölümünden mezun oldu. Özel teşebbüste üretim planlama, pazarlama ve muhasebe departmanlarında görev yaptı. 1976 yılında Mersin’de Serbest Muhasebeci Mali Müşavir olarak çalışmaya başladı. Mali Müşavir ve Muhasebeciler Birliği Dernek çalışmalarında bulundu. 1990-1998 döneminde Mersin Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanlığı görevini üstlendi. Mersin Üniversitesi Geliştirme Vakfı (MÜGEV), Mersin İdman Yurdu Spor ve Eğitim Vakfı (MİYSEV) ve Mali Müşavirler Eğitim Vakfı (MEV) kurucu üyesi oldu. Mersin Atatürkçü Düşünce Derneği, Mersin Tüccar Kulübü, Mersin Tenis Kulübü, Mersin Briç Spor Kulübü, Mersin Temiz Toplum Derneği, İçel Sanat Kulübü, Mersin İdman Yurdu Spor Kulübü, Mersin Kuvayı Milliye Spor Kulübü, SODEV, Mersin Ticaret Liseliler Derneği, Türkiye Muhasebe Uzmanları Derneği, Galatasaray Spor Kulübü, Yenişehir Briç Spor Kulübü ve 1972 yılından itibaren Cumhuriyet Halk Partisi üyesi. 2013 yılından beri de Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Meclis üyeliği görevini yürütmekte. Gazeteci-Yazarlığa devam ediyor. “Konular ve Görüşler” ile “Sözün Bittiği Yerdeyiz” isimli, İhracat Sektöründe Tekdüzen Muhasebe ve Kambiyo, Serbest Bölgeler, Maliyet Muhasebesi, Dış Ticaret İşlemlerinde Tekdüzen Muhasebe ve Kambiyo, İnşaat Sektöründe Tekdüzen Muhasebe ve Yapı Kooperatifleri konulu kitaplarım yayımlandı. Adana Yeminli Mali Müşavirler Odası üyesi üyesiyim. Halen Yeminli Mali Müşavir olarak Mersin’de faaliyet göstermekte. 1998-2008 döneminde TÜRMOB ve TESMER’de Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı. Evli ve Barış, Serdar ve Murat adlarında üç çocuk babası.
+ Daha Fazla

  Başarılı bir kadın girişimci olmak için işinizle ilgili net bir vizyona sahip olmanız gerekir. Neyi başarmak istediğinizi ve oraya nasıl ulaşmayı planladığınızı net bir şekilde anlamak çok önemlidir.

  Ağ oluşturma, herhangi bir girişimcilik yolculuğunun çok önemli bir parçasıdır ve mentorlar, meslektaşlar ve sektör uzmanlarıyla güçlü ilişkiler kurmak değerli rehberlik ve destek sağlayabilir. Sektörünüzle ilgili etkinliklere, konferanslara ve buluşmalara katılın ve iş dünyasındaki benzer düşüncelere sahip diğer kadınlarla bağlantı kurmak için çaba gösterin.

  Kadın girişimciler girişiminin başarısını garantilemek için, vergi planlamasından bütçelemeye kadar tüm hususları dikkate alan kapsamlı bir mali plan oluşturmalıdır.

  İyi bir finansal temel, uzun vadeli başarının omurgasını oluşturacaktır.

  Güçlü yönlerinize odaklanın ve güçlü yönlerinize faydası olmayan görevleri devredin. Daha verimli ve etkili çalışmanızı sağlayacaktır. Kısacası güçlü yönlerinizi belirleyin ve bunları işinizde en iyi getiriyi elde etmek için kullanın.

  Başarılı kadın girişimciler her zaman öğreniyor ve yeni büyüme fırsatları arıyorlar. Bu, sektörünüz veya işinizle ilgili kurslara katılmayı, atölye çalışmalarına katılmayı veya kitap okumayı içerebilir. Becerilerinizi ve bilginizi sürekli geliştirmek, diğerlerinden önde olmanıza ve uzun vadeli başarıya ulaşmanıza yardımcı olabilir.

  Başarılı kadın girişimciler genellikle hedeflerine ulaşmak için hesaplanmış riskler almaya isteklidirler. Yeni teknolojilere yatırım yapmayı veya yeni pazarlara açılmayı içerebilir. Risk almak, rekabette önde olmanıza ve işletmenizin büyümesini artırmanıza yardımcı olabilir.

  Organize olmak başarılı bir iş yürütmenin anahtarıdır. Her zaman her şeyden haberdar olduğunuzdan emin olmak için mali durumunuzu, programlarınızı ve son tarihlerinizi takip edin. Kısacası başarılı bir işletme, düzenli aralıklarla doğru yönetim ve organizasyon anlamına gelir.

  Güçlü bir ekip oluşturmak başarınız için çok önemlidir. Becerilerinizi tamamlayan ve vizyonunuzu paylaşan kişileri işe alın. Girişimcilik yolculuğunuzda tek başınıza başarılı olamazsınız ve size yardımcı olacak daha fazla el ve beyine ihtiyaç duyarsınız. Bu nedenle, sizinle birlikte büyümeye hazır, benzer düşüncelere sahip kişileri kısa listeye alın ve onları ekibinize ekleyin.

  Kadın girişimci olarak başarılı bir iş kurmak için güçlü bir marka yaratmak şarttır. Marka kimliğinizi, mesajınızı ve değerlerinizi net bir şekilde anlamanız önemlidir. Sosyal medya gibi tüm marka tanıtım stratejilerini ve fikirlerini deneyin ve keşfedin.

  Müşterileriniz işletmenizin can damarıdır ve onlara mümkün olan en iyi ürün veya hizmetleri sunmaya odaklanmak önemlidir. İhtiyaçlarını anlamak için zaman ayırın ve tekliflerinizi, sizi rakiplerinizden ayıracak şekilde bu ihtiyaçları karşılayacak şekilde uyarlayın.

  Günümüzün dijital çağında, kadın girişimcilerin hedef kitlelerine ulaşmak için dijital platformlardan yararlanmaları şarttır. İlgi çekici bir web varlığı oluşturmaya ve promosyonlar için sosyal medya kanallarını keşfetmeye yatırım yapın

  Bir kadın girişimci olarak cinsiyetiniz nedeniyle sıklıkla size benzersiz iş fırsatları sunulur. Diğer kadın girişimcilerle ağ kurun veya kadın işletme sahiplerinin başarısını artırmaya yardımcı olan topluluklara katılın.

  *Female entrepreneur

  Ahmet Akın

  Türkiye'nin siyaset, medya ve gerçekçi haberlerinin yer aldığı haber portalı