Başarılı Girişimcilerin İyi Alışkanlıkları

Yayınlama: 09.07.2022
3
A+
A-
1950 yılında doğdu. Mersin İleri İlkokulu ve Mersin Ticaret Lisesinden sonra 1971 yılında Adana İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi İşletme bölümünden mezun oldu. Özel teşebbüste üretim planlama, pazarlama ve muhasebe departmanlarında görev yaptı. 1976 yılında Mersin’de Serbest Muhasebeci Mali Müşavir olarak çalışmaya başladı. Mali Müşavir ve Muhasebeciler Birliği Dernek çalışmalarında bulundu. 1990-1998 döneminde Mersin Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanlığı görevini üstlendi. Mersin Üniversitesi Geliştirme Vakfı (MÜGEV), Mersin İdman Yurdu Spor ve Eğitim Vakfı (MİYSEV) ve Mali Müşavirler Eğitim Vakfı (MEV) kurucu üyesi oldu. Mersin Atatürkçü Düşünce Derneği, Mersin Tüccar Kulübü, Mersin Tenis Kulübü, Mersin Briç Spor Kulübü, Mersin Temiz Toplum Derneği, İçel Sanat Kulübü, Mersin İdman Yurdu Spor Kulübü, Mersin Kuvayı Milliye Spor Kulübü, SODEV, Mersin Ticaret Liseliler Derneği, Türkiye Muhasebe Uzmanları Derneği, Galatasaray Spor Kulübü, Yenişehir Briç Spor Kulübü ve 1972 yılından itibaren Cumhuriyet Halk Partisi üyesi. 2013 yılından beri de Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Meclis üyeliği görevini yürütmekte. Gazeteci-Yazarlığa devam ediyor. “Konular ve Görüşler” ile “Sözün Bittiği Yerdeyiz” isimli, İhracat Sektöründe Tekdüzen Muhasebe ve Kambiyo, Serbest Bölgeler, Maliyet Muhasebesi, Dış Ticaret İşlemlerinde Tekdüzen Muhasebe ve Kambiyo, İnşaat Sektöründe Tekdüzen Muhasebe ve Yapı Kooperatifleri konulu kitaplarım yayımlandı. Adana Yeminli Mali Müşavirler Odası üyesi üyesiyim. Halen Yeminli Mali Müşavir olarak Mersin’de faaliyet göstermekte. 1998-2008 döneminde TÜRMOB ve TESMER’de Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı. Evli ve Barış, Serdar ve Murat adlarında üç çocuk babası.
+ Daha Fazla

  Başarılı girişimcilerden bahsettiğimizde, rutinlerinde uygulamaya koydukları birkaç küçük ama önemli alışkanlıkları vardır.  Bu uygulamaları rekabette bir adım önde olmalarına yardımcı olur. “Ya sen günü koşarsın ya da gün seni yönetir” sözünü unutmazlar. Başarıyı veya başarısızlığı belirleyen çok önemli bir unsur olan, günlük yaptığı şeylerden ne kadar değer elde ettiklerine odaklanırlar. 

  Kendi girişimlerini yöneten veya girişimlerini başlatmak isteyen, 

  Başarılı Girişimcilerin Günlük İlk 10 Alışkanlığı:

  1. Bir Rutin Geliştirin:

  Girişimcilik stresli olsa da, istikrarlı rutinler gelecek için temel taşınız olabilir.

  İyi alışkanlıklar başarılı bir rutin oluşturmaya yardımcı olur.  Yöntemler ne kadar başarılı olursa, yaşam kalitenizdeki iyileşme o kadar önemli olur.  En iyi girişimciler, kendilerini sağlıklı, mutlu ve üretken tutmak için günlük, haftalık ve aylık alışkanlıklar yaratırlar.

  2. Egzersiz ve Meditasyon:

  Fitness ve zihinsel sakinlik, rahat bir yaşam tarzının ölçütleridir.  Verimliliğin yapı taşlarını oluştururlar.

  3. Güne Erken Başlayın:

  Başarılı girişimcilerin erken kalkan oldukları kanıtlanmıştır.

  4. Hedefinizi Görselleştirin:

  İyi düşünülmüş planlar, hemen uygulanan planlardan daha iyi sonuç verir.  Kendinizi önceliklerle hizalamak, hedeflere verimli bir şekilde ulaşmanıza yardımcı olur.

  Hedefleri görselleştirmek, daha düzenli kalmanıza yardımcı olur.  

  5. İlerlemenizi Takip Edin:

  Günlük, haftalık ve aylık iş ilerlemenizin yanı sıra fikirlerinizi, düşüncelerinizi ve algılarınızı kontrol etmek başarılı olmak için çok önemlidir.

  6. Ekibinizi Teşvik Edin:

  Teşvik, belirli sonuçlardan ziyade çaba veya iyileştirmeye odaklanan olumlu geri bildirim sağlamakla ilgilidir.

  Ne tür bir girişimci olursanız olun, ekibinizi cesaretlendirmek için zaman ayırın.  

  7. Her gün biraz öğrenme planlayın:

  Sürekli değişen dünya, teknolojideki ilerleme ve sürekli değişen müşteri ihtiyaçları ile girişimciler her gün öğrenmeye ihtiyaç duyarlar.

  Mahatma Gandhi, “Sonsuza dek yaşayacakmış gibi öğren” dedi.

  Araştırmaya göre, girişimciler ve son derece başarılı iş adamları muhtemelen yılda 60’tan fazla kitap okuyor.  Öyleyse, öğrenmeye zaman ayıramayacak kadar meşgul olduğunuzu düşünüyorsanız, tekrar düşünün.

  8. Derin ve Etkili Çalışmaya Öncelik Verin:

  Derin çalışma, hedefinize ulaşmak için en zorlu engeller üzerinde özveriyle çalışmak için harcanan zamanın ürünü anlamına gelir.

  Başarılı girişimciler, en zorunlu hedefleri üzerinde yoğun bir şekilde çalışmak için zaman bulurlar.  Göreve tamamen odaklanma yeteneği başka bir beceridir.  

  9. Yarınınızı bugünden planlayın:

  Rutininizin bir parçası olarak yarın için bir görev listesi yapın.  Ertesi sabah uyandığınızda endişelenmenize gerek kalmaması için farklı toplantıların ve randevuların birbirine nasıl zincirleneceğini planlayın.

  10. Topluluğunuz için boş zaman ayırın:

  Her birimizin kendi topluluğumuz var. Aile, arkadaşlar ve bazı etkinlikler sırasında veya sosyal medya aracılığıyla karşılaştığımız insanlar.  Bazıları için toplulukları bir spor kulübü, iş arkadaşları veya birlikte vakit geçirmeyi sevdikleri herhangi biri olabilir.  Onlarla bağlantıda kalmak bizim sorumluluğumuz.

  Girişimciliğiniz ne kadar yoğun olursa olsun, topluluğunuzu tanıdığınızdan emin olun ve her biri ile haftada en az bir kez etkileşimde bulunmak için uygulamaya koyun.

  Kaynak: Supriva Bajaj

  Ahmet Akın

  Türkiye'nin siyaset, medya ve gerçekçi haberlerinin yer aldığı haber portalı