Başarılı Bir Lojistik İşi için 10 Anahtar

Yayınlama: 26.02.2023
Düzenleme: 22.02.2023 03:01
20
A+
A-
1950 yılında doğdu. Mersin İleri İlkokulu ve Mersin Ticaret Lisesinden sonra 1971 yılında Adana İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi İşletme bölümünden mezun oldu. Özel teşebbüste üretim planlama, pazarlama ve muhasebe departmanlarında görev yaptı. 1976 yılında Mersin’de Serbest Muhasebeci Mali Müşavir olarak çalışmaya başladı. Mali Müşavir ve Muhasebeciler Birliği Dernek çalışmalarında bulundu. 1990-1998 döneminde Mersin Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanlığı görevini üstlendi. Mersin Üniversitesi Geliştirme Vakfı (MÜGEV), Mersin İdman Yurdu Spor ve Eğitim Vakfı (MİYSEV) ve Mali Müşavirler Eğitim Vakfı (MEV) kurucu üyesi oldu. Mersin Atatürkçü Düşünce Derneği, Mersin Tüccar Kulübü, Mersin Tenis Kulübü, Mersin Briç Spor Kulübü, Mersin Temiz Toplum Derneği, İçel Sanat Kulübü, Mersin İdman Yurdu Spor Kulübü, Mersin Kuvayı Milliye Spor Kulübü, SODEV, Mersin Ticaret Liseliler Derneği, Türkiye Muhasebe Uzmanları Derneği, Galatasaray Spor Kulübü, Yenişehir Briç Spor Kulübü ve 1972 yılından itibaren Cumhuriyet Halk Partisi üyesi. 2013 yılından beri de Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Meclis üyeliği görevini yürütmekte. Gazeteci-Yazarlığa devam ediyor. “Konular ve Görüşler” ile “Sözün Bittiği Yerdeyiz” isimli, İhracat Sektöründe Tekdüzen Muhasebe ve Kambiyo, Serbest Bölgeler, Maliyet Muhasebesi, Dış Ticaret İşlemlerinde Tekdüzen Muhasebe ve Kambiyo, İnşaat Sektöründe Tekdüzen Muhasebe ve Yapı Kooperatifleri konulu kitaplarım yayımlandı. Adana Yeminli Mali Müşavirler Odası üyesi üyesiyim. Halen Yeminli Mali Müşavir olarak Mersin’de faaliyet göstermekte. 1998-2008 döneminde TÜRMOB ve TESMER’de Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı. Evli ve Barış, Serdar ve Murat adlarında üç çocuk babası.
+ Daha Fazla

  1.  Doğru Planlamaya Öncelik Verin:

  Lojistik şirketinin gelişmesi için doğru bir planlamaya ihtiyacınız vardır. Tipik olarak, kapasite kaynağı araçları, teslimat, satın alma ve depolama gibi çeşitli faktörleri içerir. Bir lojistik işletmesi, operasyon için bir akış şeması oluşturmayı anlamalıdır.  İyi planlama, mümkün olan en kısa sürede maksimum iş ve karı hedeflemeye yardımcı olur. Doğru planlama, ulaşım eksikliği, uygun navlun sorunları ve dahili şirket sorunları gibi öngörülemeyen durumlardan kaçınabilir.  .

  2. Otomasyondan Yararlanın:

  Başarılı bir lojistik işi yürütmenin anahtarlarından biri otomasyon kullanmaktır.  Otomasyon araçları, şirketlerin olabildiğince verimli ve sorunsuz çalışmasına yardımcı olabilir.  Doğru araçlar ve mobil uygulamalar, karmaşık lojistik sorunlarının ortadan kaldırılmasına yardımcı olabilir ve aşağıdakiler gibi belirli avantajlar sağlayabilir:

  Azaltılmış Zaman ve Maliyet

  Lojistik araçları, kritik görevlerin basitleştirilmesine yardımcı olabilir ve şirketin operasyonel maliyetlerini azaltarak daha verimli çalışmasına yardımcı olur.  Örneğin, çizelgeleri veya teslimat rotalarını hızla değiştirerek işletmenize daha fazla esneklik sağlayabilirsiniz.  Bu sayede yakıt tüketimini en aza indirebilir ve daha fazla zaman kazanabilirsiniz.

  Depoyu Kolayca Yönetmeyi Sağlar

  Akıllıca Karar Vermeye Yardımcı Olur

  .3. Çevrimiçi Varlığınızı Optimize Edin:

  Çoğu lojistik şirketi, müşteri kazanmak için soğuk arama, kartvizitler, el ilanları ve ağızdan ağza pazarlamaya güvenmiştir.  Ancak, müşterilere daha yakın olmak ve erişimi genişletmek için çevrimiçi varlığı optimize etmek çok önemlidir.

  Günümüzün modern iş dünyasında iyi planlanmış bir dijital pazarlama stratejisi gereklidir. Yapay Zeka destekli işlevsel bir WEB sayfası çok önemlidir..

  4. Müşteri Sadakatini Artırın:

  Lojistik söz konusu olduğunda, işiniz yalnızca malzemelerin, kargonun ve malların teslimi ve depolanması etrafında dönmez.  Bunun büyük bir kısmı, müşterilerinizi teslimatlardan memnun ve mutlu tutmakla da ilgilidir.

  İşletmeniz, istikrarlı bir büyüme elde etmenin anahtarı olan memnun müşterilerle kolayca sadık müşteriler kazanabilir.  Lojistik işinizi büyütmek için yeni müşteriler çekmek hayati önem taşırken, mevcut müşterilerinizi elde tutmak da önemlidir. Satış sonrası servis birçok yönden kritiktir.

  5. Konumunuzu Akıllıca Seçin:

  Başarılı bir lojistik şirketi olmak için doğru lokasyonu seçmelisiniz.  Müşterilerinize ne kadar yakın olmak istediğinizi bilin.  Hedef kitlenize ve pazara yakınlık çok önemlidir.

  6. Nitelikli Çalışanları İşe Alın:

  Etkili bir iş gücü oluşturmak için nitelikli depo yönetimi çalışanları ve sürücüleri işe almak çok önemlidir.  Personeli işe alırken asla kestirmeden gitmeyin ve iş için deneyimli ve kalifiye çalışanları arayın.  Çalışanlarınızın olağanüstü bir müşteri hizmeti düzeyi sunabilmesini sağlamak için eğitim programları uygulayın.

  7. Markanızı Oluşturun:

  Lojistik sektörü, sıkı rekabetiyle bilinir.  Müşterilerinize hizmet vermeye hazır başka lojistik şirketleri de var.  Bunu göz önünde bulundurarak, şirketinizin markasını oluşturmaya ve kendinizi farklılaştırmaya önem vermelisiniz.

  Hedef müşterilerinize sizi rakiplerinize tercih etmeleri için ikna edici ve sağlam bir neden verin.  Bunu yapmak için, öne çıkmanıza ve markanıza akılda kalıcı, arkadaş canlısı ve tanımlanabilir bir imaj vermenize yardımcı olması için markanıza yatırım yapın.

  8. Müşterilerinizin İhtiyaç Duyduklarını Sağlayın:

  Tüm müşteriler aynı değildir ve bir lojistik şirketi sahibi olarak müşterilerinizin benzersiz ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlamaktan siz sorumlusunuz.  Bu nedenle, müşterilerinizin ihtiyaçlarını değerlendirebilecek ve onlara faydalı ürünler sunabilecek en iyi satış temsilcilerini işe aldığınızdan emin olun.

  9. Rakiplerinizi Tanıyın ve Pazarınızı Anlayın:

  Lojistik sektörü son zamanlarda ciddi değişimlere tanık oldu.  Bu tür değişiklikler, ürün veya hizmetlerin deniz, demiryolu, hava ve kara yoluyla hareketini önemli ölçüde etkiler.  Bu nedenle, teslimatları optimize etmek ve insanların aynı gün teslimatı deneyimlemesini sağlamak için sürücüsüz araçların ve dronların kullanıldığını görmek artık şaşırtıcı değil.

  10. Kaliteli ve Güvenilir Araçlara Yatırım Yapın:

  Lojistik teknolojisinden yararlanmak bir yana, araçsız lojistik şirketinizi verimli bir şekilde çalıştıramazsınız.  İşletmeniz ne kadar büyük veya küçük olursa olsun, şirketinizin benzersiz ihtiyaçlarına ve iş yükünüze uygun kaliteli ve güvenilir araçlara yatırım yapmalısınız.

  Ahmet Akın

  Türkiye'nin siyaset, medya ve gerçekçi haberlerinin yer aldığı haber portalı