SON DAKİKA

ATATÜRK KİMİN ATATÜRK’ÜDÜR?

Bu haber 31 Ekim 2018 - 20:40 'de eklendi. 69

Mustafa Kemal ve Türk milleti iki güçle mücadele etmişti, hatırlayın.

Biri bugünlerde sıklıkla duyduğunuz dış güçler. Malumunuz kimler kimler yoktu. Mehmet Akif’in deyişi ile “bütün akvam-ı beşer”.

Biri de iç güç,  yani saray ve saltanat rejimi.
Saray,  saltanat ve halifelik sultasının memleketin kaderini  o dış güçlerin insafına bırakarak ve sonunda da tası tarağı toplayıp can derdine düştüğü yapı.
Kaçtığı yapı.

2018 yılında aslında genel manzara da pek farklı değil bakınca. Tarihten dersini alıp da anlamayan, önemsemeyen bir millet için “Lale devri”nin o hazin sonu tekerrür edecek gibi.

Tarih Türk Ulusu için tekerrür ediyor. Yaşayacağımız olaylar, o tarihten bir fazla olacağından hiç kuşkunuz olmasın. Dış güçler bu acı hikayenin senaryosunu çoktan yazmışlar.

Andımızı çocuklarımızın zihninden söküp alanlar, devlet dairelerinden T.C.’yi sökenler, hendek hendek vatan toprağını parselleyen ve onlara ” bırakınız yapsınlar, bırakınız geçsinler” diyenler, hep ama hep o dış güçlerdir birader.

Neredeyse kursağında ekmek kalmamış, kalmayacak bir toplumun zevke sefaya dalmış ey eycileri. Elbette kutsal mabedlerine yüz süren, medet bekleyen saraykeşleri.
Budur mazar-i umumiyemizin hali.

Farkı var mıdır derseniz eğer;
Şüphesiz ki, vardır,  farkı ve misli ile ödenecektir bedel yakındır ve bugünler de o günleri işaret eder.
Çünkü Çanakkale’yi çoktan geçtiler.

Atatürk kimlerin Atatürk’üdür diye bir soru gelmişti bana. Çünkü günümüzde çok tartışılan bir konu değildi. Aslına bakarsanız bu soru da bana aitti. ” Bana bu soruyu sorun” demiştim bir dost sohbetinde. Sordurmamın amacı da, maskelerin düşmesiydi elbet. Sorularımız var ve şüphesiz ki, cevaplarını bulmaya çalışıyoruz.

Ne çok sorunla yüzyüzeyiz bakınca. Keşke vakti zamanında, iş işten geçmeden sorular sorabilen, sorgulayan bir toplum olabilseymişiz.
Ne gezer derler ya hani?
Aynen öyle, ne gezer…

Haydan gelmemiş vatan toprağı, haydan gelmemiş özgürlüğümüz bilenlerdeniz. Huya gidenleri içindir ki sözümüz, onlar da er ya da geç yangın kapıyı evi bacayı sarınca görecekler;
Atatürk kimlerin Atatürk’ü imiş meğer.

Gazi Paşa’nın kolundan, bacağından asılmak, tutunmak ile olmaz bu işler. Rozetler, şapkalar, posterler, marşlar, türküler.

Onlar da olmalıdır elbet. Sevgiye ve bağlılığa dairdir Gazi ve fikirlerine. Ancak, birilerinin “yetmez ama evet” anlayışından bir fazla değilse ve törenler kutlamalardan bir adım öteye taşınamıyor ise mücadele, atı alan dört nala kin savurur, her şey nafile.

Atatürkçüler, Atatürkçüyüz diyenlerden de çok çekti memleket, çok çekiyoruz günümüzde de.

Yıllar öncesinde her şeyi görüp de söyleyen bir kurtarıcının, bir strateji dehası, bir devlet babanın nasihatlarını tutmadığımız gün gibi ortadadır.

Rozet, heykel ve poster ile olmuyormuş bu işler.

Sorumuza dönersek yeniden ve Atatürk kimlerin Atatürk’üdür diye sorarsak eğer;
Cevabı bir kaç kelime, cevabı tek bir cümle:

Atatürk; O’nu anlayanlarındır!

Bugünlerdeki halimiz ibretliktir şüphesiz, farkına varalım yeter…

Atatürk ile kalın
Selam ile…
Cem AYAZ

Parlamento Haber/Korku yok!

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

Cem Ayaz
Cem Ayaz Yazar, Emekli Deniz Astsubayı. 1969 İzmir doğumludur. İlk ve orta öğrenimini İzmir’de, yükseköğrenimini de 1989 yılında deniz astsubay meslek yüksekokulunda(o zamanki adı Astsubay Sınıf Okulu ) ve daha sonra da Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Programı’na devam ederek tamamlamıştır. Deniz kuvvetleri komutanlığında, yurtiçi ve yurtdışında 28 yıl seyrüsefer branşında çeşitli kadrolarda, personel, amir, birlik komutanı olarak görev yapmış ve 2012 yılında istekle emekliye ayrılmıştır. Yaklaşık 20 yıldır edebiyat ile iç içe bir yaşam sürmekte, çeşitli internet sitelerinde yüz elliye yakın şiir, makale çalışmaları yayınlanmakta olup edebiyat dünyasının önemli isimleri tarafından da şiir ve deneme türünde deniz ve denizcilik konularında birincilik ödüllerine layık görülmüştür. Çalışma hayatına katılım aşamasında, üretime ve eğitime verdiği önemle, Arel Üniversitesi, Mektebim eğitim kurumları gibi eğitim kurumlarında idari işler müdürü olarak görev yapmıştır. Şubat 2018’de Ulak Yayınlarından ‘’Vatan Kaderine Terk Edilemez’’ adlı ilk kitabı yayınlanmıştır. parlamentohaber.com’da haber müdürlüğü görevinde bulunmuştur.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın