SON DAKİKA

Amerika Birleşik Devletleri’ne Ekonomik Bakış

Bu haber 15 Ocak 2022 - 0:05 'de eklendi.
Abone ol

Hızla değişen küresel koşullarla birlikte yerel düzeyde zorluklarla karşı karşıya kalmasına rağmen, ABD ekonomisi hala dünyanın en büyük ve en önemli ekonomisidir. ABD ekonomisi, toplam küresel üretimin yaklaşık %20’sini temsil ediyor ve hala Çin’den daha büyük. Ayrıca, IMF’ye göre ABD, kişi başına düşen en yüksek altıncı GSYİH’ye (PPP) sahiptir.

ABD ekonomisi, üretimin yaklaşık %80’ini oluşturan  teknolojik olarak son derece gelişmiş bir hizmet sektörüne sahiptir. ABD ekonomisine teknoloji, finansal hizmetler, sağlık ve perakende gibi alanlarda hizmet odaklı şirketler hakimdir.

Fortuna Global 500’deki şirketlerin beşte birinden fazlasının Amerika Birleşik Devletleri’nden gelmesiyle büyük ABD şirketleri de küresel sahnede önemli bir rol oynamaktadır. Hizmetler sektörü ekonominin ana motoru olmasına rağmen, ABD aynı zamanda üretimin kabaca %15’ini temsil eden önemli bir üretim üssüne de sahip.

ABD, dünyanın en büyük ikinci üreticisi ve otomobil, havacılık, makine, telekominikasyon ve kimyasallar gibi daha değerli endüstrilerde liderdir. Bu arada, tarım çıktının %2’sinden azını temsil ediyor. Bununla birlikte, büyük miktarlarda ekilebilir arazi, gelişmiş tarım teknolojisi ve cömert hükümet sübvansiyonları, ABD’yi net gıda ihracatçısı ve dünyanın en büyük tarım ihracatçısı ülkesi yapmaktadır.

ABD ekonomisi, bir dizi özellik sayesinde güç merkezi statüsünü koruyor. Ülkenin bol doğal kaynaklara ve gelişmiş bir fiziksel altyapıya erişimi var. Aynı zamand geniş, iyi eğitimli ve üretken bir işgücüne sahiptir. Ayrıca, fiziksel ve beşeri sermaye, serbest piyasa ve iş odaklı bir ortamda tamamen kaldıraçlıdır. Birleşik Devletler hükümeti ve halkı bu eşsiz ekonomik ortama katkıda bulunmaktadır.

Hükümet, siyasi istikrar, işlevsel bir hukuk sistemi ve ekonominin gelişmesine izin veren düzenleyici bir yapı sağlar. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ekonomik büyüme, devam eden yenilik, araştırma ve geliştirme ile sermaye yatırımı tarafından sürekli olarak ileriye götürülüyor.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

İşgücü piyasası önemli ölçüde toparlanırken ve istihdam kriz öncesi seviyelere dönerken, ABD ekonomisinin sağlığı konusunda hala yaygın tartışmalar var. Ayrıca, resesyonun en kötü etkileri artık azalmakta olsa da, ekonomi hala ileriye dönük çeşitli önemli zorluklarla karşı karşıya.    

Bozulan altyapı, ücretlerdeki durgunluk, artan gelir eşitsizliği ve yükselen enflasyon, pandemi ile mücadele, artan emeklilik ve tıbbi maliyetlerin yanı sıra büyük cari hesap ve hükümet bütçe açıkları ABD ekonomisinin karşı karşıya olduğu sorunlardır. 

Ahmet Akın

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

1950 yılında doğdu. Mersin İleri İlkokulu ve Mersin Ticaret Lisesinden sonra 1971 yılında Adana İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi İşletme bölümünden mezun oldu. Özel teşebbüste üretim planlama, pazarlama ve muhasebe departmanlarında görev yaptı. 1976 yılında Mersin’de Serbest Muhasebeci Mali Müşavir olarak çalışmaya başladı. Mali Müşavir ve Muhasebeciler Birliği Dernek çalışmalarında bulundu. 1990-1998 döneminde Mersin Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanlığı görevini üstlendi. Mersin Üniversitesi Geliştirme Vakfı (MÜGEV), Mersin İdman Yurdu Spor ve Eğitim Vakfı (MİYSEV) ve Mali Müşavirler Eğitim Vakfı (MEV) kurucu üyesi oldu. Mersin Atatürkçü Düşünce Derneği, Mersin Tüccar Kulübü, Mersin Tenis Kulübü, Mersin Briç Spor Kulübü, Mersin Temiz Toplum Derneği, İçel Sanat Kulübü, Mersin İdman Yurdu Spor Kulübü, Mersin Kuvayı Milliye Spor Kulübü, SODEV, Mersin Ticaret Liseliler Derneği, Türkiye Muhasebe Uzmanları Derneği, Galatasaray Spor Kulübü, Yenişehir Briç Spor Kulübü ve 1972 yılından itibaren Cumhuriyet Halk Partisi üyesi. 2013 yılından beri de Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Meclis üyeliği görevini yürütmekte. Gazeteci-Yazarlığa devam ediyor. “Konular ve Görüşler” ile “Sözün Bittiği Yerdeyiz” isimli, İhracat Sektöründe Tekdüzen Muhasebe ve Kambiyo, Serbest Bölgeler, Maliyet Muhasebesi, Dış Ticaret İşlemlerinde Tekdüzen Muhasebe ve Kambiyo, İnşaat Sektöründe Tekdüzen Muhasebe ve Yapı Kooperatifleri konulu kitaplarım yayımlandı. Adana Yeminli Mali Müşavirler Odası üyesi üyesiyim. Halen Yeminli Mali Müşavir olarak Mersin’de faaliyet göstermekte. 1998-2008 döneminde TÜRMOB ve TESMER’de Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı. Evli ve Barış, Serdar ve Murat adlarında üç çocuk babası.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

    BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR