SON DAKİKA

Amerika Birleşik Devletlerinde İnşaat Sektörüne Genel Bakış

Bu haber 09 Eylül 2022 - 20:22 'de eklendi.
Abone ol

ABD inşaat pazarı 2021’de 1,9 trilyon dolar değerindeydi ve pazarın 2023-2026 döneminde %3’ün üzerinde bir AAGR’de (Ortalama Yıllık Büyüme Oranı) büyümesi bekleniyor.  2022’deki sanayi büyümesi, ulaşım, yenilenebilir enerji, su ve konut projelerine yapılan yatırımlarla desteklenecektir.  İnşaat sektörünün tahmin döneminin erken bölümündeki üretimi, inşaat maliyetlerinde keskin bir artışa bağlı olarak azalan yatırımcı güveninden etkilenebilir.

ABD inşaat piyasası raporu, inşaat sektörünün pazara, proje türüne ve inşaat faaliyetine göre büyüme beklentileri de dahil olmak üzere ABD inşaat sektörüne ilişkin ayrıntılı pazar analizi, bilgi ve öngörüler sağlıyor. Ayrıca, ABD inşaat endüstrisindeki temel risklerin ve fırsatların bir analizinin yanı sıra sektör eğilimlerinin ve sorunlarının etkisine ilişkin kritik bilgiler içeriyor. Rapor ayrıca, büyük projelerin listelenmesine ek olarak, geliştirme aşamalarına ve katılımcılara odaklanan mega proje sürecinin bir analizini de sunuyor.

ABD inşaat pazarındaki kilit sektörler ticari inşaat, endüstriyel inşaat, altyapı inşaatı, enerji ve kamu hizmetleri inşaatı, kurumsal inşaat ve konut inşaatıdır.

ABD’de ticari inşaat pazarı:

Bu sektördeki proje türleri arasında eğlence ve konaklama binaları, ofis binaları, açık hava eğlence tesisleri, perakende binaları ve diğer ticari yapılar yer almaktadır.  Boru hattı ayrıca ticari ve konut unsurlarını içeren karma kullanımlı gelişmelerin bir kısmını da içeriyor.  Sektörün tahmin dönemindeki üretimi, hükümetin Amerikan turizm sektörünü canlandırmaya odaklanması ve turist varışlarında kademeli bir toparlanma ile desteklenecek.

ABD’de endüstriyel inşaat pazarı:

Bu sektördeki proje türleri arasında kimya ve ilaç fabrikaları, imalat fabrikaları, metal ve malzeme üretim ve işleme tesisleri ve atık işleme tesisleri yer almaktadır.  Sektörün üretimi, üretim ve ihracat faaliyetlerindeki iyileşme ile birlikte yeni siparişlerin üretimindeki artışla desteklenecektir.

ABD’de altyapı inşaatı:

Bu sektördeki proje türleri arasında demiryolu altyapısı, karayolu altyapısı ve diğer altyapı projeleri yer almaktadır.  Hükümetin ülkenin eski altyapısını onarmaya ve büyük ulaşım projelerine yatırım yapmaya odaklanması, altyapı sektörünün büyümesinde temel itici güç olacak.

ABD’de enerji ve kamu hizmetleri inşaat pazarı:

Bu sektördeki proje türleri arasında elektrik ve enerji, petrol ve gaz, telekomünikasyon, kanalizasyon altyapısı ve su altyapısı bulunmaktadır.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Bu sektördeki proje türleri arasında eğitim binaları, sağlık binaları, kurumsal binalar, araştırma tesisleri ve dini yapılar yer almaktadır.

ABD’de konut inşaat pazarı:

Bu sektördeki proje türleri tek aileli konut ve çok aileli konuttur.  2020 ve 2021 boyunca sektör, güçlü talep, düşük ipotek oranları ve daha büyük yaşam alanlarına olan talep ile desteklendi.  

Kaynak: US construction market overview

Ahmet Akın

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

1950 yılında doğdu. Mersin İleri İlkokulu ve Mersin Ticaret Lisesinden sonra 1971 yılında Adana İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi İşletme bölümünden mezun oldu. Özel teşebbüste üretim planlama, pazarlama ve muhasebe departmanlarında görev yaptı. 1976 yılında Mersin’de Serbest Muhasebeci Mali Müşavir olarak çalışmaya başladı. Mali Müşavir ve Muhasebeciler Birliği Dernek çalışmalarında bulundu. 1990-1998 döneminde Mersin Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanlığı görevini üstlendi. Mersin Üniversitesi Geliştirme Vakfı (MÜGEV), Mersin İdman Yurdu Spor ve Eğitim Vakfı (MİYSEV) ve Mali Müşavirler Eğitim Vakfı (MEV) kurucu üyesi oldu. Mersin Atatürkçü Düşünce Derneği, Mersin Tüccar Kulübü, Mersin Tenis Kulübü, Mersin Briç Spor Kulübü, Mersin Temiz Toplum Derneği, İçel Sanat Kulübü, Mersin İdman Yurdu Spor Kulübü, Mersin Kuvayı Milliye Spor Kulübü, SODEV, Mersin Ticaret Liseliler Derneği, Türkiye Muhasebe Uzmanları Derneği, Galatasaray Spor Kulübü, Yenişehir Briç Spor Kulübü ve 1972 yılından itibaren Cumhuriyet Halk Partisi üyesi. 2013 yılından beri de Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Meclis üyeliği görevini yürütmekte. Gazeteci-Yazarlığa devam ediyor. “Konular ve Görüşler” ile “Sözün Bittiği Yerdeyiz” isimli, İhracat Sektöründe Tekdüzen Muhasebe ve Kambiyo, Serbest Bölgeler, Maliyet Muhasebesi, Dış Ticaret İşlemlerinde Tekdüzen Muhasebe ve Kambiyo, İnşaat Sektöründe Tekdüzen Muhasebe ve Yapı Kooperatifleri konulu kitaplarım yayımlandı. Adana Yeminli Mali Müşavirler Odası üyesi üyesiyim. Halen Yeminli Mali Müşavir olarak Mersin’de faaliyet göstermekte. 1998-2008 döneminde TÜRMOB ve TESMER’de Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı. Evli ve Barış, Serdar ve Murat adlarında üç çocuk babası.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

    BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR