SON DAKİKA

ALIN TERİNİZLE ABDEST ALIYORLAR

Bu haber 28 Eylül 2018 - 11:05 'de eklendi ve 48 kez görüntülendi.

Hak arayan işçiler.
Hak arayan işçiler için sokaklara dökülüp haklarını aradığımızda “anlat anlat” diye süzüyorlardı bizi.
Unutmadım.

Sokak sokak, cadde cadde gezdik. Dükkan dükkan dolaştık. Köylere gittik. Köy kahvelerinde anlattık. İnsanları yollarda durdurup bu düzene çanak tutmayın dedik.

Beş on arkadaş bir araya gelip gevrek, tost çay ile karnımızı doyurmuştuk günlerce hatırlıyorum.

Yol işçileri vardı, taşerona köle. Yapmayın dedik, alın terinizi, emeğinizi yedirmeyin. Bu düzene dur deyin. Konuşmalarımızı bitirip arkamızı döndüğümüz an bıyık altından gülmelerine şahit olduk.

Biz herkesin hakkını aradık.
Gel gelelim anlatamadık.

Soma’da 301 madencinin anası, babası, karısı çoluğu çocuğu da hakkını aramadı. Artvin’de HES lere karşı durduğumuzda, Artvin’e dokunma, yeşilden, dereden akarsudan elini çek dediğimizde Artvinli hakkını aramadı.
Tamamımızın orasına koyanları Artvin başının üstünde taşıdı.

Seka’mı kapandı.
Seka’mı satıldı.
İzmit AKP’yi muhabbetle selamladı.
Hakkını aramadı.

Şeker fabrikaları, şeker işçileri mi?
Girin internete 2002’den bu yana olan seçim sonuçlarına bakın. Haklarını, hukuklarını canı gönülden nasıl teslim etmişler bir bakın.

3.hava limanı mı?
“Ama biz ailece AKP’ye oy verdik” diye feryat figan ediyorlar.
Aldınız işte mükafatını.

Yapmayın dedik.
Etmeyin dedik.
Terinizle abdest alıp, saraylarına saray katıyorlar diye tembihledik, dinletemedik.

Şimdi her yer, şimdi herkes sapır sapır dökülüyor. Kimi çocuğuna alamadığı bir pantolonu boynuna geçirip intihar ediyor, kimi kendini yakıyor, hakkınızı arayın dediklerimiz de tahtakuruları içinde feryat figan ediyor.

Ne diyelim?
” Uyumayacaksın memleketin haline” demişti şair o şiirde, uyumadık, dürttük uyandırmaya çalıştık.

Dilim varmıyor ama, galiba biz bu hallere müstahaktık.

Atatürk ile kalın.
Selam ile…
Cem AYAZ

Parlamento Haber/Korku yok!

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

Cem Ayaz
Cem Ayaz Yazar, Emekli Deniz Astsubayı. 1969 İzmir doğumludur. İlk ve orta öğrenimini İzmir’de, yükseköğrenimini de 1989 yılında deniz astsubay meslek yüksekokulunda(o zamanki adı Astsubay Sınıf Okulu ) ve daha sonra da Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Programı’na devam ederek tamamlamıştır. Deniz kuvvetleri komutanlığında, yurtiçi ve yurtdışında 28 yıl seyrüsefer branşında çeşitli kadrolarda, personel, amir, birlik komutanı olarak görev yapmış ve 2012 yılında istekle emekliye ayrılmıştır. Yaklaşık 20 yıldır edebiyat ile iç içe bir yaşam sürmekte, çeşitli internet sitelerinde yüz elliye yakın şiir, makale çalışmaları yayınlanmakta olup edebiyat dünyasının önemli isimleri tarafından da şiir ve deneme türünde deniz ve denizcilik konularında birincilik ödüllerine layık görülmüştür. Çalışma hayatına katılım aşamasında, üretime ve eğitime verdiği önemle, Arel Üniversitesi, Mektebim eğitim kurumları gibi eğitim kurumlarında idari işler müdürü olarak görev yapmıştır. Şubat 2018’de Ulak Yayınlarından ‘’Vatan Kaderine Terk Edilemez’’ adlı ilk kitabı yayınlanmıştır. parlamentohaber.com’da haber müdürlüğü görevinde bulunmuştur.

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın