SON DAKİKA

AKP’nin Bu Saatten Sonra İktidarda Kalmak için Çırpınmasına Gerek Yok

Bu haber 01 Nisan 2021 - 13:00 'de eklendi.
Rabıta Uğur Mumcu'dan Sonra - Hüseyin Hakkı Kahveci

İktidarlar devlet organlarını temsilen görev yaparlar. Seçimle göreve gelirler, çalışırlar ve seçimle görevleri sonra erer. Oy kaybı nedeni ile iktidar el değiştirecekse, en güzeli bunu kabul etmektir. Yıpranmış bir iktidarı Meclis’te sayısal üstünlük sağlayarak ayakta tutmaya çalışmak çeşitli ödünleri de beraberinde getirir. Kendisi olmayı unutup kendisine ömür biçenlerin esiri olur.

Siyasi partilerin amacı elbette seçim kazanmak ve iktidar olmaktır. Ancak, bir siyasi parti sadece bu amacı taşımaz, fikirlerini, programlarını ve projelerini halkın çoğunluğunun eğilimleri ve görüşlerine uygun olarak yürütür. Temel amaç halkın refahının yükseltilmesi olur. Sadece belirli çıkar gruplarına hizmet ederek halkı yok sayan bir iktidar anlayışı uzun ömürlü olmaz. 

Totaliter rejimlerin seçim kazanma diye bir derdi yoktur. Göstermelik seçimlerle iktidarlarına uzun süre devam ederler. İktidarları sürecinde mutlaka emperyalist güçlü ülkelerden akıl ve ekonomik destek alırlar. Bu tip ülkelerde aslında iktidarda olan dış güçlerdir. İşleri bittiğinde bir şekilde mevcut yönetime son vererek yeni bir kadroyla yollarına devam ederler.

Türkiye’de Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi daha 3 yılı oldurmadan içinden çıkılmaz bir hal aldı. Türkiye yönetilemiyor adeta savruluyor. Yandaş medyanın etkisi ve bağımlı mahkemelerle iktidar ayakta durmaya çalışıyor. Yalan ve hamaset en koyu şekilde uygulanıyor. İşin tuhaf tarafı davul iktidarın büyük ortağının boynunda ama tokmak küçük ortakta.  Çağdışı bir anlayış olan parti kapatma yoluyla milli ve manevi duyguları kullanarak seçmenlerini bir arada tutmaya gayret ediyorlar. Parti organlarında üst yönetimde ya da bakanlarda değişim yaparak yeni imajı vermeye çalışıyorlar. Halbuki, Bakan değişmesinin sadece elbise değişikliği olduğu biliniyor.

20 ayda 4 Merkez Bankası Başkanı’nın kovulması, İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılması, Bakanların memur yerine konulması, Milli Görüş Gömleği’nin giyilerek dincilik ve koyu milliyetçilik anlayışının ön plana çıkarılması güven unsurunu kökünden sarsıyor.

Türkiye’de AKP iktidarı ile birlikte 19 yıl sonra geldiğimiz durum pek iç açıcı değil:

Atatürk'ün Katilleri

Dış politikadaki tutarsızlıklar yeni düşmanlar yaratıyor. Ekonomi iflas noktasına sürükleniyor. İşsizlik ve yoksulluk acı veriyor. Milli Eğitimi ara ki bulasın. Şehir Hastaneleri para yutma makinesi gibi çalışıyor. Tarikat ve cemaatler patron biziz diyor. Liyakat çöpe atıldı. Hukukun gözyaşları dinmiyor. Laiklik yok oldu olacak. Yap-İşlet Devret yatırımları bütçenin canına okuyor. Beceriksizlikten Covid-19’dan boş yere insanlar ölüyor. Dünyada hapishanede  en çok gazetecisi olan ülke Türkiye. En kötü tarafı da TBMM’nin el kaldır indir organına dönüşmüş olması. İktidarı denetleyecek hiçbir otorite kalmadı.

Tüm bunları görerek; olsun, kullanmadığımız otoyollar, geçmediğimiz köprüler ve tüneller var diyorsan, sen bilirsin.

Ahmet Akın

YAZARA AİT DĞER YAZILAR

Ahmet AKIN
1950 yılında doğdu. Mersin İleri İlkokulu ve Mersin Ticaret Lisesinden sonra 1971 yılında Adana İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi İşletme bölümünden mezun oldu. Özel teşebbüste üretim planlama, pazarlama ve muhasebe departmanlarında görev yaptı. 1976 yılında Mersin’de Serbest Muhasebeci Mali Müşavir olarak çalışmaya başladı. Mali Müşavir ve Muhasebeciler Birliği Dernek çalışmalarında bulundu. 1990-1998 döneminde Mersin Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanlığı görevini üstlendi. Mersin Üniversitesi Geliştirme Vakfı (MÜGEV), Mersin İdman Yurdu Spor ve Eğitim Vakfı (MİYSEV) ve Mali Müşavirler Eğitim Vakfı (MEV) kurucu üyesi oldu. Mersin Atatürkçü Düşünce Derneği, Mersin Tüccar Kulübü, Mersin Tenis Kulübü, Mersin Briç Spor Kulübü, Mersin Temiz Toplum Derneği, İçel Sanat Kulübü, Mersin İdman Yurdu Spor Kulübü, Mersin Kuvayı Milliye Spor Kulübü, SODEV, Mersin Ticaret Liseliler Derneği, Türkiye Muhasebe Uzmanları Derneği, Galatasaray Spor Kulübü, Yenişehir Briç Spor Kulübü ve 1972 yılından itibaren Cumhuriyet Halk Partisi üyesi. 2013 yılından beri de Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Meclis üyeliği görevini yürütmekte. Gazeteci-Yazarlığa devam ediyor. “Konular ve Görüşler” ile “Sözün Bittiği Yerdeyiz” isimli, İhracat Sektöründe Tekdüzen Muhasebe ve Kambiyo, Serbest Bölgeler, Maliyet Muhasebesi, Dış Ticaret İşlemlerinde Tekdüzen Muhasebe ve Kambiyo, İnşaat Sektöründe Tekdüzen Muhasebe ve Yapı Kooperatifleri konulu kitaplarım yayımlandı. Adana Yeminli Mali Müşavirler Odası üyesi üyesiyim. Halen Yeminli Mali Müşavir olarak Mersin’de faaliyet göstermekte. 1998-2008 döneminde TÜRMOB ve TESMER’de Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı. Evli ve Barış, Serdar ve Murat adlarında üç çocuk babası.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!