SON DAKİKA

AKP GENEL BAŞKANI ERDOĞAN EKONOMİ BİLMEDİĞİNİ BİLMİYOR

Bu haber 19 Mayıs 2020 - 16:28 'de eklendi.
Atatürk'ün Katilleri

Ekonominin temel amaçlarının başında insanların mutluluğu ve refah seviyelerini arttırmak gelmektedir. Bir milletin doğrudan doğruya yaşamıyla, yükselişiyle ve geri kalmasıyla ilişkili ve ilgili olan milletin ekonomisidir. Saraylarda yaşayanların ekonomisi çok iyi olabilir. Ancak esas olan halkın satın alma gücüdür. Ekonomik kalkınma, Türkiye’nin özgür, bağımsız, daima daha kuvvetli ve daima refah seviyesi yüksek Türkiye idealinin bel kemiğidir.

Türkiye’nin yaşadığı her sorunun altında tarım, sanayi, teknoloji, hukuk, vergi ve eğitim alanlarında yapılamamış reform gereksinimleri yatıyor. Sanayici dış girdi olmadan üretim yapamıyor. Kurlar artınca üretim pahalı hale geliyor ve iç piyasada satılmıyor. Tarım ise yıllarca önemsenmeyerek gözden çıkarılmış, ithalata dayalı tarım girdilerinin sürekli pahalanması üreticiyi topraktan soğutarak başka alanlara yönlendirmiştir. Uzun yıllar süren özelleştirme hamleleri ve yerli üretime vurulan darbeler sonucunda Türkiye üretemez duruma geldi.

Son günlerde sıkça sorulan bir soru var: “Merkez Bankası rezervleri nereye gitti?” diye. Bir yere gittiği yok. Çünkü olmayan bir şey yok olamaz. Düşük teknolojili ihracat ürünlerimiz para getirmiyor. Ayrıca önemli bir döviz geliri yaratan turizmden de mahrum kaldık. Bunun yanında, kısa vadede ödenmesi gereken 128 milyar dolar dış borç. Sürekli yükselen CDS (Kredi Teminat Takası yani Sigortalama). Artan borçlanma maliyetleri. Covid-19’un yarattığı ekonomik kırılmalar. Gerileyen ihracat gelirleri ve yok olan turizm dövizleri cari açık belasını döndürmekte güçlükler ortaya koyuyor.

2020’nin ilk çeyreğinde düşük seyreden ve varil başına 32 dolar seviyesine gerileyen Brent tipi petrol fiyatları ithalattaki düşüşte etkili olmasının yanında sıcak para olarak da tanımlanan yabancı portföy yatırımlarından tarihte görülmemiş hızda çıkış yaşanıyor. Yabancılar dört ayda 8.4 milyar doları bulan menkul kıymet varlıklarını satıp nakde çevirerek Türkiye piyasalarından çıktı.

Halkın son yıllarda yaşadığı işsizlik, fakirlik ve yoksulluğun nedeni AKP iktidarının 17 yıldır uyguladığı rant ekonomisi ve kaynakların yandaşlarla paylaşılması adaletsizliği. Gelir dağılımı çarpık bir hale gelen Türkiye, denetim mekanizmalarının da kaldırılması veya engellenmesi sonucunda Merkez Bankası, Varlık Fonu, kamu bankaları ve diğer kurumlarda neler olup bittiğinden bilgi sahibi olamıyor. Türkiye’nin üst üste yaşadığı felaketlerin tamamında iktidarın yanlış politikalarının bedeli vardır. Fakat bu bedeli iktidar değil, halk ödemektedir. Yanlışın faturası vatandaşa kesilmekte; vatandaş işsizliğe, yoksulluğa ve geleceksizliğe sürüklenmektedir.

Bir iş kötü gittiği zaman atılacak ilk adım hatanın nerede ve kim tarafından yapıldığının tespitidir. Şayet hatayı yapan yönetimse ve hatasını kabul etmiyorsa ikinci adımı atmaya gerek yoktur. Türkiye bu durumu yaşıyor. Onun için diyoruz ki;

“AKLINI KENDİN KULLANMA CESARETİNİ GÖSTER.”

Devlet büyüklerimizin yanlışlığı bütün halkı ilgilendirdiği için, küçüğü büyüğü olmaz. Devlet büyüklerinin davranışları bütün ülkenin geleceğini etkileyeceği için uyarılmaları gerekir. Unutmayalım ki, umutsuz vakalar yoktur, umutsuz insanlar vardır.

Ahmet Akın

YAZARA AİT DĞER YAZILAR

Ahmet AKIN
1950 yılında doğdu. Mersin İleri İlkokulu ve Mersin Ticaret Lisesinden sonra 1971 yılında Adana İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi İşletme bölümünden mezun oldu. Özel teşebbüste üretim planlama, pazarlama ve muhasebe departmanlarında görev yaptı. 1976 yılında Mersin’de Serbest Muhasebeci Mali Müşavir olarak çalışmaya başladı. Mali Müşavir ve Muhasebeciler Birliği Dernek çalışmalarında bulundu. 1990-1998 döneminde Mersin Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanlığı görevini üstlendi. Mersin Üniversitesi Geliştirme Vakfı (MÜGEV), Mersin İdman Yurdu Spor ve Eğitim Vakfı (MİYSEV) ve Mali Müşavirler Eğitim Vakfı (MEV) kurucu üyesi oldu. Mersin Atatürkçü Düşünce Derneği, Mersin Tüccar Kulübü, Mersin Tenis Kulübü, Mersin Briç Spor Kulübü, Mersin Temiz Toplum Derneği, İçel Sanat Kulübü, Mersin İdman Yurdu Spor Kulübü, Mersin Kuvayı Milliye Spor Kulübü, SODEV, Mersin Ticaret Liseliler Derneği, Türkiye Muhasebe Uzmanları Derneği, Galatasaray Spor Kulübü, Yenişehir Briç Spor Kulübü ve 1972 yılından itibaren Cumhuriyet Halk Partisi üyesi. 2013 yılından beri de Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Meclis üyeliği görevini yürütmekte. Gazeteci-Yazarlığa devam ediyor. “Konular ve Görüşler” ile “Sözün Bittiği Yerdeyiz” isimli, İhracat Sektöründe Tekdüzen Muhasebe ve Kambiyo, Serbest Bölgeler, Maliyet Muhasebesi, Dış Ticaret İşlemlerinde Tekdüzen Muhasebe ve Kambiyo, İnşaat Sektöründe Tekdüzen Muhasebe ve Yapı Kooperatifleri konulu kitaplarım yayımlandı. Adana Yeminli Mali Müşavirler Odası üyesi üyesiyim. Halen Yeminli Mali Müşavir olarak Mersin’de faaliyet göstermekte. 1998-2008 döneminde TÜRMOB ve TESMER’de Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı. Evli ve Barış, Serdar ve Murat adlarında üç çocuk babası.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!