SON DAKİKA

2025 Yılında Küresel Ekonomiyi Dönüştürecek 10 Teknoloji

Bu haber 23 Ocak 2022 - 0:04 'de eklendi.
Abone ol

Mobil İnternet: 2025 yılına kadar ilave 4,3 milyar insanın mobil bağlantıya erişimi olması bekleniyor. Mobil bilgi işlem cihazlarının internet bağlantısı ve ötesinde hakim olduğunu göreceğimiz gibi arayüzler, formatlar, sensörler ve uygulamalar bu büyük adaptasyona uyacak şekilde gelişecektir. 

Sanal ve Artırılmış Gerçeklik: Sanal ve artırılmış gerçeklik endüstrisi şu anda 7 milyar dolarlık bir pazara sahip. Goldman Sachs, 2025 yılına kadar 80 milyar dolar olacağına bahse giriyor. Teknolojik altyapı büyük güncellemeler yaşayacak. Hem tüketiciler hem de işletmeler için uygulama ekosistemi oluşacak.

Yapay Zeka: AI (Yapay Zeka) ve ML (Makina Öğrenmesi) ile konuşma, jest tanıma, ses, sinir ağı vb. gibi kullanıcı arayüzleri, birlikte ilerlerken büyük bir iş birliğinden geçecek. Bu, üretkenliği artıracak, bilgi çalışmalarını ortadan kaldıracak ve otomasyonu artıracaktır.    

Bulut Teknolojisi: Bulut teknolojisi ve konuşmaları önceki on yıldır havadaydı; bu sonraki içinde devam ediyor. Hemen hemen her BT hizmeti ve web uygulaması bulut aracılığıyla sunulabilir. Siber güvenlik alanı geliştikçe daha fazla işletme genel bulut alanını kullanacaktır.

İleri Robotik: Robotik, AI ile bağlantılara sahiptir. Yapay zeka olarak makine görüşü, sensörler, motorlar, hidrolikler ve malzemeler ilerleyecek. Ürün ve hizmetlerin teslim edilme biçiminde değişikliklere yol açacaklar. Doğal olarak, gelişmiş robotları inşa etmek, işletmek ve bakımını yapmak için teknoloji yeteneğindeki artış ortaya çıkacaktır.

Nesnelerin İnterneti: Şu anda 9 milyardan fazla cihaz internete bağlı. Bu sayının önümüzdeki 10 yılda 50 milyar ile 1 trilyon arasında artması bekleniyor. Bu, kuruluşların ürünleri, sistemleri, cihazları ve hatta insanları izleme ve güvence altına alma ihtiyacıyla karşı karşıya kalacağı anlamına gelir.

Biyometrik Teknoloji: Biyometrik teknoloji oyunda yeni değil. Popülerlik açısından yeni ve kabul görmeyi bekliyor. Güvenlik uzmanları arasında yakın zamanda yapılan bir anket, şirketlerin %72’sinin 2025 yılına kadar geleneksel şifreleri bırakmayı planladığını ortaya koydu.  Bu, yeni yetkilendirme hizmetinde bir artışa yol açacak. Yüz, göz, ses, el ve imza kimliklerini içerecektir.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

3D Baskı: 3D baskılı ürünler, imalat endüstrisinde dramatik değişiklikler getirme potansiyeline sahiptir. Eşi görülmemiş düzeyde kitlesel özelleştirme sağlayabilir ve tedarik zincirlerinin maliyetini önemli ölçüde azaltabilir. Yıllık 230 ila 550 milyar dolar arasında tahmini bir ekonomik etki yaratma potansiyeline sahip.

Blok Zincir: Bitcoin, sanal para biriminin en inanılan temsilidir. Bununla birlikte, blockchain teknolojisi çok daha fazladır ve önümüzdeki yıllarda çok daha ötesine geçecektir. Şu anda, yakın tarihli bir rapora göre 200 şirkette 64 farklı blok zinciri kullanılmaktadır. Kolaylaştırılmış, güvenli sözleşme ve işlem, blok zincirinin ticari kullanımını yönlendirecektir.

Genomik: Genetik mühendisliği teknolojisi alanı, daha fazla bilgisayar işleme hızlarıyla büyüyecek. DNA dizileme teknolojileri ve gelişmiş analitik, tarımsal üretimi iyileştirecek, fosil yakıtlara olan bağımlılığı azaltacak ve insan ömrünü uzatacaktır.

Kaynak: snowplowanalytics.com

Ahmet Akın

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

1950 yılında doğdu. Mersin İleri İlkokulu ve Mersin Ticaret Lisesinden sonra 1971 yılında Adana İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi İşletme bölümünden mezun oldu. Özel teşebbüste üretim planlama, pazarlama ve muhasebe departmanlarında görev yaptı. 1976 yılında Mersin’de Serbest Muhasebeci Mali Müşavir olarak çalışmaya başladı. Mali Müşavir ve Muhasebeciler Birliği Dernek çalışmalarında bulundu. 1990-1998 döneminde Mersin Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanlığı görevini üstlendi. Mersin Üniversitesi Geliştirme Vakfı (MÜGEV), Mersin İdman Yurdu Spor ve Eğitim Vakfı (MİYSEV) ve Mali Müşavirler Eğitim Vakfı (MEV) kurucu üyesi oldu. Mersin Atatürkçü Düşünce Derneği, Mersin Tüccar Kulübü, Mersin Tenis Kulübü, Mersin Briç Spor Kulübü, Mersin Temiz Toplum Derneği, İçel Sanat Kulübü, Mersin İdman Yurdu Spor Kulübü, Mersin Kuvayı Milliye Spor Kulübü, SODEV, Mersin Ticaret Liseliler Derneği, Türkiye Muhasebe Uzmanları Derneği, Galatasaray Spor Kulübü, Yenişehir Briç Spor Kulübü ve 1972 yılından itibaren Cumhuriyet Halk Partisi üyesi. 2013 yılından beri de Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Meclis üyeliği görevini yürütmekte. Gazeteci-Yazarlığa devam ediyor. “Konular ve Görüşler” ile “Sözün Bittiği Yerdeyiz” isimli, İhracat Sektöründe Tekdüzen Muhasebe ve Kambiyo, Serbest Bölgeler, Maliyet Muhasebesi, Dış Ticaret İşlemlerinde Tekdüzen Muhasebe ve Kambiyo, İnşaat Sektöründe Tekdüzen Muhasebe ve Yapı Kooperatifleri konulu kitaplarım yayımlandı. Adana Yeminli Mali Müşavirler Odası üyesi üyesiyim. Halen Yeminli Mali Müşavir olarak Mersin’de faaliyet göstermekte. 1998-2008 döneminde TÜRMOB ve TESMER’de Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı. Evli ve Barış, Serdar ve Murat adlarında üç çocuk babası.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

    BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

      Parlamento Haber | Korku yok!