SON DAKİKA

2023-2024’de İzlenecek 6 Reklam Trendi

Bu haber 29 Kasım 2022 - 0:05 'de eklendi.
Abone ol

1-Reklamcılıkta yeni eğilimlerden birisi VİDEO reklamların gittikçe kısalıyor olması.

Günümüz tüketicilerinin uzun videolar için çok az sabrı var. Aslında, yetişkinlerin %25’inden fazlası bir videoyu yalnızca 10 saniye sonra kapatacaklarını söylüyor. Yarısından fazla 20 saniye sonra kapatacaklarını söylüyor.

Yakın tarihli raporlar, mevcut video pazarlamacılarının yaklaşık %100’ünün bu yıl video stratejilerini kullanmaya devam edeceklerini söylediğini gösteriyor.

2-Pazarlama ve reklamcılıkta yapay zeka, veri analizi ve verimlilik açısından gerçek bir etki yaratıyor.

AI endüstrisi 2019’da 27 milyar dolar olarak ölçüldü ve 2027 yılına kadar 250 milyar doların üzerine çıkması bekleniyor.

Reklam verenler, gösterimleri, tıklama oranlarını, teklif düzeylerini ve hedeflemeyi test etme ve optimize etme yöntemlerini geliştirmek için AI araçlarını kullanıyor.

Yapay zeka ve makine öğrenimi, çeşitli işletmelerde adeta bir devrimi ateşliyor.

3-Reklamverenler mobil oyunların popülaritesinden yararlanıyor.

Video oyunu kullanıcılarının büyük çoğunluğu, oyunlarına inanılmaz derecede yatırım yapıyor.

Yaklaşık %70’i, mobil oyunlardan vazgeçmeden önce sosyal medyadan veya TV’den vazgeçeceklerini söylüyor.

Aynı çalışmada, kullanıcılar oyun içi görüntülü reklamlara internetteki reklamlardan iki kat daha fazla dikkat ettiklerini söylediler.

4-Reklamlar sesi kaybeder.

İstatistikler, yayın dışı reklamların, yayın içi video reklamcılığa göre daha yüksek bir tıklanma oranı ve daha uzun etkileşim oranına sahip olduğunu söylüyor. Facebook kullanıcılarının %85’inin videoları sesi kapalı izlediğini bildiriyor.

Sosyal medya reklamlarındaki altyazılar, reklamverenlerin bu eğilime uyum sağlamalarının başka bir yoludur.

5-Tüketiciler Sosyal Medya Reklamlarında Özgünlük İstiyor.

Reklamcılar, insan dışı kaynaklar aracılığıyla verimliliği artırmaya çalışırken, tüketiciler markalardan ve yayınladıkları reklamlardan daha özgün mesajlar istiyorlar.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Araştırmalar, tüketicilerin %75’inden fazlasının, markaların içeriğine kıyasla ortalama insanların içeriğine güvendiğini söylediğini gösteriyor.

Pazarlama ve reklam uzmanları, tipik marka içeriği ile markanın insani yönünü yansıtan kullanıcı tarafından oluşturulan içerik arasında bir denge oluşturmak için sosyal medyaya yöneliyor.

 Etkileyici pazarlama, reklam endüstrisinin markalarını insancıllaştırmak için çalıştığı bir yoldur.

6.-Amazon, E-Ticaret Reklam Alanına Hakim Oluyor.

E-ticaret sitelerindeki reklam harcamaları artış gösteriyor. Amazon, bu reklam alanındaki açık ara en büyük oyuncu.

Aslında, Amazon, genel e-ticaret reklam harcamalarının %75’inden fazlasını oluşturuyor.

Amazon’un toplam reklam geliri 7 milyar doları aşıyor.  Onları, 1,5 milyar doların biraz üzerinde reklam geliriyle Wal-Mart izliyor.

Tüketiciler mobil cihazlarda ve sosyal medyada daha fazla zaman harcadıkça dijital reklam stratejileri hızla değişiyor.

Kaynak: Exploding Topics

Ahmet Akın

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

1950 yılında doğdu. Mersin İleri İlkokulu ve Mersin Ticaret Lisesinden sonra 1971 yılında Adana İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi İşletme bölümünden mezun oldu. Özel teşebbüste üretim planlama, pazarlama ve muhasebe departmanlarında görev yaptı. 1976 yılında Mersin’de Serbest Muhasebeci Mali Müşavir olarak çalışmaya başladı. Mali Müşavir ve Muhasebeciler Birliği Dernek çalışmalarında bulundu. 1990-1998 döneminde Mersin Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanlığı görevini üstlendi. Mersin Üniversitesi Geliştirme Vakfı (MÜGEV), Mersin İdman Yurdu Spor ve Eğitim Vakfı (MİYSEV) ve Mali Müşavirler Eğitim Vakfı (MEV) kurucu üyesi oldu. Mersin Atatürkçü Düşünce Derneği, Mersin Tüccar Kulübü, Mersin Tenis Kulübü, Mersin Briç Spor Kulübü, Mersin Temiz Toplum Derneği, İçel Sanat Kulübü, Mersin İdman Yurdu Spor Kulübü, Mersin Kuvayı Milliye Spor Kulübü, SODEV, Mersin Ticaret Liseliler Derneği, Türkiye Muhasebe Uzmanları Derneği, Galatasaray Spor Kulübü, Yenişehir Briç Spor Kulübü ve 1972 yılından itibaren Cumhuriyet Halk Partisi üyesi. 2013 yılından beri de Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Meclis üyeliği görevini yürütmekte. Gazeteci-Yazarlığa devam ediyor. “Konular ve Görüşler” ile “Sözün Bittiği Yerdeyiz” isimli, İhracat Sektöründe Tekdüzen Muhasebe ve Kambiyo, Serbest Bölgeler, Maliyet Muhasebesi, Dış Ticaret İşlemlerinde Tekdüzen Muhasebe ve Kambiyo, İnşaat Sektöründe Tekdüzen Muhasebe ve Yapı Kooperatifleri konulu kitaplarım yayımlandı. Adana Yeminli Mali Müşavirler Odası üyesi üyesiyim. Halen Yeminli Mali Müşavir olarak Mersin’de faaliyet göstermekte. 1998-2008 döneminde TÜRMOB ve TESMER’de Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı. Evli ve Barış, Serdar ve Murat adlarında üç çocuk babası.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR