SON DAKİKA

2022 ve Sonrası için Seyahat Sektörü Eğilimi

Bu haber 16 Eylül 2022 - 2:41 'de eklendi.
Abone ol

1. Tüketiciler Artan COVID-19 Güvenliği ve Temizliği İstiyor:

Pandemi nedeniyle sağlık endişelerinin 2023’e kadar devam etmesi bekleniyor.

Ve 2023’teki seyahat alanında da bir faktör olabilir.

Tüketiciler, diğer yolculara genel olarak maruz kalmanın ve uçağa binmenin seyahatin en çok endişe yaratan iki parçası olduğunu söylüyor.

2. Gezginler Tek Başına Gidiyor:

Yakın tarihli bir Booking.com anketi, katılımcıların %17’sinin yalnız bir seyahat planladığını bildirdi.

Bu sayı, insanların %30’unun kendi başlarına bir seyahat planladıklarını söylediği Temmuz 2020 anketinde neredeyse iki katına çıktı.

3. Gezginler Yerel Deneyimler İstiyor:

Seyahat endüstrisinde “deneyim ekonomisi” çok büyük.

Ancak önümüzdeki yıllarda daha az insan sıradan tatil aktivitelerine yerleşebilir.

Bunun yerine, “tüketiciler, kendilerini ana akım turizm sağlayıcılarından uzaklaştırarak ve kendilerini daha anlamlı hissettiren eğlencelere girişerek otantik deneyimlerin peşinden gidecekler.”

4. Seyahat Teknolojisini Benimseme Hızlanıyor:

Neredeyse tüm işletmelerde olduğu gibi, teknoloji seyahat endüstrisine görünüşte sonsuz fırsatlar sunuyor.

Salgın, yalnızca seyahat endüstrisinde teknolojinin benimsenme hızını artırdı.

5. Tüketiciler İş ve Eğlence Seyahatini Karıştırıyor:

En son istatistikler, Amerika’da yaklaşık 5 milyon dijital göçebe olduğunu söylüyor.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Konumdan bağımsız olma, seyahat etme ve uzaktan çalışma kavramı pandeminin başlangıcından bu yana daha da popüler hale geldi.

Konaklama endüstrisi özellikle dijital göçebelere hitap etmeye başlıyor.

6. Seyahat Endüstrisi Sürdürülebilirlik Konusunda Ciddileşiyor:

Son veriler, ABD’li gezginlerin yarısından fazlasının sürdürülebilir seyahat söz konusu olduğunda yeterli seçenek olmadığına inandığını gösteriyor.

7. Elektrikli Hava Yolculuğu Yaygınlaşıyor:

Sürdürülebilirlikten bahsetmişken, uçan Tesla’lar sonunda burada.

Bu trendler sayesinde seyahat endüstrisi ve tüketiciler arasında dinamik bir ilişki görebiliriz.

Bu, 2023’te de devam etmesi kesin olan bir itiş-çekiştir. İster COVID ister iklim değişikliğiyle ilgili endişeler nedeniyle olsun, gezginlerin değişen istek ve ihtiyaçlarına hızla uyum sağlayabilen şirketler, gelecekteki başarı için en uygun şirketler olacaktır. 

Kaynak: Josh Howarth

Ahmet Akın

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

1950 yılında doğdu. Mersin İleri İlkokulu ve Mersin Ticaret Lisesinden sonra 1971 yılında Adana İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi İşletme bölümünden mezun oldu. Özel teşebbüste üretim planlama, pazarlama ve muhasebe departmanlarında görev yaptı. 1976 yılında Mersin’de Serbest Muhasebeci Mali Müşavir olarak çalışmaya başladı. Mali Müşavir ve Muhasebeciler Birliği Dernek çalışmalarında bulundu. 1990-1998 döneminde Mersin Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanlığı görevini üstlendi. Mersin Üniversitesi Geliştirme Vakfı (MÜGEV), Mersin İdman Yurdu Spor ve Eğitim Vakfı (MİYSEV) ve Mali Müşavirler Eğitim Vakfı (MEV) kurucu üyesi oldu. Mersin Atatürkçü Düşünce Derneği, Mersin Tüccar Kulübü, Mersin Tenis Kulübü, Mersin Briç Spor Kulübü, Mersin Temiz Toplum Derneği, İçel Sanat Kulübü, Mersin İdman Yurdu Spor Kulübü, Mersin Kuvayı Milliye Spor Kulübü, SODEV, Mersin Ticaret Liseliler Derneği, Türkiye Muhasebe Uzmanları Derneği, Galatasaray Spor Kulübü, Yenişehir Briç Spor Kulübü ve 1972 yılından itibaren Cumhuriyet Halk Partisi üyesi. 2013 yılından beri de Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Meclis üyeliği görevini yürütmekte. Gazeteci-Yazarlığa devam ediyor. “Konular ve Görüşler” ile “Sözün Bittiği Yerdeyiz” isimli, İhracat Sektöründe Tekdüzen Muhasebe ve Kambiyo, Serbest Bölgeler, Maliyet Muhasebesi, Dış Ticaret İşlemlerinde Tekdüzen Muhasebe ve Kambiyo, İnşaat Sektöründe Tekdüzen Muhasebe ve Yapı Kooperatifleri konulu kitaplarım yayımlandı. Adana Yeminli Mali Müşavirler Odası üyesi üyesiyim. Halen Yeminli Mali Müşavir olarak Mersin’de faaliyet göstermekte. 1998-2008 döneminde TÜRMOB ve TESMER’de Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı. Evli ve Barış, Serdar ve Murat adlarında üç çocuk babası.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR