SON DAKİKA

2022 Ambalaj Sektörü Trendleri

Bu haber 08 Mayıs 2022 - 0:08 'de eklendi.
Abone ol

Küresel ölçekte, ambalaj endüstrisi muazzam bir ekonomik jeneratördür.  Büyüme oranını, ambalaja yönelik tüketici eğilimleri ve endüstri trendleri yönlendiriyor. Ambalaj, depolamaya, nakliyeye ve satışa yönelik her tür ürünü korumaya veya içine almaya yönelik teknoloji ve tasarım çalışmaları için her şeyi kapsayan bir endüstri terimidir.  Paketleme, ürün üreticisinin pazarlama çabalarını da üstlenir. 

Her endüstrinin mega trendleri vardır.  Bu, üreticilerin ürün yerleştirme ve sunumunu etkileyen pazardaki genel değişiklikler anlamına gelir.  Gerçek mekanda faaliyet gösteren mağazalardan e-ticarete kadar bugünün pazar değişiminin ön saflarında yer alan, her tür ürünün nasıl paketlendiği, etiketlendiği ve satışa sunulacağı konusunda kesin bir değişimdir.  İşte 2022 için en iyi ambalaj trendleri:

DİJİTAL BASKI:

2022, dijital dünyanın etkin olduğu on yılın ilk aşamalarında.  Dijital baskı, fiziksel ürün ambalajı tasarlamanın ve görünüşlerini yöneten görüntüleri veya grafikleri yaratmanın arkasındaki temel mekanizma olarak bilgisayar üretimini kullanır.  Dijital baskının günümüz ambalajının her parçasını etkilediğini ve durma belirtisi göstermediğini söylemek doğru olur.

Dijital baskı, paketlemecilere kişiselleştirme ve kişiselleştirme seçeneklerinde dizgi gibi mekanik işlemlerden çok daha fazla serbestlik sağlar.  Çoğu ambalaj şirketi son on yılda analogdan dijitale geçti. Dijital baskı teknolojisi, tüm renklerin tek geçişte basılmasına izin vererek, sektörde “isteğe bağlı baskı” trendini besledi.

KİŞİYE ÖZEL PAKETLEME:

Dijital baskı, ambalajı özelleştirmeyi ve ürünlere kişiselleştirme eklemeyi çok daha kolaylaştırır.  Bu trend birkaç yıldır inşa ediliyor ve 2022’de sektör üzerinde büyük bir etkisi olacak. En iyi ürün markalarının çoğu kişiselleştirilmiş ambalajları araştırdı ve bu yenilikçi pazarlama yatırımından önemli bir geri dönüş buldu.

ŞEFFAF VE TEMİZ ETİKETLER:

Ürün bilgilerini açık ve şeffaf bir şekilde sunmak, 2022 için bir başka güçlü ambalaj endüstrisi trendidir. Bu trend tamamen güven ve dürüstlükle ilgilidir. 

EĞLENCELİ RENKLER, TASARIMLAR VE DEĞİŞİMLER:

Cesur tasarımlara ve ambalaj üzerindeki etkilere doğru hareket bir süredir genişliyor.  2022’de bu eğilim güçlü olmaya devam ediyor.  Birçok şirket, güçlü renklerin, tasarımların ve dramatik efektlerin ne kadar iyi öne çıktığını biliyor. 

ESNEK AMBALAJDA BÜYÜME:

Esnek paketleme, büyük popülerlik kazanmaya devam eden bir trend ve bunun için iyi bir neden var.  Esnek ambalaj malzemelerindeki teknolojik ilerleme, onları bir zamanlar sert ve sert malzemelerle sınırlı olan günümüzde çok daha fazla tüketici ürününe uygun hale getiriyor.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

KULLANILAN GERİ DÖNÜŞÜM AMBALAJ ÜRÜNLERİ:

Geri dönüştürülmüş ambalaj trendi hiç bu kadar popüler olmamıştı. Teknoloji, ambalaj malzemesi endüstrisini de geliştiriyor.  Plastik ve kağıt kimyasındaki gelişmeler artık geri dönüşümün her zamankinden daha kolay ve rahat olmasını sağlıyor. 

ESKİ AMBALAJ:

Vintage (nostaljik) ambalaj trendinin popüler olmasının üç nedeni vardır. Birincisi, bu eski tasarımlar, yıllar boyunca bozulmadan kalan zamansız bir kaliteyi yansıtıyor.  İkinci olarak, eski tasarımlar geleneklerin ve tutkunun anılarını çağrıştırır.  İnsanlar hikayelere karşı taraftır ve insanlar eski ambalajları dinler.  Son olarak, vintage ambalaj, yetişkinlerin geçmişlerinin parçalarını genç nesille paylaşmalarına olanak tanır.  Bu ürünler, satışları artırırken anlamlı nostaljiyi ve anıları iletmeye yardımcı olur.

MİNİMALİST ÜRÜN AMBALAJI:

 “Az çoktur” birçok ambalaj türü için geçerli olan bir özdeyiş.  2022 ambalaj endüstrisi trendleri için kesinlikle doğrudur.  Minimalist ürün ambalajı, dış ambalajı ve koruması olmayan ürünleri tercih eden bilinçli tüketiciler için popülerdir.  Bu eğilim özellikle modern gıda paketleme endüstrisinde güçlüdür.

SÜRDÜRÜLEBİLİR AMBALAJ:

Yeşil hareket, kendisini 2022 ve ötesine taşıyacak ivmeye sahip.  Paketlenmiş ürünlerle uğraşan her şirket, yeşil dalgaya katılmayı düşünmelidir.  Her şey sürdürülebilir ürünler ve çevre dostu ürünler aracılığıyla sorumlulukla ilgilidir.  Yeşil sahne ayrıca daha küçük ambalajları da içeriyor.

Kaynak: YorkSaw&KNIFE
Company Incorporated

Ahmet Akın

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

1950 yılında doğdu. Mersin İleri İlkokulu ve Mersin Ticaret Lisesinden sonra 1971 yılında Adana İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi İşletme bölümünden mezun oldu. Özel teşebbüste üretim planlama, pazarlama ve muhasebe departmanlarında görev yaptı. 1976 yılında Mersin’de Serbest Muhasebeci Mali Müşavir olarak çalışmaya başladı. Mali Müşavir ve Muhasebeciler Birliği Dernek çalışmalarında bulundu. 1990-1998 döneminde Mersin Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanlığı görevini üstlendi. Mersin Üniversitesi Geliştirme Vakfı (MÜGEV), Mersin İdman Yurdu Spor ve Eğitim Vakfı (MİYSEV) ve Mali Müşavirler Eğitim Vakfı (MEV) kurucu üyesi oldu. Mersin Atatürkçü Düşünce Derneği, Mersin Tüccar Kulübü, Mersin Tenis Kulübü, Mersin Briç Spor Kulübü, Mersin Temiz Toplum Derneği, İçel Sanat Kulübü, Mersin İdman Yurdu Spor Kulübü, Mersin Kuvayı Milliye Spor Kulübü, SODEV, Mersin Ticaret Liseliler Derneği, Türkiye Muhasebe Uzmanları Derneği, Galatasaray Spor Kulübü, Yenişehir Briç Spor Kulübü ve 1972 yılından itibaren Cumhuriyet Halk Partisi üyesi. 2013 yılından beri de Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Meclis üyeliği görevini yürütmekte. Gazeteci-Yazarlığa devam ediyor. “Konular ve Görüşler” ile “Sözün Bittiği Yerdeyiz” isimli, İhracat Sektöründe Tekdüzen Muhasebe ve Kambiyo, Serbest Bölgeler, Maliyet Muhasebesi, Dış Ticaret İşlemlerinde Tekdüzen Muhasebe ve Kambiyo, İnşaat Sektöründe Tekdüzen Muhasebe ve Yapı Kooperatifleri konulu kitaplarım yayımlandı. Adana Yeminli Mali Müşavirler Odası üyesi üyesiyim. Halen Yeminli Mali Müşavir olarak Mersin’de faaliyet göstermekte. 1998-2008 döneminde TÜRMOB ve TESMER’de Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı. Evli ve Barış, Serdar ve Murat adlarında üç çocuk babası.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

    BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

      Parlamento Haber | Korku yok!