SON DAKİKA

Gittikleri gibi geldiler

Hepimiz biliyor, her şeyi görüyor ve yaşıyoruz. Dünün Sevr’cileri yine kapıda. Dünün saraycıları yine tam teslimiyet yollarında. Gittikleri gibi geldiler, hem de güle oynaya.

Bu haber 13 Ocak 2018 - 21:48 'de eklendi. 375

Hepimiz biliyor, her şeyi görüyor ve yaşıyoruz. Dünün Sevr’cileri yine kapıda. Dünün saraycıları yine tam teslimiyet yollarında. Gittikleri gibi geldiler, hem de güle oynaya…

Sevr de Lozan da önümüzde

“Siz onları değil, onlar sizleri seçti.”
Bir yazarın kitabından alıntıdır bu cümle.
Bir kitabın yaprakları arasında gezinirken, bir kelime, bir cümlenin sonunda, kendiniz ya da etrafınızda olan bitene dair düşün dünyanızda şimşekler çakar, çakralarınız açılır.

Bir kelime bir cümleye, bir cümle bir söyleme, bir söylem bir eyleme ya da şu an okuduğunuz satırlar gibi bir yazı bütününe dönüşebilir. Sanırım bu da iletişim denen o enerjinin aramızdaki geçişi olsa gerek.

Siz onları değil, onlar sizleri seçti cümlesini, ben bugünün yaşanılan siyasi süreci içerisinde ele almak istedim. Çakralarım bu hususta açıldı ve elim de kaleme gitti.

Günlük yazılarımı takip eden dostlar bilir.
Atatürk ve Cumhuriyet haykırışlarıdır her bir satır.

Her bir nokta, her bir virgül, her bir ünlem Conk bayırında süngü takıp yere yatan bir Mehmetçik gibidir.
Kelimelerin, cümlelerin azim ve kararı budur.

Seçen bizler miyiz yoksa seçilenler mi konusuna da gelince, içinde bulunduğumuz sürece bakacak olursak eğer, seçen tarafta da isek bana göre sorun bizde, o birileri bizleri seçip de bugünlerden geçiyorsa eğer o sorun bütününün başlangıç noktası yine bizlerde.
İğneyi kendimize batırmak bu olsa gerek, istesek de istemesekte.

Hatırlayalım.
İstanbul işgal altında.
Yunan İzmir’e çıkmış.
İtalyan ve Fransız Akdeniz sahillerimize.
Amerikan gemilerinin kimi Dolmabahçe önlerinde demirli kimileri ise Karadeniz kıyılarımızda bayrak göstermede.
Paragraf başında hatırlayalım diye söze başlamam gelişi güzel yazılmış bir kelime de değil hani.

Acaba o günleri hatırlıyor muyuz? Acaba o tarihlerde yaşanmış olan bu acı gerçekleri bugünlerdeki eylem ve söylemlerimize taşıyabiliyor, yansıtabiliyor muyuz?
O makus talih nasıl yenildi, gözümüzün önüne getirebiliyor muyuz?

O günler, o yaşanılanlar, bizlerin bu topraklarda yaşayan insanların seçimi miydi? Yoksa yoksa yine bir seçen ve seçilen hikayesinin özneleri miydik o günlerde?
Düşünmemiz gerek!
Hatırda tutmamız gerek!
Dünü, bugünleri ve özellikle de tarihi gerçekler sürecini.

16 Mayıs’ta Tophane rıhtımından Samsun’a vira Bismillah diye demir alan Bandırma vapurundaki 44 inanmış insanın seçimini hatırla.

Onlar seçilen değil, bir milletin yarınları için atılacak adımların seçen tarafında olmasaydılar eğer, bugün yaşadığımız her şeye ve her olumsuz koşula rağmen, bu topraklarda hürriyet ve tam bağımsızlık ideallerimizi sürdürebilir olur muyduk acaba?
Bu bir zorunluluktur!
Düşün ve hatırla, hatırla ve düşün bu hususta…

Sevr bizlerin seçimi değildi elbette. Sevr masalarını kuranların seçimiydi şüphesiz ve hasta adam Osmanlı’nın zorunlu bir tercihiydi. Seçim, tam 600 yıllık bir sürecin tam teslimiyetiydi.

Lozan ise Türk varlığının bir seçimi. Makus talih yenilmiş, Sevr’i seçenlerin hezimete uğramıs olduğu bir zoraki seçim.
Kanla irfanla kurduk biz bu cumhuriyeti diyor ya o marşımızda? Aynen o satırlarda anlatıldığı gibi, kan, gözyaşı ve bedeli ödenmiş bir seçim.

“Tercihleriniz hayatlarınıza yön verir” der psikologlar. Bireysel olarak da, toplumsal olarak da her seçim anı ve koskoca bir yaşamı şekillendirir. Birey ve toplumun bugün ve yarınına yön verir.

Seçen ve seçilen tarafta olmak, yine bireyin ve bireylerin oluşturduğu toplumun ya da o toplumu yöneten ve yönlendirenlerin denen seçimleridir.

Sevr’e ya da Lozan’a giden süreç bir tercih, bir milletin tam teslimiyet ya da “ya istiklal ya ölüm!” diyerek harekete geçmesi de tarihsel bir seçimdir.

Bu satırlar, dün ile bugünümüzü harmanlayarak seçen ve seçilen taraf olma noktasında sizlere bir fikir verme amacıyla yazılmıştır.

Bugülerde bizlerden seçen ya da seçilen olma konusunda taraf olmamız isteniyor.

Saray ve saltanat cephesi seçilen tarafta Sevr’in yolunda.
Bir de Lozan cephesi var.
Benim gibi seçilen değil de seçenlerin safında.

Hepimiz biliyor, her şeyi görüyor ve yaşıyoruz. Dünün Sevr’cileri yine kapıda. Dünün saraycıları yine tam teslimiyet yollarında. Gittikleri gibi geldiler, hem de güle oynaya.

Dinle, etnik kökenle, demokrasi denen tramvayın hem şöför arkası hem de en ön mevkiinde.
Hem papazın cübbesi hem imam sarıği ile.

Türk milleti ne yazık ki yine tarihi bir sınavın içinde.
Türk Ulusu, bir karar verecek, bir duruş gösterecek, göstermelidir bu günlerde.

Seçen tarafta mı olacağız yoksa seçilen tarafta mı?
Sevr’de, Lozan’da hemen önümüzde…

Atatürk ile kalın.
Selam ile…
Cem AYAZ

Parlamentohaber.com | Korku yok!

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

Cem Ayaz
Cem Ayaz Yazar, Emekli Deniz Astsubayı. 1969 İzmir doğumludur. İlk ve orta öğrenimini İzmir’de, yükseköğrenimini de 1989 yılında deniz astsubay meslek yüksekokulunda(o zamanki adı Astsubay Sınıf Okulu ) ve daha sonra da Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Programı’na devam ederek tamamlamıştır. Deniz kuvvetleri komutanlığında, yurtiçi ve yurtdışında 28 yıl seyrüsefer branşında çeşitli kadrolarda, personel, amir, birlik komutanı olarak görev yapmış ve 2012 yılında istekle emekliye ayrılmıştır. Yaklaşık 20 yıldır edebiyat ile iç içe bir yaşam sürmekte, çeşitli internet sitelerinde yüz elliye yakın şiir, makale çalışmaları yayınlanmakta olup edebiyat dünyasının önemli isimleri tarafından da şiir ve deneme türünde deniz ve denizcilik konularında birincilik ödüllerine layık görülmüştür. Çalışma hayatına katılım aşamasında, üretime ve eğitime verdiği önemle, Arel Üniversitesi, Mektebim eğitim kurumları gibi eğitim kurumlarında idari işler müdürü olarak görev yapmıştır. Şubat 2018’de Ulak Yayınlarından ‘’Vatan Kaderine Terk Edilemez’’ adlı ilk kitabı yayınlanmıştır. parlamentohaber.com’da haber müdürlüğü görevinde bulunmuştur.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın