Privacy Policy Page
SON DAKİKA

YALANLA VE HAMASETLE EKONOMİ YÖNETİLEMEZ

Bu haber 16 Mayıs 2020 - 17:24 'de eklendi.

Ağır bir ekonomik krizin içindeyiz, politikalar ve politikacılar değişmezse bu tablo ağırlaşmaya devam edecek. Katılımcı, şeffaf, kurallı bir siyasal ve ekonomik düzen kurulmadıkça ekonomi çökmeye, kaynağını bilmediği odaklara teslim olmaktan kaçınamayacaktır.

Eğitimi evrensel, kurumları ve hukuku bağımsız, devleti şeffaf yapmadan krizden çıkış yolu zor görünüyor. Yalan ve hamasetle işler daha çok rayından çıkıyor. Ekonomi yönetimi oyunu kurallarına göre oynamıyor. Ekonomide oyunun adı “piyasa ekonomisi”dir. Kuralları, incelikleri var. Bunlara uymadığınız zaman piyasanın sopası kafanıza iner. Kafaları çok kalın olmalı ki, yanlış yolda gitmeye devam ediyorlar.

10 milyona yaklaşan işsizler ordusu, olağanüstü boyutlara ulaşan bütçe açığı, bir türlü düşürülemeyen enflasyon, yoksulların sayısının endişe verici bir büyüklüğe ulaşması ve dış borç yükü çözüm bekleyen sorunlar. Koronovirüs salgını ile birlikte katmerleşen bu sorunlar Türkiye’nin canına okumaya devam ediyor. İktidarın yaptığı ise popülist politikalarla yapay bir başarı algısı yaratmaktan öteye geçemiyor.

Artan işsizlik ve başta asgari ücretli olmak üzere çalışan sınıfların çoğunluğunun ücretlerinin düşüklüğü göz önüne alındığında, temel gereksinimlerde yaşanılan fiyat artışlarıyla zorlu şartlar altında yaşayan dar gelirli kesimleri daha da zor günler bekliyor. Birçok iş kolu şu an çalışamaz durumda olup, esnafın borç sorunları var. Bunlara yönelik destekler de çok yetersiz. Borçları erteleme ya da yapılandırma gibi önlemler alındı ama bunlar sorunu çözecek yeterlilikte değil. Yoksul ailelere bin lira destek yapıldı ama bu para hangi sorunu çözmeye, hangi gereksinimi karşılamaya yetecek.

Aslında Türkiye koronavirüs şokuna hazırlıksız yakalandı. Zira, önemli ekonomik sorunlar yaşıyordu. Kenarda köşede hiçbir birikimi yoktu. Kasa boşalmıştı. Bunun yanında ciddi bir borç yükü vardı. SARAY’a ve yandaşlara para dayanmıyordu. İktidara güven alt sevilere gerilemiş ve yabancı sermaye hızlı bir şekilde Türkiye’yi terk ediyordu. Bundan dolayı küresel salgının yarattığı ekonomik şoka etkili yanıt veremedi. Dünyanın Merkez Bankası konumunda olan İMF’nin iyimser tahminine göre Türkiye ekonomisi 2020 yılında yüzde 5 küçülecek. Bu ise daha az gelir,  daha az üretim, daha çok işsizlik ve daha çok fakirlik demektir.

İşimiz zor. Ancak umutsuz değiliz. Türkiye toplumsal dokusu,  mevcmet Akınut altyapısı ve planlamayla bu süreçten çıkabilir. Önümüzdeki en büyük engel  TEK ADAM REJİMİ.

Ahmet Akın

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

Ahmet AKIN
1950 yılında doğdu. Mersin İleri İlkokulu ve Mersin Ticaret Lisesinden sonra 1971 yılında Adana İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi İşletme bölümünden mezun oldu. Özel teşebbüste üretim planlama, pazarlama ve muhasebe departmanlarında görev yaptı. 1976 yılında Mersin’de Serbest Muhasebeci Mali Müşavir olarak çalışmaya başladı. Mali Müşavir ve Muhasebeciler Birliği Dernek çalışmalarında bulundu. 1990-1998 döneminde Mersin Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanlığı görevini üstlendi. Mersin Üniversitesi Geliştirme Vakfı (MÜGEV), Mersin İdman Yurdu Spor ve Eğitim Vakfı (MİYSEV) ve Mali Müşavirler Eğitim Vakfı (MEV) kurucu üyesi oldu. Mersin Atatürkçü Düşünce Derneği, Mersin Tüccar Kulübü, Mersin Tenis Kulübü, Mersin Briç Spor Kulübü, Mersin Temiz Toplum Derneği, İçel Sanat Kulübü, Mersin İdman Yurdu Spor Kulübü, Mersin Kuvayı Milliye Spor Kulübü, SODEV, Mersin Ticaret Liseliler Derneği, Türkiye Muhasebe Uzmanları Derneği, Galatasaray Spor Kulübü, Yenişehir Briç Spor Kulübü ve 1972 yılından itibaren Cumhuriyet Halk Partisi üyesi. 2013 yılından beri de Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Meclis üyeliği görevini yürütmekte. Gazeteci-Yazarlığa devam ediyor. “Konular ve Görüşler” ile “Sözün Bittiği Yerdeyiz” isimli, İhracat Sektöründe Tekdüzen Muhasebe ve Kambiyo, Serbest Bölgeler, Maliyet Muhasebesi, Dış Ticaret İşlemlerinde Tekdüzen Muhasebe ve Kambiyo, İnşaat Sektöründe Tekdüzen Muhasebe ve Yapı Kooperatifleri konulu kitaplarım yayımlandı. Adana Yeminli Mali Müşavirler Odası üyesi üyesiyim. Halen Yeminli Mali Müşavir olarak Mersin’de faaliyet göstermekte. 1998-2008 döneminde TÜRMOB ve TESMER’de Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı. Evli ve Barış, Serdar ve Murat adlarında üç çocuk babası.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!