SON DAKİKA

TÜRKİYE’NİN FALINDA S-400 FÜZELERİ GÖRÜNÜYOR

Bu haber 21 Mart 2019 - 0:45 'de eklendi. Son Güncelleme21 Mart 2019 - 01:31
Rabıta Uğur Mumcu'dan Sonra - Hüseyin Hakkı Kahveci

Türkiye’de iktidar krizleri çok seviyor. Ancak, her krizin sonunda faturayı ödeyen halk oluyor. S-400 FÜZELERİ ile ilgili yaklaşmakta olan krizin ilk ateşini Trump, Türkiye’yi “Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi”nden çıkararak yaktı. Bu sistemde Türkiye bazı ürünlerini gümrüksüz olarak ABD’ye sokabiliyordu.

Türkiye 1951 yılından beri NATO üyesi bir ülke. Savunması da NATO ile birlikte düzenleniyor. Türkiye’nin topraklarında NATO’nun nükleer başlıkları yatarken, Avrupa Birliği ve NATO’nun S-400 FÜZELERİ tedirginliği artarken, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın S-400 FÜZELERİNİN Türkiye’de konuşlandırılmasında ısrarcı olmasının mutlaka haklı nedenleri vardır. Türkiye bu konudaki haklılığını dünyaya açıklayabilmeli.

Şu anda dünyada kullanılmakta olan en iyi hava savunma sistemlerinden biri olarak gösterilen S-400, Rusya’nın Soğuk Savaş döneminde geliştirmeye başladığı füze savunma sisteminin dördüncü neslini temsil ediyor. Bu sistem, insanlı ya da insansız her türlü hava aracının yanı sıra hem seyir (cruise) hem de balistik füzeleri imha etme kapasitesine sahip. Azami menzili 400 kilometre, ulaşabildiği en yüksek irtifa da 30 kilometre. Ayrıca, her hedefe iki füze kilitleyerek, eşzamanlı olarak 80 hedefi vurabiliyor. En fazla 3 bin 500 kilometre uzaklıktan fırlatılan orta menzilli balistik füzeleri imha etme kapasitesine sahip. Sistemin içinde yer alan bir füzenin ağırlığı 1,8 ton, uzunluğu sekiz metre ve çapı da yaklaşık 50 santimetre. Ayrıca 145 kilograma kadar savaş başlığı taşıyabiliyor.

“NATO tarafında bu durumun yarattığı etki hiç olumlu değil. Çünkü, NATO’ya göre Türkiye’nin Rusya ile stratejik işbirliği sadece S-400’lerle sınırlı kalmıyor. Suriye sahasında, Astana sürecinde, enerji koridorunda bir sürü konuda Türkiye, Rusya ile ve Rusya üzerinden doğrudan Çin ile işbirliği içerisinde. Bu,Türkiye’nin Transatlantik ekseninden Avrasya eksenine doğru hareketlenmesi intiba yaratıyor. Bu da S-400’lerin edinilmesini bir güvenlik tehdidi olarak NATO tarafından görülmesine yol açıyor.

ABD’ye göre, bu anlaşma ilk yapıldığı zaman S-400 tanıtımları basında, internette çıktı. S-400’ün düşürebileceği uçaklar diye birtakım şeyler listelenmiş. Bunların hepsi NATO sistemleri. Siz bir silah alıyorsunuz, o silahın en önemli özelliği nedir diye araştırdığınız zaman silah sizi müttefiklerinizin uçaklarını ve füzelerini düşürebilir, reklamı bu. Bunu olumlu anlamamız bu bağlamda mümkün değil. Bu artık bir silah sisteminin tedariki bağlamında teknik özellikleriyle ilişki bir şey olmaktan çıktı. Bu Türk-Amerikan-Rusya ilişkileri ve Türkiye’nin Rusya-Amerika ekseni üzerinde kendini nasıl konumlandıracağı ile ilgili bir konuya dönüştü.”

Atatürk'ün Katilleri

Görüldüğü gibi ABD ile Türkiye arasında bir anlaşma sağlanamazsa S-400 krizi gümbür gümbür geliyor. Sanırım, Türkiye haklılığını ortaya koyup orta bir yol bulunacaktır. Aksi takdirde, dolar krizinin Türkiye’de füzeden daha çok tahribat yaptığını yaşayarak öğrendik.

Gizli anlaşmalar ya da anlaşmalardaki gizli maddeleri bilme şansımız yok. Devletler kendi güvenlikleri ve yararları için zaman zaman sürpriz adımlar atabilirler. Önemli olan bu adımların atılmasında ortaya konan gerekçelerin sizin haklı olduğunuzu gösterecek kapsamda olması çok önemli.

Ahmet Akın

YAZARA AİT DĞER YAZILAR

1950 yılında doğdu. Mersin İleri İlkokulu ve Mersin Ticaret Lisesinden sonra 1971 yılında Adana İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi İşletme bölümünden mezun oldu. Özel teşebbüste üretim planlama, pazarlama ve muhasebe departmanlarında görev yaptı. 1976 yılında Mersin’de Serbest Muhasebeci Mali Müşavir olarak çalışmaya başladı. Mali Müşavir ve Muhasebeciler Birliği Dernek çalışmalarında bulundu. 1990-1998 döneminde Mersin Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanlığı görevini üstlendi. Mersin Üniversitesi Geliştirme Vakfı (MÜGEV), Mersin İdman Yurdu Spor ve Eğitim Vakfı (MİYSEV) ve Mali Müşavirler Eğitim Vakfı (MEV) kurucu üyesi oldu. Mersin Atatürkçü Düşünce Derneği, Mersin Tüccar Kulübü, Mersin Tenis Kulübü, Mersin Briç Spor Kulübü, Mersin Temiz Toplum Derneği, İçel Sanat Kulübü, Mersin İdman Yurdu Spor Kulübü, Mersin Kuvayı Milliye Spor Kulübü, SODEV, Mersin Ticaret Liseliler Derneği, Türkiye Muhasebe Uzmanları Derneği, Galatasaray Spor Kulübü, Yenişehir Briç Spor Kulübü ve 1972 yılından itibaren Cumhuriyet Halk Partisi üyesi. 2013 yılından beri de Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Meclis üyeliği görevini yürütmekte. Gazeteci-Yazarlığa devam ediyor. “Konular ve Görüşler” ile “Sözün Bittiği Yerdeyiz” isimli, İhracat Sektöründe Tekdüzen Muhasebe ve Kambiyo, Serbest Bölgeler, Maliyet Muhasebesi, Dış Ticaret İşlemlerinde Tekdüzen Muhasebe ve Kambiyo, İnşaat Sektöründe Tekdüzen Muhasebe ve Yapı Kooperatifleri konulu kitaplarım yayımlandı. Adana Yeminli Mali Müşavirler Odası üyesi üyesiyim. Halen Yeminli Mali Müşavir olarak Mersin’de faaliyet göstermekte. 1998-2008 döneminde TÜRMOB ve TESMER’de Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı. Evli ve Barış, Serdar ve Murat adlarında üç çocuk babası.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!