SON DAKİKA

MERSİNLİLER GÜVEN DUYDUĞU ADAYI SEÇER

Bu haber 25 Nisan 2019 - 0:55 'de eklendi. Son Güncelleme25 Nisan 2019 - 01:04

“Mersinliler Güven Duyduğu Adayı Seçer. Elbette Vahap Seçer” diye başlayan seçim kampanyası Vahap Seçer’in, şimdiye kadar ki Mersin Büyükşehir seçimlerinde alınan rekor oyuyla sona erdi. Zor bir seçimdi. Karşıda Devlet Partisi vardı. Vahap Seçer’in özgüveni, güçlü iradesi ve azmi, olağanüstü performansı ve enerjisi, örgütlerle dayanışması kendisini mutlu sona ulaştırdı.

Genellikle, seçimlerden önce iddialı tahminlerde bulunmam ama ilk defa bu seçimde kazananın Vahap Seçer olacağını yazdım, arkadaşlarımla ve medyada paylaştım. Vahap Seçer’in katıldığı seçimden önceki bir toplantıda aynen şunları belirtmiştim: “Sayın Seçer, Mersinliler sizi Büyükşehir Başkanı olarak seçecek. Çünkü siz, katılımcı, şeffaf ve hesap verme sorumluluğunun bilincinde olan bir yaklaşım sergiliyorsunuz. Mersinliler sizin bu anlayışınıza kayıtsız kalmayacaklardır ve oylarını vereceklerdir.”

Vahap Seçer, 2 dönem Milletvekilliği yapmış tecrübeli bir siyasetçi. Halka nasıl yaklaşılacağını ve halka dönük bir belediyecilik anlayışının nasıl ortaya konulacağını çok iyi biliyor. Halkın yaşamını kolaylaştırdığı ve kısmen de olsa refah seviyesinin yükselmesine katkı sunduğu sürece desteğin devam edeceğinin farkında. Kalkınmacı belediyecilik, sosyal belediyecilik ve yenilikçi belediyecilik vadediyor.

Mersin Büyükşehir Belediyesi gerek bütçesi ve gerekse çalıştırdığı insan sayısı yönünden Mersin’in en büyük işvereni konumunda. Etkili bir proje ve finans yönetimiyle kent ekonomisine önemli katkılar sunabilir. Bunun için yapılması gereken şey, ayrıntılı gelir ve gider takip sistemini yaşama geçirmektir. Belediyeler devletin belirlediği muhasebe sistemi ile muhasebe hesap planını uygulamak zorundadır. Ancak, gerek muhasebe sistemi ve gerekse hesap planı gelir ve giderlerin etkili ve analitik bir şekilde takip edilmesine ve gelecekle ilgili yorum yapılmasına olanak vermemektedir. Bunun için, bu zorunlu kayıtların dışında, resmiyet kazandırmadan ayrıntılı gelir ve gider takibine hiçbir yasal engel yoktur. Hepimiz biliyoruz ki, belediyeler gereksiz yatırımların ve harcamaların yapıldığı merkezlerin başında gelmektedir. Elbette, işlerini doğru yapan çok sayıda belediye var.

Büyükşehir Belediyelerinde genel sekreterlik ve genel sekreter yardımcıları makamları çok önemlidir. Bunların etkin ve verimli çalışmaları daire başkanları, müdürler ve diğer çalışanları da olumlu etkileyecektir. Bana göre Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in yapması gereken ilk işlerden birisi, borçlar, çalışan memur- işçi sayısı, taşıt ve makine-techizat parkı ve belediye şirketleri ile ilgili mevcut durumu Mersin halkıyla paylaşmak olmalıdır.

Vahap Seçer’in o kadar çok projesi var ki, say say bitmez. Gördüğümüz kadarıyla Mersin’e hizmet aşkıyla yanıp tutuşuyor. Bu coşkusu ve iddiası güzel bir şey. Anladığım kadarıyla, 5 yıllık yatırım-faaliyet planını meclis üyeleriyle, odalar, dernekler, birlikler, sendikalar, kooperatifler ve diğer paydaşlarla birlikte değerlendirip uygulamaya başlayacak. Yoksullar, gençler ve emeklilerle ilgili projelere öncelik vereceğini düşünüyorum.

Mersin’de trafik sorunu her geçen gün artıyor. Toplu ulaşım olarak “Metro Projesi”nin seçilmesi iyi, güzel bir durumda, güncel maliyetlerle 15 kilometrelik bir metro hattının bile yapılması şimdilik çok zor. Çünkü, 700 milyon avroluk bir paradan bahsediyoruz.

Yolları, sokakları, caddeleri, kaldırımları pırıl pırıl bir şehir isteniyor. Temiz ve yeşil, her yeri çiçek bahçesi görünümlü bir Mersin herkesin özlemi. Deniz bizde, toprak bizde, su bizde, güneş bizde, çiçekler, ağaçlar ve kuşlar bizde. Yapmamız gereken tek şey tüm bunları bir araya getirebilmek.
Mersin Büyükşehirle ilgili daha yazacağımız çok şey var. Bu bir giriş yazısı. Şimdilik bununla yetinelim.

Ahmet Akın

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

Ahmet AKIN
1950 yılında doğdu. Mersin İleri İlkokulu ve Mersin Ticaret Lisesinden sonra 1971 yılında Adana İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi İşletme bölümünden mezun oldu. Özel teşebbüste üretim planlama, pazarlama ve muhasebe departmanlarında görev yaptı. 1976 yılında Mersin’de Serbest Muhasebeci Mali Müşavir olarak çalışmaya başladı. Mali Müşavir ve Muhasebeciler Birliği Dernek çalışmalarında bulundu. 1990-1998 döneminde Mersin Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanlığı görevini üstlendi. Mersin Üniversitesi Geliştirme Vakfı (MÜGEV), Mersin İdman Yurdu Spor ve Eğitim Vakfı (MİYSEV) ve Mali Müşavirler Eğitim Vakfı (MEV) kurucu üyesi oldu. Mersin Atatürkçü Düşünce Derneği, Mersin Tüccar Kulübü, Mersin Tenis Kulübü, Mersin Briç Spor Kulübü, Mersin Temiz Toplum Derneği, İçel Sanat Kulübü, Mersin İdman Yurdu Spor Kulübü, Mersin Kuvayı Milliye Spor Kulübü, SODEV, Mersin Ticaret Liseliler Derneği, Türkiye Muhasebe Uzmanları Derneği, Galatasaray Spor Kulübü, Yenişehir Briç Spor Kulübü ve 1972 yılından itibaren Cumhuriyet Halk Partisi üyesi. 2013 yılından beri de Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Meclis üyeliği görevini yürütmekte. Gazeteci-Yazarlığa devam ediyor. “Konular ve Görüşler” ile “Sözün Bittiği Yerdeyiz” isimli, İhracat Sektöründe Tekdüzen Muhasebe ve Kambiyo, Serbest Bölgeler, Maliyet Muhasebesi, Dış Ticaret İşlemlerinde Tekdüzen Muhasebe ve Kambiyo, İnşaat Sektöründe Tekdüzen Muhasebe ve Yapı Kooperatifleri konulu kitaplarım yayımlandı. Adana Yeminli Mali Müşavirler Odası üyesi üyesiyim. Halen Yeminli Mali Müşavir olarak Mersin’de faaliyet göstermekte. 1998-2008 döneminde TÜRMOB ve TESMER’de Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı. Evli ve Barış, Serdar ve Murat adlarında üç çocuk babası.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!