SON DAKİKA

ÇOKLU BARO DÜŞÜNCESİ AKP’NİN İDEOLOJİK SAPLANTISININ SONUCUDUR

Bu haber 16 Temmuz 2020 - 14:00 'de eklendi.

Savunma mesleğinin disiplin altına alınması, bağımsız, yönlendirilmesi mümkün olmayan tüzel kişiliğe sahip bir meslek örgütünce yapılmalıdır. Güçlü bir avukat ancak güçlü bir baro var ise vardır. Avukatın ya da baroların bağımsızlığı, bunların tek tek ve birbirinden bağımsız değil tümüyle savunmanın bağımsızlığıdır.

Baroların görevleri sadece avukatlık mesleğinin etkinleşmesi ve saygınlığının artması ile sınırlı değildir. Barolar, savunma hakkının, hak arama özgürlüğünün, demokratik ve laik sosyal hukuk devletinin en büyük güvencesidir. Ne zaman ki, duyularımıza ve duygularımıza bir yargıya varmaksızın kulak verirsek aslında her şeyin ilacını olduğunu anlarız. Sorun, zihinlerinde ezberlerinden ve saplantılarından başka bir şey olmayanların aymazlığı.  

Kişisel hırs ve ihtirasların çoğaldığı, toplumsal duyarlılığın zayıfladığı, “şahsım” odaklı dünyamıza ışık tutan en önemli güzelliklerden birisinin birlikte yaşamak olduğunu bilerek bölünmeden yana tavır koymak ideolojik saplantıdan başka bir şey değildir. Ele geçiremiyorsan yok et ya da böl anlayışı, bitaraf olanlar bertaraf olur düşüncesinde olanların en çok başvurduğu yollardan birisidir.

İnsanların hak ve özgürlükleri kullanılınca yani yaşama geçince anlam ve değer kazanır. Hak ve özgürlüklerin yaşama geçirilmesi savunma hakkına ve hak arama özgürlüğünün varlığına bağlıdır. Bir ülkede demokrasinin var olup, olmadığını anlamak için savunma hakkının olup olmadığına bakmak gerekir. İddia (sav), savunma ve karar üçlüsünden birini zayıflatırsanız ya da bölerseniz adalet sistemi çöker.

Hukukun üstünlüğü ve hukuk devleti uğruna erdemli bir mücadele veren baroların, sınırlandırılmış, bölünmüş ve göstermelik savunma anlayışına karşı durmaları onların kuruluş felsefelerinin temelinde var. Devletin cezalandırma hakkı ile kişinin çıkarı arasında çatışma sürekli olacaktır. Adaletin gerçekleşmesi, devletin cezalandırma hakkı ile bireyin özgürlüğü arasında denge kurulmasına bağlıdır. Bu da güçlü barolar ve güçlü savunma ile olur.

Hakimi, savcısı, polisi, bekçisi, jandarması, rektörü, vali ve kaymakamları olan iktidar şimdi de baroları ve avukatları da olsun istiyor. Devleti parti içine yerleştirenler baroları da partinin içine yerleştirmeye çalışıyorlar. Baroları daha da güçlendirmesi gereken iktidar, baroları bölerek kendi barolarını yaratmanın çabası içinde. Adeta her köşe başına hukuk fakültesi açarak avukatlık mesleğini liyakat ve kariyer mesleği olmaktan çıkarak ideolojik anlayış, hukukun bir gün kendisine de gerekli olacağını düşünmüyor. 

Sabırlı olacağız, sağduyuyu elden bırakmayacağız ve sükunetle, sevgi ve umudu büyüterek Türkiye’yi AKP işgalinden birleşerek kurtaracağız.

Ahmet Akın

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

Ahmet AKIN
1950 yılında doğdu. Mersin İleri İlkokulu ve Mersin Ticaret Lisesinden sonra 1971 yılında Adana İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi İşletme bölümünden mezun oldu. Özel teşebbüste üretim planlama, pazarlama ve muhasebe departmanlarında görev yaptı. 1976 yılında Mersin’de Serbest Muhasebeci Mali Müşavir olarak çalışmaya başladı. Mali Müşavir ve Muhasebeciler Birliği Dernek çalışmalarında bulundu. 1990-1998 döneminde Mersin Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanlığı görevini üstlendi. Mersin Üniversitesi Geliştirme Vakfı (MÜGEV), Mersin İdman Yurdu Spor ve Eğitim Vakfı (MİYSEV) ve Mali Müşavirler Eğitim Vakfı (MEV) kurucu üyesi oldu. Mersin Atatürkçü Düşünce Derneği, Mersin Tüccar Kulübü, Mersin Tenis Kulübü, Mersin Briç Spor Kulübü, Mersin Temiz Toplum Derneği, İçel Sanat Kulübü, Mersin İdman Yurdu Spor Kulübü, Mersin Kuvayı Milliye Spor Kulübü, SODEV, Mersin Ticaret Liseliler Derneği, Türkiye Muhasebe Uzmanları Derneği, Galatasaray Spor Kulübü, Yenişehir Briç Spor Kulübü ve 1972 yılından itibaren Cumhuriyet Halk Partisi üyesi. 2013 yılından beri de Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Meclis üyeliği görevini yürütmekte. Gazeteci-Yazarlığa devam ediyor. “Konular ve Görüşler” ile “Sözün Bittiği Yerdeyiz” isimli, İhracat Sektöründe Tekdüzen Muhasebe ve Kambiyo, Serbest Bölgeler, Maliyet Muhasebesi, Dış Ticaret İşlemlerinde Tekdüzen Muhasebe ve Kambiyo, İnşaat Sektöründe Tekdüzen Muhasebe ve Yapı Kooperatifleri konulu kitaplarım yayımlandı. Adana Yeminli Mali Müşavirler Odası üyesi üyesiyim. Halen Yeminli Mali Müşavir olarak Mersin’de faaliyet göstermekte. 1998-2008 döneminde TÜRMOB ve TESMER’de Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı. Evli ve Barış, Serdar ve Murat adlarında üç çocuk babası.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!