SON DAKİKA

Anılar Değerlidir

Bu haber 31 Ocak 2021 - 14:27 'de eklendi.
Rabıta Uğur Mumcu'dan Sonra - Hüseyin Hakkı Kahveci

1967-71 döneminde Adana İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi işletme bölümünde okudum. Önce Ankara Akademisi’nin sınavlarına girdik. Kayıt yaptırmak üzere Gazanfer Bilge otobüsüyle grup olarak gittiğimiz gece 23 haberlerinde  radyodan Adana’ya Akademi açıldığı haberini dinledik. 

Bazı arkadaşlarımız Ankara’ya kayıtlarını yaptırdılar. Bazı arkadaşlarımız ise daha önceden İstanbul Sultanahmet’e kayıt olmuşlardı. Çok sayıda arkadaşımız ise Adana’yı tercih etti. Benim de işime gelmişti. Adana’daki dayımın fırınında (Arlı Fırını) hem çalışıp hem de okula gitme şansını yakalamıştım. Ancak daha sonraki yıllarda çok sürpriz gelişmeler oldu. 

Adana Akademisi, Atatürk Parkı içindeki daha önce Çukurova Koleji olarak kullanılan binada eğitime başladı. Orada geçen yıllarla ilgili yazılacak çok şey var ama bir tanesini yazmadan geçemeyeceğim. Büyük salonda ilk derslerden birisinde Eskişehir’den derse gelen bir hocamızın tavsiyesini hiç unutmadım. “Çocuklar size üç şey önereceğim: 1)İngilizce öğrenin, 2)10 parmak seri daktilo yazın (O zamanlar bilgisayar yok), 3)Dans etmeyi öğrenin.

İngilizce yine çok önemli. Daktilonun yerini bilgisayar klavyesi aldı. Sanırım hocamız dans etmeyi öğrenin demekle sosyal olun demek istedi. Tiyatro, müzik, halk oyunları ve spor bunun içinde olmalı. O yıllarda seri şekilde 10 parmak daktilo yazan hemen devlete memur oluyordu. İngilizce bilen sayısı çok azdı. Şimdi de öyle. Ticaret Lisesi mezunu olduğumuz için çok hızlı 10 parmak daktiloyu biliyorduk. İyi kötü tiyatro, halk oyunları ve spor gibi sosyal aktivitelerin içinde oluyorduk. En önemli eksiğimiz İngilizceydi.

İngilizce açığımızı kapatmak için bazı arkadaşlarımızla Tarsus Amerikan Kolejinin ingilizce gece kurslarına yazıldık. Öğretmenler Amerikalı ya da  İngilizdi. Tarsus Amerikan Koleji’de çok başarılı bir okuldu. Son yıllardaki eğitimdeki erozyondan o da nasibini aldı.

Akademiye başladığımız yıl Fransa’da öğrenci hareketleri başladı. 1968’de İstanbul ve Ankara Üniversitelerinde kendini gösterdi. Daha sonraki yıllarda da Anadolu’ya yayıldı. 27 Mayıs 1960’da çocuktum. 12 Mart muhtırasını, 12 Eylül ve 27 Şubat’ı bizzat yaşadım. Deniz Gezmiş ve arkadaşları Adalet Partisi iktidarını çok korkutmuştu. 12 Mart muhtırası ABD destekli olarak bu korku sonucunda ortaya çıktı.

Atatürk'ün Katilleri

12 Mart 1971 günü otobüsle İstanbul’dan Ankara’ya seyahat ediyordum. Askerler tüm yolları kesmişler ve otobüsleri durduruyorlardı. Otobüse bir yüzbaşı ve iki asker çıktı. Çok ilginçtir askerlerin elinde saçları sıfırlayan tıraş makinesi vardı. Ben de uzun saçlı ve parkalı üniversite son sınıf öğrencisi olarak sıramı bekliyordum. Yanıma yaklaşan yüzbaşıya kimliğimi uzattığımda bana ilk sözü şu oldu. “Keselim mi senin de saçlarını?” Siz bilirsiniz dedim. Kimliğimi geri veren yüzbaşı diğer sıralara doğru yürüdü. Askerin bu saç kesme ve yeşil parka çıkarttırma işi ne zaman aklıma gelse beni bir gülme alır.

12 Eylül, 12 Mart’tan çok sert oldu. 600 bin genç işkenceden geçti. Faili meçhullerin sayısı bilinemedi. “Netekim Paşa”nın asmayalım da besleyelim sözü zihinlere kazındı.

Ahmet Akın

YAZARA AİT DĞER YAZILAR

Ahmet AKIN
1950 yılında doğdu. Mersin İleri İlkokulu ve Mersin Ticaret Lisesinden sonra 1971 yılında Adana İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi İşletme bölümünden mezun oldu. Özel teşebbüste üretim planlama, pazarlama ve muhasebe departmanlarında görev yaptı. 1976 yılında Mersin’de Serbest Muhasebeci Mali Müşavir olarak çalışmaya başladı. Mali Müşavir ve Muhasebeciler Birliği Dernek çalışmalarında bulundu. 1990-1998 döneminde Mersin Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanlığı görevini üstlendi. Mersin Üniversitesi Geliştirme Vakfı (MÜGEV), Mersin İdman Yurdu Spor ve Eğitim Vakfı (MİYSEV) ve Mali Müşavirler Eğitim Vakfı (MEV) kurucu üyesi oldu. Mersin Atatürkçü Düşünce Derneği, Mersin Tüccar Kulübü, Mersin Tenis Kulübü, Mersin Briç Spor Kulübü, Mersin Temiz Toplum Derneği, İçel Sanat Kulübü, Mersin İdman Yurdu Spor Kulübü, Mersin Kuvayı Milliye Spor Kulübü, SODEV, Mersin Ticaret Liseliler Derneği, Türkiye Muhasebe Uzmanları Derneği, Galatasaray Spor Kulübü, Yenişehir Briç Spor Kulübü ve 1972 yılından itibaren Cumhuriyet Halk Partisi üyesi. 2013 yılından beri de Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Meclis üyeliği görevini yürütmekte. Gazeteci-Yazarlığa devam ediyor. “Konular ve Görüşler” ile “Sözün Bittiği Yerdeyiz” isimli, İhracat Sektöründe Tekdüzen Muhasebe ve Kambiyo, Serbest Bölgeler, Maliyet Muhasebesi, Dış Ticaret İşlemlerinde Tekdüzen Muhasebe ve Kambiyo, İnşaat Sektöründe Tekdüzen Muhasebe ve Yapı Kooperatifleri konulu kitaplarım yayımlandı. Adana Yeminli Mali Müşavirler Odası üyesi üyesiyim. Halen Yeminli Mali Müşavir olarak Mersin’de faaliyet göstermekte. 1998-2008 döneminde TÜRMOB ve TESMER’de Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı. Evli ve Barış, Serdar ve Murat adlarında üç çocuk babası.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!