SON DAKİKA

MİLLİ MÜCADELEDE DİN ADAMLARI

Bu haber 06 Aralık 2018 - 0:35 'de eklendi. 53

Bu ülkenin kurtuluş ve kurucularına bu başlık ithaf olunur.

Bu kahramanlara ayyaş diyenlere,

Bu kahramanları Kurtuluş Savaşı’na katılmamakla itham edenlere,

Bu kahramanların en başında bulunan Büyük ATATÜRK’ü dinsizlikle suçlayanlara bu başlık ithaf olunur.

Sevgi BAYAT, Tarih Tarih Dergisinin 54-55. Sayfalarında bu konuya şu açıklamayı getirmektedir:

“Bir kısım din adamları padişaha bağlı kalmanın gereğini savunup mücadeleye karşı dururken, bir gurup din adamı da Mustafa Kemal’in düşüncelerini Kuvay-ı Milliye ruhunu desteklemişlerdir.

Bunlardan bazıları:

“… Toplumun önde gelen din adamları cami kürsülerinde, meydanlarda düzenlenen mitinglerde, kurdukları cemiyetlerde, hatta cephelerde halka rehberlik etmişlerdir. Ayrıca bu uğurda hiç çekinmeden mallarını sarf edenler olduğu gibi, bir kısmı da şehit olmuştur. Bu cümleden olarak Nisan 1920’de Gönen Müftüsü Şevki Efendi, Anzavur’un adamlarınca şehit edilmiş, İvrindi’de Dersiam Ali Rıza Efendi Yunan askerlerince şehit edilmiş, 20 Eki 1920’de Müderris Sivaslı Ali Kemal Efendi, Delibaş Mehmet taraftarlarınca şehit edilmiştir. (Bu konudaki en önemli kaynak ise; Ali SARIKOYUNCU’nun, Milli Mücadele’de Din Adamları. 1999. Ankara adlı eserdir.)

Denizli Müftüsü Ahmet Hulusi Efendi, halkın işgalleri protesto etmesin ve eline silah alarak yurdu savunmasının dini bir görev olduğunu vurgulayan bir konuşma yaparak halkı milli savunma fikri etrafında birleştirmiştir. Yine bu bağlamda Isparta’da Hafız İbrahim Efendi DEMİRALAY ismi ile Afyonkarahisar’da ise Hoca İsmail Şükrü ÇELİKALAY, isimlerinde gönüllü askeri olaylar teşkil ederek vatan savunmasının dini bir görev olduğunu vurgulamışlardır.

Milli mücadelenin önde gelen  destekleyicilerinden olan din adamlarının ilki sayılabilecek önemli isimlerden birisi Denizli (Çal) Müftüsü Ahmet İzzet (ÇALGÜNER)’DİR. İZMİR’İN İŞGALİ ÜZERİNE Denizli Camii’nde halkı toplayarak bilinçlendirmeye ve teşkilatlandırmaya yönelik konuşmalar yapmıştır.

Ahmet İzzet Efendi kurulmasını istediği milli birlik teşkilatlarına da öncülük etmiştir. Müftü Ahmet İzzet Efendi Çal Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti’ni kurarak yaklaşık 100 gönüllü ile birlikte Aydın ve çevresinde vatan savunmasında bulunmuştur.

… İzmir Müftüsü Rahmetullah Efendi, vatan sevgisinin imandan olduğunu, İzmir’in asırlardır ezan sesleri ile inlediğini bundan sonra da çan seslerinin kabul edilemeyeceğini söylemiştir. “

Şimdi soruyorum; bu din adamları ve vasileri nasıl anılıyorlar?

ATATÜRK’e düşman olup padişaha yandaş olanlar nasıl anılıyorlar.

Hangi eki hain, hangisi değil?

Bu durumda Kuvay-ı Milliye yandaşları mı karşıtları mı hain olurlar?

Bunların sayılarını çoğaltmak olanaklıdır.

O halde Büyük ATATÜRK’e “dinsiz” diyenler aynaya bakmış olmasınlar?

Alaeddin USTA

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

Alaeddin Usta
Alaeddin Usta[email protected]

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın