SON DAKİKA

CHP’li Tanal, Merve Kavakçı’yı Dışişleri Bakanlığı’na şikayet

CHP milletvekili Tanal, Türkiye’nin Kuala Lumpur Büyükelçiliğine atanan Merve Kavakçı’yı Dışişleri Bakanlığı’na şikayet etti.

Bu haber 04 Ağustos 2017 - 15:56 'de eklendi.

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Türkiye’nin Kuala Lumpur Büyükelçiliğine atanan Merve Kavakçı’yı ‘siyasi beyanda bulunmayı sürdürdüğü’ gerekçesiyle Dışişleri Bakanlığı’na şikayet etti.

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, 25 Temmuz’da Türkiye’nin Kuala Lumpur Büyükelçiliğine atanan Merve Kavakçı’nın Yeni Akit gazetesinde köşe yazısı yazmaya devam ettiğini ve köşesindeki siyasi beyanlarının, 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’na aykırı olduğunu ifade etti.

“BÜYÜKELÇİLİK GÖREVİ TEBLİĞ EDİLDİĞİNDE SİYASİ BEYANLARINI BIRAKMALIYDI”

Tanal, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun, 25 Temmuz Kavakçı’ya büyükelçilik görevini tebliğ ettiğini kaydederek Kavakçı’nın tebliğ tarihinden itibaren Devlet Memurları Kanunu uyarınca köşesinde siyasi ve ideolojik amaçlı beyanlarda bulunamayacağını ifade etti. Kavakçı’nın Yeni Akit gazetesindeki köşesinde 1 Ağustos tarihinde “CHP’nin İslam alerjisinde bir dönüm noktasına şahit olduğumuza dikkat çekmek isterim. ABD, İngiltere gibi batı ülkelerinde mevcut olan dini liderin, bir başka ifadeyle, mevzubahis din İslam ise, İslamı temsil eden imamın, nikâh akdini yerine getirebilme yetkisi varken, benzer bir uygulamanın Türkiye’de benimsenecek olması CHP’yi çok rahatsız etmiştir. Yanlış anlaşılmasın, CHP ülkemizdeki kilisede papazın, sinagogdaki hahamın nikâh kıymasına karşı çıkmıyor, bilakis onu alkışlıyor. CHP’li Kılıçdaroğlu Edirne’de CHP’li belediye başkanının himayesinde kilisede kıyılan nikâha katılıyor, şahitlik yapıyor. Ama konu müslüman olunca CHP özüne dönüyor, dişini gösteriyor” şeklinde bir yazı kaleme aldığını anımsattı.

Tanal, sözlerine şöyle devam etti:

“MONTAJLANMIŞ FOTOĞRAFI KÖŞESİNE KONU ETTİ”

Kavakçı, CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nu hedef alarak sözde nikâha katıldığını gösteren, Kanal A’da yayınlanan ‘Manşetlerin Dili’ programında tartışılan, montajlanmış hakikat dışı bir fotoğrafı doğruluğunu teyit etmeden köşesine konu etmiştir. Kavakçı, hakikat dışı, gerçek dışı bu fotoğrafı köşesinde konu ederek, Cumhuriyet Halk Partisini ve Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nu zararını hedef tutan davranışta bulunmakla, 657 Devlet Memurları Kanunu 7. Maddesine açıkça aykırı davranmıştır. Bu sebeple hakkında yasal işlem yapılarak cezalandırılması ve görevinden alınması gerekmektedir.”

Fazilet Partisi’nden 1999’da milletvekili seçilen Merve Kavakçı, Meclis Genel Kurulu’ndaki yemin törenine başörtülü olarak katılmış, tepkiler nedeniyle Meclis’te yemin edememiş, daha sonra da ABD vatandaşı olduğunu bildirmediği için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığından çıkarılmıştı. Kavakçı, 3 Temmuz’da çıkartılan Bakanlar Kurulu kararnamesi ile vatandaşlık hakkını geri almıştı.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!