SON DAKİKA

Tanal: Partili büyükelçi mi olur!

Büyükelçiliğe atanan Merve Kavakçı’nın, kanuna aykırı biçimde siyasi yorum yapmayı sürdürdüğüne dikkat çeken CHP’li Mahmut

Bu haber 05 Ağustos 2017 - 16:16 'de eklendi.

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Kuala Lumpur Büyükelçiliğine atanan Merve Kavakçı’nın, görevine aykırı biçimde siyasi yorum yapmayı sürdürdüğüne dikkat çekti. Kavakçı’yı 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nu açıkça ihlalden Dışişleri Bakanlığı’na şikâyet eden Tanal, “Partili büyükelçi mi olur” ifadelerini kullandı.

Mahmut Tanal, 25 Temmuz’da ataması yapılan Merve Kavakçı’nın Yeni Akit gazetesinde köşe yazısı yazmaya devam ettiğini ve köşesindeki siyasi beyanlarının, Devlet Memurları Kanunu’na aykırı olduğunu ifade etti.

Montajlanmış fotoğrafla hedef aldı
Tanal’ın işaret ettiği ve Kavakçı’nın 1 Ağustos tarihinde Yeni Akit’te yayımlanan müftülere nikâh yetkisi verilmesini savunan yazısında şu ifadelere yer veriliyordu: “CHP’nin İslam alerjisinde bir dönüm noktasına şahit olduğumuza dikkat çekmek isterim. ABD, İngiltere gibi Batı ülkelerinde mevcut olan dini liderin, bir başka ifadeyle, mevzubahis din İslam ise, İslamı temsil eden imamın, nikâh akdini yerine getirebilme yetkisi varken, benzer bir uygulamanın Türkiye’de benimsenecek olması CHP’yi çok rahatsız etmiştir. Yanlış anlaşılmasın, CHP ülkemizdeki kilisede papazın, sinagogdaki hahamın nikâh kıymasına karşı çıkmıyor, bilakis onu alkışlıyor. CHP’li Kılıçdaroğlu Edirne’de CHP’li belediye başkanının himayesinde kilisede kıyılan nikâha katılıyor, şahitlik yapıyor. Ama konu Müslüman olunca CHP özüne dönüyor, dişini gösteriyor.”

Görevinden alınmalı
Merve Kavakçı’nın montajlanmış bir fotoğrafı doğruluğunu teyit etmeden köşesine konu ettiğini ve CHP Lideri hedef aldığını belirten Tanal, “Kavakçı, 657 Devlet Memurları Kanunu 7. Maddesi’ne açıkça aykırı davranmıştır. Bu sebeple hakkında yasal işlem yapılarak cezalandırılması ve görevinden alınması gerekmektedir” dedi.

Fazilet Partisi’nden 1999’da milletvekili seçilen Merve Kavakçı, Meclis Genel Kurulu’ndaki yemin törenine başörtülü olarak katılmış, tepkiler nedeniyle Meclis’te yemin edememiş, daha sonra da ABD vatandaşı olduğunu bildirmediği için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığından çıkarılmıştı. Kavakçı, 3 Temmuz’da çıkartılan Bakanlar Kurulu kararnamesi ile vatandaşlık hakkını geri almıştı.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!