SON DAKİKA

PONTUS MESELESİ

Bu haber 04 Temmuz 2019 - 0:33 'de eklendi.

Sayın Mesut ÇAPA ve Veysel USTA’nın çok önemli bir eseridir.

Bunun dışında; ATATÜRK Araştırma Merkezi tarafından yayımlanan Pontus Meselesi ve Yunanistan’ın Politikası. (Prof. Dr. Yusuf SARINAY, Doç. Dr. Hamit PEHLİVANLI, Prof. Dr. Abdullah SAYDAM tarafından hazırlanmış 2015 Ankara)

Karadeniz’de Pontus Rüyası. (1997. Trabzon Belediyesi)

Ama bu alandaki en önemli eser; Şemsettin GÜNALTAY’ın yayımladığı 3 ciltlik Pont Krallığı-Yalan Şark.

Yalnız bunlar mı?

Elbette hayır!

Pontus Meselesi’nin 16. Sayfasında; “Yunanistan, Pontus (Pont-Euxin) olarak bilinen kıyılarında Rumları ‘Yunanlaştırma’ amacını güdüyordu. Bunun için, eski çağlarda bu bölgede yaşamış olan Pontus Krallığı’na benzer yeni bir devlet kurulduktan sonra Enosis gerçekleştirilmeye çalışılacaktı……. Pontus Krallığı’nın kurucu ve yöneticilerinin Rumluk ve Yunanlılıkla hiçbir ilgisi yoktu. Hayal edilen devletin sınırları içine bugünkü Trabzon, Ordu, Giresun, Samsun sahil vilayetleriyle, içeride Amasya ve Sivas vilayetlerinin bir kısmı girmekteydi.

Pontus/Pontos kelimesi coğrafi bir terim olarak genelde Karadeniz ve kıyıları için kullanılmıştır. Bu nedenle tarihi süreç içinde bölgede yaşamış olan herhangi bir etnik gurubu ifade etmemektedir. Pontus adı, kaynaklarda Grekler zamanından itibaren geçmekle birlikte, yaygın olarak Pontus Krallığı (Pont Devleti) dolayısıyla kullanılmaya başlamıştır.

İran asıllı Mithradates Sülalesi tarafından Amasya merkez olmak üzere kurulan Pontus Krallığı (M.Ö.281-M.S.63) tarihte ‘Pontus’ adıyla anılan tek devlet olmuştur. Bu sülalenin en dirayetli hükümdarı olan VI. Mithradates, Anadolu üzerinde Roma’yla mücadeleye girişerek, uzun uzun direnmiştir. Pontus Krallığı, tarihte Anadolu’da kurulan devletler içinde ilk defa ay-yıldız motifini devlet sembolü olarak kullanmıştır. İran asıllı bir hanedan tarafından kurulmuş olan bu krallığın, zaman içinde bölgedeki diğer etnik topluluklardan ve kültürlerden etkilendiği söylenebilir.

Romalılar tarafından Pontus Krallığı’na son verilmesinden sonra Anadolu’da bu adla bir başka devlet kurulmamıştır. Bu sebeple Komnenos hanedanının, Latinlerin İstanbul’u işgali üzerine kurmuş olduğu Trabzon Devleti’nin (1204-1461) (Bu amaçla daha önce Sayın Enver UZUN’un tercüme ettiği Trabzon İmparatorluğu Tarihi ‘Sergey Pavloviç KARPOV’un’ eserin okunmasını, aksi takdirde bölge hakkında çalışma yapanların noksan çalışacaklarını yazmıştım.) ‘Rum Pontus İmparatorluğu olarak adlandırılması tarihi gerçeklere uygun düşmemektedir.” (Pontus Meselesi. Mesut ÇAPA-Veysel USTA 2017. S: 16)

Bu alanda bölge halkı yeterince donanımlıdır. Tabi okuyanlardan bahsediyorum. Cehaleti kendine pirim yapar haline getirenler bunun dışında.

Ancak bölgeyi,

Bölge halkını ve tarihini hiç bilmeyenlerin bu konuda söz söylemeleri cahilliklerinin yanında ahlaksızlıklarını da göstermektedir.

Hizmet yapma liyakatini gösteremeyenlerin bu tür saldırıları ne beni ne de bölge halkını ilgilendirmemektedir.

Alaeddin Usta

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

Alaeddin Usta
Alaeddin Usta[email protected]

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!