SON DAKİKA

Kaftancıoğlu: Diktaya karşı hayır diyen İstanbul bize evet

CHP’de devam eden kongre sürecinde gözler İstanbul il yönetiminin belirleneceği bugün başlayacak kongreye çevrildi. CHP Lideri

Bu haber 13 Ocak 2018 - 8:22 'de eklendi. 59

UĞUR ŞAHİN

Canan Kaftancıoğlu’nun, “İstanbul’u kazanmak için adayım. İstanbul’u kazanmakla kalmayıp tek aday yönetimini sonlandırmak için adayım” diyerek açıkladığı adaylığı, parti içinde de heyecan yarattı. BirGün’e açıklamalarda bulunan Kaftancıoğlu, Gezi direnişçisi olduğunu hatırlatarak, il başkanı olması halinde daha fazla sokakta olacağını söyledi. Kaftancıoğlu, “Çalışmalarımıza en düşük oy aldığımız yerlerden başlayacağız. Referandumda İstanbul, diktaya ‘Hayır’ dedi. Yani diktaya ‘hayır’ diyen İstanbul, bize evet diyecektir” dedi.

Kaftancıoğlu’nun sorularımıza verdiği yanıtlar şöyle:

» “İstanbul’u kazanmak için adayım” diyorsunuz. İl Başkanı olursanız, ‘İstanbul’u kazanmak’ için ne gibi çalışmalarınız olacak?

Ben daha önce de söyledim, buradan tekrar edeyim: Ben seçildiğim zaman sadece CHP’nin il başkanı olmayacağım, bütün İstanbul’un il başkanı olacağım. Nerede bir mağduriyet, haksızlık ve hukuksuzluk olursa, biz parti olarak orada olacağız. Haksızlığa karşı çıkacağız. Hukuksuzluğa uğrayanın ideolojisi, inancı ya da etnik kökenine asla bakmayacağız. İstanbul’u kazanmak için de adayım. Ancak bunun için çok çalışmak ve az önce söylediğim perspektiften bakmak lazım. Seçimler bir sonuçtur. Yani birkaç ay kala seçim çalışması yapmak asla yeterli değildir. Biz yarın seçim olacakmış gibi çalışacağız. Partimizin oy alamadığı yerlere gideceğiz. Kapı kapı, sokak sokak çalışacağız. Siyaset kapalı kapılar ardında yapılmaz. Siyaset insanla ve sokakta yapılır. OHAL ve KHK’lar karşısında parti olarak bütün demokratik ve anayasal haklarımızı savunacağız. Vatandaşı asla yalnız bırakmayacağız.

» “Tek aday yönetimini sonlandırmak için adayım” gibi ifadeleriniz var. Bu tek aday kısmını biraz daha açabilir misiniz?

CHP’de tek adamlık yoktur. CHP parti içi demokrasiye inanan bir partidir. Bunun sonucunda da son aylarda gördüğünüz üzere, kongrelerimizde adaylar özgürce kendilerini ifade ediyor ve demokratik bir seçim sürecinden geçiyor. Bu da toplumsal tabana daha fazla ulaşmamıza yol açıyor. Kongrelerde adaylığını koyan her bir partilinin tek gayesi önce ülkemizi sonra partimizi daha iyi yerlere getirebilme çabasıdır. Kongrelerde fikir ayrılıkları olabilir. Bunun sonucunca kongrelerde ufak tefek tartışmalar olabilir. Tartışmanın, düşünce özgürlüğünün olmadığı bir yerde demokrasi değil tek adamlık vardır. Bugün OHAL Türkiye’sine bakın. Saray’dan gelen talimat neyse bütün iktidar ve bürokrasi onu yapıyor. Kimse görüşlerini açıklayamıyor. Açıklayan olursa ya gözaltı ya ihraç ya da tehdit ile karşı karşıya kalıyor. İktidar partisinde çok seslilik ve demokrasi var mı? Yok. Bu anlayışı yani kendi demokratik olmayan ve tek adamlık anlayışını Türkiye’ye de aşılamaya çalışıyorlar. Bu kötülüğün panzehiri şu anda demokratik yarış yapabilen ve görüşlerini ifade edebilen, özgürce aday olabilen bizlerin tutumudur. Bu anlayış arttıkça önce CHP iktidar olacak ardından Türkiye yeniden demokrasiye kavuşacaktır. Tek adaylıktan kastım budur. Tek adamlıklara son vereceğiz ve çok sesli, demokratik ve özgür Türkiye’yi kuracağız.

» Sizce mevcut yönetimin eksikleri var mıydı?

Mevcut yönetimimiz elbette birçok kıymetli çalışma yaptı. Bizim partililerimiz onlar ve yoldaşlık hukukuyla demokratik bir kongre süreci sergiliyoruz. Tabi ki eksiklikler olacak, hatalar yapılacak. İstanbul Türkiye’nin en büyük şehri, küçük bir Türkiye aynı zamanda. Her ilden her inançtan her topluluktan insanlar bir arada yaşıyor. Kolay değil. Biz neye talip olduğumuzu çok iyi biliyoruz: Zora talibiz. Çünkü İstanbul’u kazanırsak, ki kazanacağız, o zaman kısa sürede bu baskıcı iktidarı gönderebiliriz. Nitekim referandumda İstanbul diktaya ‘hayır’ dedi. Yani ‘diktaya hayır’ diyen İstanbul, bize evet diyecektir. Biz bunu hep beraber yapacağız.

» “Söylenenleri hayata geçirmek için adayım” diyorsunuz. Bunu biraz daha açar mısınız?

Siyaset sokaktır ve aslında sokak bizatihi siyasetin kendisidir. Ben il başkanı olduktan sonra, zaten bir gezici bir gezi direnişçisi olarak, sokağa inanan bir insan olarak, daha fazla sokakta olacağım. Ben il başkanlığında koltukta oturmaya aday değilim. Kapılı kapılar ardında lobi yaparak siyaset yapacak da değilim. Ben dediğim gibi zora talibim. Bu zor nedir? Kapı kapı çalışacağız. Bir kere uğrayıp bir daha gelmemezlik yapmayacağız. En düşük oy aldığımız yerlerden başlayacağız. Kovulsak da hakarete de uğrasak vazgeçmeyecek ve insanlarımızı kazanacağız.

» İl başkanı olmanız, CHP’de neleri değiştirecektir?

İstanbul her çeşit kimlikten, kültürden, inançtan ve sosyo-ekonomik statüden, farklı onlarca renk ve o renklerin kendi içinde binlerce tonuna sahip yaklaşık milyonların yaşadığı bir şehir. Bizler, iktidarın yaratmak istediği; etnik köken, dinsel ve kültürel ayrıştırmalara alet olmayacağız. Renklerin kardeşliğini egemen kılacağız. Demokrasinin eşitlik ilkesinden hareketle örgüt içindeki siyasal öznelerin çoğulcu bir anlayışla yönetime katılması sağlayacağız. İstanbul’da farklı kültür gurupları ve sınıfların birbirinden yalıtılmış olarak değil birbirlerine bağlanarak demokratik bir mücadele vermelerinin öncüsü olacağız. Katılımcı demokrasiden hareketle; muhtarlarımızla, sendikalarla, esnaf temsilcileriyle, meslek odalarıyla ve sivil toplum kurumlarıyla ilişkilerimizi güçlendirip, partimizin yerelde yürüttüğü çalışmalarının içine katacağız. Partimizin yüz akı olan kadınlar ve Kadın Kollarımızla, gençlerimiz ve Gençlik Kollarımızla tam bir uyum ve dayanışma içinde çalışacağız. Gençliği partinin yan gücü değil öz gücü olarak görecek ve hem karar alma süreçlerinde hem de yönetimlerde bir arada çalışacağız. Bu yüzden ben sadece başkanlık seçimi olarak görmüyorum bu konuyu. Ben bir grubun değil bir fikrin adayıyım. Kişiler gelip geçer ama fikirler asla. Fikrimiz iktidara da gelince kardeşlik, barış, eşitlik ve sosyal adalet sağlanacak. Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun başlattığı tarihsel Adalet Yürüyüşü İstanbul’da taçlandı. Bu asla bir son değildi. Genel Başkan’ımızın önderliğinde İstanbul’da, ‘hak hukuk adalet’ mücadelesini sokak sokak sürdürmeye geliyoruz.

Parlamentohaber.com | Korku yok!

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın