SON DAKİKA

İSLAM’DA KADIN

Bu haber 04 Nisan 2019 - 0:05 'de eklendi.
Abone ol

Kitabın adı tam olarak “Hakları ve Saygınlığıyla İSLAM’DA KADIN”dır.

Yazarı ise halen Diyanet İşleri Başkanlığı, başkan yardımcısı Prof. Dr. Huriye MARTI.

ÖNCE Sayın MARTI’ya teşekkür ederim.

Ancak işinin zor olduğunu zannediyorum.

Elbette bu kitabın da diğer kitaplarda olabileceği gibi tartışılır yanları var.

Ama genel içerik itibariyle tüm erkeklerin derhal ve acilen okumaları gereken bir kitap.

Özellikle okumayı sevmeyenler

Ya da okuduğunu anlamayanlarla,

Kulaktan dolma bilgilerle kendini “Fasulye gibi nimetten” sayanlar derhal okumalıdır.

Kadınları özellikle “malzeme, araç gerek” vs. gibi kalıplara sokup sonradan da “dövülebilir, sövülebilir” vs. şeklinde tanımlayan varlıklar bu kitabı derhal okumalıdır.

Bu softalardan kaç tanesi; “…. Kadını ‘insan’ yani ‘yeryüzünün şerefli halifesi” olarak tanımlayabilir,

Hatta kabul edebilir.

Kaç tanesi; “.. kadının konumunun yükselmesi, onun haddizatında ‘değerli’ olduğu düşüncesinden mi beslenmektedir? Kadın, din sayesinde değer mi bulmuştur, yoksa zaten kendi varlığında mevcut bulunan değeri gün yüzüne çıkarma fırsatına mı kavuşmuştur?” diyebilir.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Kaç tanesi; “Allah Resulü ‘cinsiyet’e değil ‘insana’ odaklı konuşur. Onun kadın ya da erkeğe karşı, birbirinden apayrı ve özel iki yaklaşımı yoktur, onun insana yaklaşımı vardır. Bunun doğal sonucu olarak, kadına erkek üzerinden değer vermez. Aksine kadının kendi varlığından aldığı ve eşref-i mahlûkat olarak bu dünyaya gelirken beraberinde getirdiği değeri bilir, görür ve gösterir.” Diyebilir. Hatta bu uygulamayı 1500 yıl sonra savunabilir.

Kaç tanesi; “Çölün uzayan ıssızlığında ilerleyen develer, kendilerini yönlendiren Enceşe isimli Habeşli bir kölenin terennümleriyle coşup, onun güzel sesine ayak uydurmak için hızlanınca, üzerlerinde taşıdıkları hanımlar sarsılmaya ve düşme endişesi yaşamaya başlar. O ana kadar Enceşe’yi zevkle dinleyen Hz. Peygamber, hanımların korkusunu hissedince derhal duruma müdahale eder.

Enceşe’yi susturup, develeri yavaşlatmak için seslendiğinde kurduğu o nezaket cümlesi, peygamberi düşünce dünyasında kadını nasıl konumlandırdığının açık ifadesidir.

‘Enceşe, aman kristalleri kırma! Dikkatli taşı!’ “ Age: S: 7-8-10)

“İslam dini kadını yalnız ontolojik anlamda erkekle aynı düzeyde kabullenmekle kalmamış, onun kültürel, siyasi, ekonomik ve sosyal düzlemlerde de erkeklerle benzer konuma sahip olabilme potansiyeline dikkat çekmiştir.

Bu açıdan bakıldığında Hz. Peygamber’in kadının değerini idraklere sunan tavırları, aslında onda var olan ‘halife olma’ yetisini canlandırır ve  niteliktedir.” (Age. S: 15)

Bu ay içinde çıkmış olan kitapçık 109 sayfa olup ansiklopedi içeriklidir.

Alaeddin Usta

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

Alaeddin Usta[email protected]

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!