SON DAKİKA

BÜYÜK ÖDÜL GECESİ 22 KASIM’DA MERSİN NOAX HOTEL’DE YAPILACAK…

Bu haber 16 Kasım 2019 - 23:40 'de eklendi.
Abone ol

Kentimizde periyodik yayın yapan iş ve ekonomi dergisi Rota Business, 22 Kasım’da Mersin İş ve Ekonomi Ödülleri ve Ekonomi Paneli adı altında önemli bir organizasyona imza atmaya hazırlanıyor. Büyük bir titizlik ve özveri ile sürdürülen İş ve Ekonomi Ödülleri Seçici Kurulu; Ayhan Kızıltan, Abdullah Özdemir, Sabri Tekli, Hasan Engin, Hüseyin Arslan ve Ayferi Tuğcu’dan oluşuyor. Ben de organizasyonun proje direktörlüğünü üstlenmiş bulunuyorum.

Kendisini başarılı gören kişi ve kuruluşlar “Ben de varım” diyerek seçici kurula başvurabilecek.

ÖDÜL VERİLECEK SEKTÖRLERLE İLGİLİ GENEL AÇIKLAMALAR:

TARIM: Tarıma verilen değer yalnızca çiftlik alanlarıyla sınırlı görülmemeli. Kırsal kesimin kalkınmasına yönelik hizmetler, tarıma, üreticiye ve kooperatifçiliğin gelişmesine yönelik destekler dikkate alınmalı. Tarımsal uygulamalarda sürdürülebilir arazi ve su kullanımını esas alan kurumsal sosyal sorumluluk projeleri önemsenmeli. Sağlıklı ve hijyenik ortamlarda üretim yapmaya özen göstererek, kalite ve çevre bilinci sürekli arttırılarak yapılan tarımsal ürünlerden elde edilen tarımsal sanayi üretimi değerlendirilmeli.

TURİZM: Mersin turizminin olanak ve değerlerinin yurtiçi ve yurtdışında tanıtımını yapan ve Mersin turizminin gelişmesine doğrudan ya da dolaylı olarak katkıda bulunan kişi, topluluk ve kuruluşları teşvik etmek.

İHRACAT: Bir ülke için ihracat çok önemlidir. Rekabetin yoğun ve acımasız olduğu iş alanlarında var olmak, kendini korumak ve istikrarlı büyümeyi sürdürebilmek için dış pazarlara açılmak zorunludur. İhracatın sürdürülebilir bir ekonominin büyümenin gerçekleşmesinde kilit rol oynaması nedeniyle kalkınma olgusunun vazgeçilemez unsurlardan birisini oluşturmaktadır.

LOJİSTİK: Lojistik bugün sadece şirketlerin değil devletlerin stratejik sektörü haline geldi. İletişim sektöründeki gelişim ve küreselleşen ekonomi dünyayı küçülttü. Başarılı taşımacılık şirketlerinin yanı sıra lojistik sürecinde yer alan alt sektörlerin de gözardı edilmemesi gerekiyor. Büyüklükle birlikte başarının ödüllendirilmesi de ön planda tutulmalı.

SAĞLIK: Mersin’de sağlık hizmetleri ile sosyal hizmetler alanlarında iz bırakan çalışmalar yapmış veya başarılı hizmetler vermiş gerçek ya da tüzel kişileri ödüllendirerek bu hizmetlerin gelişmesine katkıda bulunmak.

EĞİTİM-KÜLTÜR ve SANAT: Eğitim, kültür ve sanat faaliyetlerinde başarıyı teşvik etmek amacıyla bu alanlarda ulusal ve uluslararası düzeyde başarı kazanan kişi ve kuruluşları öne çıkarmak, köklü eğitim kurumlarında başarı düzeyini ödüllendirmek.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

SANAYİ: Bir ülkenin gelişmesinde sanayinin yeri oldukça fazladır. Geçmişten günümüze sanayi faaliyetleri hız kesmeden ilerlemiş, güç göstergesi konumuna gelmiştir. Sanayi demek üretim demektir. Katma değeri yüksek ürünleri üreterek ihraç etmek ithalat girdisini de azaltacaktır. Bilgi teknolojisinin sanayide kullanılması esas alınmalı ve başarı hikayesi önemsenmelidir.

GİRİŞİMCİLİK: Geçmişi gelecekle bir araya getiren ve bugünü yaratan yetenekler bütünü olarak ifade edebileceğimiz girişimcilik, sıra dışı fikirler olarak karşımıza çıkmaktadır. Değer yaratan ve yaşamımızı kolaylaştıran uygulamalardır. Yaşamın gereksinim duyduğu her sektörde karşımıza çıkabilmektedir.

ÇEVRE: İnsanlığın çevre olmadan yaşayamayacağını ve tabiatın bir parçası olduğunu bilerek, daha çevreci ürünlerin, daha az enerji ve ham maddeyle üretim sağlayan projelerin ve sürdürülebilir bir geri dönüşüm sisteminin varlığı değerlendirilmelidir.

SEÇİCİ KURUL ÖZEL ÖDÜLÜ: Mersin’de iş ve ekonomi alanında iz bırakanlar…

Ahmet Akın

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

1950 yılında doğdu. Mersin İleri İlkokulu ve Mersin Ticaret Lisesinden sonra 1971 yılında Adana İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi İşletme bölümünden mezun oldu. Özel teşebbüste üretim planlama, pazarlama ve muhasebe departmanlarında görev yaptı. 1976 yılında Mersin’de Serbest Muhasebeci Mali Müşavir olarak çalışmaya başladı. Mali Müşavir ve Muhasebeciler Birliği Dernek çalışmalarında bulundu. 1990-1998 döneminde Mersin Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanlığı görevini üstlendi. Mersin Üniversitesi Geliştirme Vakfı (MÜGEV), Mersin İdman Yurdu Spor ve Eğitim Vakfı (MİYSEV) ve Mali Müşavirler Eğitim Vakfı (MEV) kurucu üyesi oldu. Mersin Atatürkçü Düşünce Derneği, Mersin Tüccar Kulübü, Mersin Tenis Kulübü, Mersin Briç Spor Kulübü, Mersin Temiz Toplum Derneği, İçel Sanat Kulübü, Mersin İdman Yurdu Spor Kulübü, Mersin Kuvayı Milliye Spor Kulübü, SODEV, Mersin Ticaret Liseliler Derneği, Türkiye Muhasebe Uzmanları Derneği, Galatasaray Spor Kulübü, Yenişehir Briç Spor Kulübü ve 1972 yılından itibaren Cumhuriyet Halk Partisi üyesi. 2013 yılından beri de Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Meclis üyeliği görevini yürütmekte. Gazeteci-Yazarlığa devam ediyor. “Konular ve Görüşler” ile “Sözün Bittiği Yerdeyiz” isimli, İhracat Sektöründe Tekdüzen Muhasebe ve Kambiyo, Serbest Bölgeler, Maliyet Muhasebesi, Dış Ticaret İşlemlerinde Tekdüzen Muhasebe ve Kambiyo, İnşaat Sektöründe Tekdüzen Muhasebe ve Yapı Kooperatifleri konulu kitaplarım yayımlandı. Adana Yeminli Mali Müşavirler Odası üyesi üyesiyim. Halen Yeminli Mali Müşavir olarak Mersin’de faaliyet göstermekte. 1998-2008 döneminde TÜRMOB ve TESMER’de Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı. Evli ve Barış, Serdar ve Murat adlarında üç çocuk babası.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!