SON DAKİKA

İİT’den ‘Doğu Kudüs’ ilanı

ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti ilan etmesinin ardından toplanan İslam İşbirliği Teşkilatı, somut bir adım atmazken sadece

Bu haber 14 Aralık 2017 - 9:32 'de eklendi. 71

ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti ilan etmesi ve büyükelçiliğine buraya taşınma talimatı vermesi ardından İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) olağanüstü toplantısını dün İstanbul’da gerçekleştirdi. Toplantıya ABD ile yakın ilişkileri bulunan İİT’nin en güçlü üyelerinden Suudi Arabistan ve Mısır bakan düzeyinde katıldı. Sonuç bildirgesinde İİT, Doğu Kudüs’ü Filistin’in başkenti ilan etti.

Erdoğan: Kudüs’ü başkent ilan edelim
Zirvede konuşan AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kudüs’ü İsrail’in başkenti ilan eden ABD Başkanı Donald Trump’a tepki göstererek, “İşgal altında olan şehirle ilgili böyle bir kararın açıklamasının hiçbir hükmü olamaz” dedi. İsrail’in Filistinlilere yaptığı saldırılardan örnekler veren Cumhurbaşkanı, “Bunu ispat etmek için ey Trump sana daha neyi anlatalım. İsrail yaptığı tüm terör eylemleri için adeta ödüllendirilmiştir. Bu ödülü veren tek başına da olsa Trump’tır” ifadelerini kullandı.

“Bu karar şiddet yerine barışı isteyen Filistinlilerin cezalandırılmaları anlamına geliyor” diyen Erdoğan, İsrail için de, “İsrail bir işgal devletidir, aynı zamanda İsrail bir terör devletidir” diye konuştu.

Sözlerine, “Hepimizin geleceğini ilgilendiren bu duruma seyirci kalamayız. ABD’nin Kudüs kararı hukuku ciğnemenin yanında medeniyetimize indirilmiş ağır bir darbedir” ifadeleriyle devam eden Erdoğan, Kudüs’ü Filistin’in başkenti olarak tanıma çağrısı yaptı: “Tüm ülkeleri Kudüs’ü Filistin devletinin işgal altındaki başkenti olarak tanımaya davet ediyorum. İslam dünyası olarak bağımsız Filistin talebinden asla vazgeçmeyeceğiz.”

Abbas: Din savaşı mı çıkaracaksınız?
Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas da, zirvede yaptığı konuşmada, ABD’nin kararına sert tepki göstererek, “Trump’ın Kudüs kararı, uluslararası kararlara açık şekilde ihlal oluşturmaktadır. ABD, çok net şekilde kendisi böyle bir ihlalde bulundu. BM kararına göre, hiçbir ülke Kudüs’e elçiliğini taşıyamaz. Bütün halkları Filistin davasıyla dayanışmaya çağırıyoruz. Bizler ABD tarafından alınmış bu kararın gayrımeşru olduğunu ifade ediyoruz” dedi. Abbas şöyle devam etti: “Bu yapılan uluslararası hukuka açık bir ihlaldir. Bu nedenle ABD artık barış sürecinde arabulucu olma vasfını yitirmiştir. Biz ileride de siyasi süreçte asla ABD’nin yer almasına müsade etmeyeceğiz. Şüphesiz bu tek taraflı karar, İsrail’e hiçbir meşruiyet veremeyecektir. Kudüs, Filistin’in edebi başkenti olarak kalacaktır.”

Kararın radikal grupları destekleyeceğini de kaydeden Abbas, “Bu karar radikal grupları tetikleyecek, meseleyi siyasi çekişmeden, dini bir çekişmeye dönüştürme tehlikesi vardır. Burada çok masumane bir soru soracağım. Dünyada din savaşından fayda görecek kimdir? Dünyada din savaşını hareket ettiren kim? Dünyada terör örgütlerini yaratan, destekleyen kim?” dedi.

İsrail’e de meydan okuyan Abbas, “Sınırları olmayan İsrail nasıl devlet olarak tanınabiliyor? Buradan meydan okuyorum, bana sınırlarını göstersinler” diye konuştu. Abbas, iki devletli çözümün hayata geçirilmesinin zamanının geldiğini söyledi.

Sonuç bildirgesi
İstanbul’daki Kudüs Zirvesi’nden Doğu Kudüs’ün Filistin’in başkenti olarak ilan edilmesi kararı çıktı. Tüm ülkelere de bunu tanıma çağrısı yapıldı. İİT zirvesinin sonuç bildirgesinden öne çıkan başlıklar şöyle oldu:

• Doğu Kudüs’ü Filistin’in başkenti olarak ilan ediyoruz.

• Bütün ülkeleri bunu tanımaya çağırıyoruz.

• ABD’nin Kudüs kararını kınıyoruz.

• ABD’nin Kudüs kararı Filistin halkının haklarına saldırıdır.

• ABD barış sürecindeki rolünden çekilmeli.

• ABD gerim adım atmazsa tüm sonuçlarından sorumlu olacak.

• BMGK’nin harekete geçememesi halinde (Kudüs’e ilişkin) bu ağır ihlali BM Genel Kurulu’na götürmeye hazırız.

Zirvede alınan kararın ardından Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ve İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri Yusuf bin Ahmed El Useymin ortak basın açıklaması düzenledi. Burada konuşan Erdoğan, “ Trump’ın ilan ettiği kararın bizim indimizde kıymati harbiyesi yoktur” dedi.

Arabistan ve Mısır ayrıntısı
Toplam 57 üyesi olan İİT, Suriye’nin üyeliğini ülkedeki iç savaş nedeniyle askıya almıştı. Kudüs gündemiyle yapılan olağanüstü zirveye 57 ülkeden 16’sı devlet başkanı ve başbakan düzeyinde katılırken aralarında Türkmenistan’ın da bulunduğu 8’i ise hiç katılım göstermedi. ABD ile oldukça yakın ilişkileri olan İİT’nin en güçlü üyelerinden Suudi Arabistan ve Mısır ise zirveye bakan düzeyinde katıldı. Başka bir toplantı için İstanbul’da olan Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, misafir olarak toplantıda bulundu.

Suudi Kral’dan Kudüs açıklaması
Öte yandan İstanbul’da yapılan İslam İşbirliği Teşkilatı toplantısına katılmayan Suudi Arabistan Kralı Selman, ABD’nin aldığı kararı bir kez daha kınadığını belirtti, Filistinlilerin İsrail tarafından topraklarına katılmış Doğu Kudüs’ü başkent olarak kabul etme hakkı bulunduğunu söyledi.

Parlamentohaber.com | Korku yok!

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın