BMGK

“Kitle imha silahlarının yayılmasının ve finansmanının önlenmesine ilişkin torba kanun teklifi”nin TBMM Adalet Komisyonu’ndaki görüşmeleri tamamlandı.
22.12.2020
ERDOĞAN VE SOYLU’YA ‘OLAĞANÜSTÜ’ YETKİLER VERECEK DÜZENLEME TBMM GENEL KURULU’NDA için yorumlar kapalı
1
Libya'nın başkenti Trablus'taki Libya Parlamentosu, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ni (BMGK) ülkenin doğusundaki gayrimeşru güçlerin lideri Halife Hafter'e bağlı milislerin saldırılarının durdurulması için acilen toplantıya çağırdı.
10.05.2020
LİBYA PARLEMENTOSU’NDAN BMGK’YA ACİL TOPLANTI ÇAĞRISI için yorumlar kapalı
3
Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne (BMGK) üye olan Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin daimi temsilcileri, Türkiye’yi Suriye’nin kuzeydoğusunda başlatmış olduğu Barış Pınarı Harekatı’na son vermeye çağırdı.
16.10.2019
BMGK ÜYESİ 5 ÜLKEDEN TÜRKİYE’YE ‘HAREKATA SON VERİN’ ÇAĞRISI için yorumlar kapalı
1
Fransa, Almanya, İngiltere, Polonya ve Belçika, Suriye'nin kuzeydoğusundaki gelişmeleri ve Barış Pınarı Harekatı'nı görüşmek için BMGK'ye toplantı talebinde bulundu. Bu talep sonrası BM Güvenlik Konseyi'nin yarın kapalı oturumda bir kez daha bir araya gelecek. İlk görüşmede üye ülkeler görüş birliğine varamamıştı.
16.10.2019
BMGK, BARIŞ PINARI HAREKATI İÇİN İKİNCİ KEZ TOPLANIYOR için yorumlar kapalı
0
Suriye Dışişleri'nden üst düzey bir yetkili, Türkiye'nin ülkenin kuzeyine başlattığı operasyonu kınarken, operasyonun BMGK kararlarını ihlal ettiğini söyledi.
10.10.2019
HAREKAT SONRASI SURİYE’DEN AÇIKLAMA için yorumlar kapalı
1
İran'ın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Majid Takht Ravanchi, BM Güvenlik Konseyindeki İran oturumuna alınmamalarına ilişkin "ABD, BMGK'nin daimi üyesi olarak, yetkisini kötüye kullanıyor ve bu organın İran karşıtı politikasını ilerletmek için konseyi yanlış yönlendiriyor" ifadelerini kullandı.
25.06.2019
İRAN’DAN ABD’YE SERT TEPKİ! ‘BMGK TOPLANTISINA ALINMADI’ için yorumlar kapalı
1
Rusya’nın BM Daimi Temsilciliği, Suriye’nin kuzeybatısındaki durumun ülkenin diğer bölgelerinden ayrı değerlendirilmesinin mümkün olmadığı görüşünde olduğu için BM Güvenlik Konseyi (BMGK) bildirisini engellediğini söyledi.
04.06.2019
RUSYA BİLDİRİYİ NEDEN ENGELLEDİĞİNİ AÇIKLADI için yorumlar kapalı
1
BMGK, ABD ve AB üyesi 5 ülkenin çağrısıyla Sudan'da ordunun yönetime el koymasıyla ilgili toplanacak.
11.04.2019
BMGK YARIN SUDAN İÇİN TOPLANACAK için yorumlar kapalı
1
Fransa'nın Dinard kasabasında düzenlenen, ABD, Fransa, Almanya, İngiltere, İtalya, Japonya ve Kanada'dan oluşan G7 Dışişleri Bakanları toplantısının sonuç bildirisi açıklandı. G7 Dışişleri Bakanları'nca, Libya'daki sorunun çözümünün askeri olmadığı ve Libya'daki askeri operasyonlara karşı derin endişe duyulduğu belirtildi.
07.04.2019
G7 TOPLANTISININ SONUÇ BİLDİRİSİ için yorumlar kapalı
6
Fransa'nın BM Daimi Temsilcisi Yardımcısı Anna Geguen, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) Venezüella'daki durumla ilgili olağanüstü oturumunda yaptığı konuşmada, Venezüella'daki durumun ülkenin sınırlarını aştığını ve tüm bölgeyi istikrarsızlaştıran bir faktör haline geldiğini belirtti.
27.01.2019
FRANSA TEHDİT OLARAK NİTELEDİ için yorumlar kapalı
1
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Moskova’nın Kıbrıs sorununun çözümünün adadaki toplumlar tarafından BMGK’nın kararı doğrultusunda çözülmesi gerektiğini, dışarıdan çözümlerin empoze edilmesinin kabul edilemez olduğunu düşündüğünü ifade etti.
07.12.2018
LAVROV’DAN ‘KIBRIS SORUNU’ AÇIKLAMASI! için yorumlar kapalı
1
ŞAM Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığı; işgalci İsrail otoritelerinin Suriye'nin Golan topraklarında yurttaşlarımıza dayatmaya çalıştıkları sözde yerel meclis seçimleri konusunda Birleşmiş Milletler genel sekreteri ve BM Güvenlik Konseyi başkanına eş iki resmi mektup gönderdi.
31.10.2018
‘GOLAN ER YA DA GEÇ ANA VATANI SURİYE’YE DÖNECEKTİR’ ADLI BİR MEKTUP HAZIRLANDI için yorumlar kapalı
2