SON DAKİKA

‘GOLAN ER YA DA GEÇ ANA VATANI SURİYE’YE DÖNECEKTİR’ ADLI BİR MEKTUP HAZIRLANDI

ŞAM Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığı; işgalci İsrail otoritelerinin Suriye’nin Golan topraklarında yurttaşlarımıza dayatmaya çalıştıkları sözde yerel meclis seçimleri konusunda Birleşmiş Milletler genel sekreteri ve BM Güvenlik Konseyi başkanına eş iki resmi mektup gönderdi.

Bu haber 31 Ekim 2018 - 11:37 'de eklendi. 18Son Güncelleme31 Ekim 2018 - 12:11

BM ve BMGK arşivlerinde resmi belge niteliği taşıyan mektubunda bakanlık; İsrail işgal otoritelerinin bu icraatları ile gayrı meşru olan kurumlara meşruluk kazandırma amacı taşıdığını ifade etti. Bakanlık işgal otoritelerinin uluslararasınca Suriyeli olan Golan topraklarını yahudileştirmek ve ırkçı yerleşim alanlarına dönüştürmeyi amaçladığına dikkat çeken bakanlık; aynı zamanda İsrail kanunlarını Suriyeli topraklar olan Golan’a ve Suriyeli yurttaşlar olan vatandaşlara uygulama ve işgali pekiştirmeyi hedeflediğinin altını çizdi.

Golan topraklarının Suriye’nin ayrılmaz bir parçası olduğunu bir kez daha vurgulayan bakanlık; bu toprakların er ya da geç mutlaka anavatanı Suriye’ye dönmesi için gereken her icraatı göstereceğini vurguladı.

Bakanlık Golan’da İsrail dayatmaları ve işgaline karşı mücadele eden Suriyeli vatandaşlara sınırsız desteğinin altını çizdi.

İsrail’in Suriyeli Golan topraklarına işgalinin uluslar arası kanunlar ve kararlar kapsamında geçersiz olduğuna dikkat çeken bakanlık; İsrail otoritelerinin uluslar arası kanun ve kararlara ihlallerine son verilmesi için BM ve BMGK’yi bir kez daha görev ve sorumluluklarını üstlenmesine davet etti, denildi.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın