SON DAKİKA

Doğu Akdeniz’de Sular Isınıyor! Hepsi Geliyor: Şimdi de Rusya Filo Üstüne Filo Gönderiyor

Yunan ve Rus medyasına göre Kremlin, Doğu Akdeniz’e filo üstüne filo gönderiyor. Bölgede “yeterli” güce ulaşmayı hedefleyen Rusya, ABD ve NATO birlikleriyle burun buruna geldi. Öte yandan Ukrayna’nın, Kırım’daki Rus birliklerini füze yağmuruna tuttuğu bildirildi.

Bu haber 27 Mart 2021 - 0:14 'de eklendi.
Abone ol

Yunan ve Rus medyasında çıkan haberler, Moskova’nın hem Ukrayna cephesinde, hem de Akdeniz’de etkisini artırmak için askeri manevralarına hız kazandırdığını yazdı.

Şu anda Doğu Akdeniz’de Rusya ve NATO’dan net savaş hamleleri gelirken, Ukrayna da füzeleriyle Kırım’daki Rus üslerini hedef alıyor.

Moskova, ABD’nin Ege ve Karadeniz’deki hamlelerine karşılık vermek için Akdeniz’de çok güçlü bir filo topluyor. Dün öğleden sonra saat 18: 00’de Baltık filosunun savaş gemileri, Cebelitarık Boğazı’ndan giriş yaptı.

Bunlar, “Boyky” korvetiyle birlikte “Kaliningrad”, “Korolev” ve “Minsk” amfibi gemileriydi.

Daha önce “Nikolay Chiker” römorkörü ve “Vyazma” tankeri, Doğu Akdeniz sularında Rus Baltık filosuna gemilerce karşılandı.

Rus basınında çıkan haberlere göre Rusya, Doğu Akdeniz’de yeterince büyük bir donanma kuvveti topladı.

Kıbrıs’ın güneyinde mayın tarama gemisi “Ivan Antonov”, tanker “İman” ve TPK “Sparta” var.

Kıbrıs’ın doğusunda “Sergey Balk” ve TPK “Orekhovo-Zuevo” gemisi, adanın kuzeydoğu tarafında “Amiral Grigorovich” firkateyni ve “Dmitry Rogagev” devriye gemisi bulunuyor.

Güney Ege’de, “Amiral Kasatonov” firkateyni aynı yönde hareket ederken, Rus donanmasının Akdeniz’deki denizaltı filosu Novorossiysk, Stary Oskol ve Krasnodar ile Varshavyanka sınıfı denizaltılarla temsil ediliyor.

Bölge ayrıca USS Monterey, Thomas Hudner muhribi ve Dwight D. Eisenhower uçak gemisinin yanı sıra İspanyol ESPS firkateyni Cristobal Colon gibi NATO savaş gemilerine de ev sahipliği yapıyor.

Doğu Akdeniz bölgesi, ABD ile Rusya arasındaki özel bir deniz çatışması alanı haline geldi.

RUS ÜSLERİNE UKRAYNA FÜZELERİ 

Doğu Akdeniz’de bunlar yaşanırken, Ukrayna da Kırım’daki Rus üslerini doğrudan vurabilecek, karadan-karaya ileri teknoloji füzelerini geliştiriyor.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Ukrayna’nın füze kuvvetleri, Kırım’a saldırmak için topyekün bir savaşa hazır durumda ve bu, Kiev ile Moskova arasında konvansiyonel bir savaşın başlangıcı olabilir.

Ukrayna kuvvetleri şu anda Rusya’nın Kırım sınırı yakınında yoğunlaşmış durumda ve birkaç Rus askeri üssüne de çok yakın bir pozisyondalar.

Bir Rus uzman şunları söyledi: “Bu tatbikatlarda Ukrayna ordusu Kırım yarımadası yakınlarında güç topluyor ve fırsat doğduğunda harekete geçeceği tahmin ediliyor.”

Tatbikatlar sırasında Ukrayna topçularının BM-30 “Smerch” füze rampalarını taşıdığı biliniyor. Rus uzman, “Ukrayna, Kırım’daki Rus hedeflerine karşı düzinelerce düzenli tatbikat gerçekleştirdi “dedi.

Aynı zamanda, savaş alanını düşman uçaklarından korumakla görevli Osa-AKM kısa menzilli hava savunma sistemleri de taşınıyor.

Uzman, Ukrayna güçlerinin Kırım sınırına yakın tatbikatlarının Moskova için açık bir şekilde kışkırtıcı eylemler olduğunu kaydetti.

Rus uzmana göre, tüm bunlar durumun istikrara kavuşmasını zorlaştırırken, Moskova bu durumda şiddetle tepki verecek.

Uzman, “Buradaki sorun, sık sık kışkırtıcı ifadelerin yanı sıra, hem Kırım yakınlarında hem de Doğu Akdeniz ve Karadeniz’de büyük bir güç hareketine sahip olmamızdan kaynaklanıyor” dedi.

Uzmanlara göre bu yaşanan gelişmeler yaklaşmakta olan büyük bir savaşın habercisi ve bu her geçen gün daha da iyi anlaşılıyor.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!