SON DAKİKA

CHP’den, Yıldırım’a ‘boşanma’ konusunda soru önergesi verildi

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, AKP döneminde etkinliğini artıran ve toplumun hemen her alanında dini referanslı

Bu haber 28 Kasım 2017 - 14:47 'de eklendi.

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, AKP döneminde etkinliğini artıran ve toplumun hemen her alanında dini referanslı uygulamalara imza atan Diyanet İşleri Başkanlığı’nın boşanma üzerine verdiği fetva hakkında Başbakan Binali Yıldırım’ın şahsen yanıtlaması talebiyle soru önergesi verdi.

“‘Boşadım, boş ol’ gibi sözler kullanılırsa, niyeti ne olursa olsun boşama gerçekleşmiş olur”

Diyanet’e bağlı Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı’nın internet sitesindeki “Fetva Usulü” bölümünün “Aile Hayatı-Boşanma” kısmına yöneltilen, “Boşarım demekle boşanma olur mu?” sorusuna verilen yanıtın ilk kısmında, “Boşama kişinin eşine söylediği ‘boşsun’ gibi boşama iradesini ortaya koyan ifadelerle ya da mahkeme kararıyla gerçekleşir” yanıtını vermesi büyük tepki çekti. Cevabın devamında kullanılan Boşama konusunun, rastgele gündeme getirilmesi doğru değildir. Bunun ciddi sonuçları olduğundan, Hz. Peygamber (s.a.s) bu konuda dikkatli davranmayı tavsiye etmektedir. Kişi, tehdit için karısını boşayacağını söylese, bu sözüyle boşama meydana gelmez. Bunu söylemekle geleceğe dönük vaatte bulunmuş olmaktadır. Ancak tehdit niyetiyle ‘Boşadım, boş ol’ gibi sözler kullanırsa, niyeti ne olursa olsun boşama gerçekleşmiş olur. Çünkü bu kelimeler, sarih olarak talakı ifade etmektedir. Sarih lafızlarla gerçekleştirilen boşamada niyete itibar edilmez.” sözleriyle de Medeni Kanuna aykırı şekilde yapılan açıklama dikkat çekti.

“Boşanma Medeni Kanun’a değil şeriat kanunlarına göre gerçekleşir” diyen kim?

CHP Milletvekili Murat Bakan, Başbakan Binali Yıldırım’a verdiği soru önergesinde şu soruları sordu;

  • Dİyanet İşleri Başkanlığı’nın Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı’nın internet sitesindeki “Fetva Usulü” bölümünün “Aile Hayatı-Boşanma” kısmına yöneltilen soruya şeriat hükümlerine göre cevap verilmesi, Türk Medeni Kanunu’nun hiçe sayılarak boşanmanın erkeğin iki dudağı arasındaki söze bırakılması konusunda ne düşünüyorsunuz?
  • Bir taraftan ülkenin Cumhuriyet kanunları ve laiklikten vazgeçmeyeceğini söylerken, öte yandan nikahın müftülüklerce kıyılmasını sağlayan tasarının meclisten geçirilmesinin hemen sonrasında müftülüklerin bağlı olduğu Diyanet İşleri Başkanlığı’na ait internet sitesinde boşanmanın medeni yasaya değil şeriat kanunlarına göre uygulanmasına yönelik bu cevabı veren kişi veya kişiler hakkında işlem başlatılmış mıdır ?

Parlamentohaber.com | Korku yok!

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!