SON DAKİKA

CHP de destek verdi: Özürle geçiştirilemez

NATO krizini değerlendiren Kılıçdaoroğlu, “Eleştiriler olabilir ama hiç kimse Türkiye’nin yöneticilerine ve tarihine hakaret

Bu haber 19 Kasım 2017 - 16:18 'de eklendi.

Norveç’teki NATO tatbikatında Atatürk’ün fotoğrafını ‘düşman hedef’ olarak kullanılması ve Cumhurbaşkanı Erdoğan adına sahte sosyal medya hesabı açılmasıyla başlayan krize, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da sert tepki verdi. Tatbikattaki skandalın ‘sıradan özürle geçiştirilemeyeceğini’ belirten Kılıçdaroğlu, “Türkiye’ye yönelik eleştiriler olabilir. Ama hiç kimse Türkiye’nin yöneticilerine ve tarihine hakaret edemez” dedi.

Skandalı değerlendiren Kılıçdaroğlu, “Sıradan bir ‘özür dileriz’ ile geçiştirilecek bir konu değil. Türkiye’ye yönelik eleştiriler olabilir, buna itirazımız yok ama hiç kimse Türkiye’nin yöneticilerine ve tarihine hakaret edemez. Bunu şiddetle kınıyoruz” diye konuştu.

‘İçeride oturur tartışırız’
İçerideki fikir ayrılıklarına işaret eden Kemal Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti“; Biz siyasetçiyiz. İçeride oturur tartışırız, a partisinin, b partisinin genel başkanıyla düşüncelerimizi söyleriz ve tartışırız. Sonuçta biz bir aileyiz, 80 milyonluk bir aileyiz ama hiçbir zaman kendi ülkemizin tarihine ve bugününe hakaret edilmesini kabul edemeyiz.”

NATO’ya seslenen CHP Lideri, “Şimdi bu yetkililerden Türkiye’ye yapılan bu hakaret nedeniyle yöneticileri tatmin edecek açıklama bekliyoruz. Bu sıradan bir ‘Özür dileriz’ olayıyla geçiştirilecek bir konu değildir” ifadelerini kullandı.

‘Amirler de ceza alsın’
NATO’nun Norveç’te 8-17 Kasım tarihlerinde düzenlediği tatbikatta ‘düşman kuvvetleri’ liderlerinin yer aldığı hedef tahtasında Mustafa Kemal Atatürk’ün fotoğrafının da koyulduğu ortaya çıkmıştı. Ayrıca NATO askerlerinin haberleştiği sosyal paylaşım sitesinde de Cumhurbaşkanı ve AKP Lideri Erdoğan’ın adına sahte hesap açılmış, buradan NATO karşıtı paylaşımlar yapılmıştı.

Bunun üzerine Türkiye askerlerini tatbikattan çekerken, NATO ve Norveç’ten özür gelmişti. Ayrıca konuyla ilgisi bulunan NATO’nun iki personeli de ihraç edilmişti. Ancak yalnızca iki kişinin görevden alınmasını yeterli bulmayan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ın ‘orduda hiyerarşik bir sistem olduğunu ve sorumlu amirlerinin de ceza alması gerektiğini’ aktardığı belirtilmişti.

Soruşturma başlatıldı
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı da, NATO Müşterek Harp Merkezi’nde düzenlenen tatbikatta yaşanan krize sebep olan fail veya failler hakkında soruşturma başlattığını duyurmuştu.

Başsavcılıktan yapılan açıklamada, “Norveç’te bulunan NATO Müşterek Harp Merkezi’nde icra edilen tatbikat sırasında sergilenen, Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ile Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik hakaret ve aşağılama içeren eylemler nedeniyle fail veya failler hakkında Cumhuriyet Başsavcılığımızca 2017/191238 sayıyla soruşturulma başlatılmıştır” denilmişti.

Parlamentohaber.com | Korku yok!

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!