SON DAKİKA

Baraj: Bir hamlede üç sonuç

Seçim barajının düşürülmesine dair açıklaması ittifak ve erken seçim konularına da etki eden Bahçeli, sonuç alıncaya kadar

Bu haber 11 Kasım 2017 - 9:48 'de eklendi ve 80 kez görüntülendi.

YAŞAR AYDIN [email protected] @yasaraydinnn

Ankara’da “Devlet Bahçeli ne zaman konuşursa mutlak bazı taşlar yerinden oynar” sözünü çok duyarsınız. Bu 2000’li yılların başından bu yana böyle. Bahçeli, son olarak seçim barajına dair yaptığı açıklama ile bir kez daha gündem belirlemeyi başardı. Şimdilik gündeme taşıdığı bu konunun hayatta nasıl karşılık bulacağını kestirmek mümkün değil. Ama Bahçeli’nin bu çıkışı sonuç verirse ittifaklardan başkanlık adaylığına kadar gündemdeki birçok başlığı etkileyeceğini şimdiden söyleyebiliriz.

Bahçeli ‘mecburi’ ittifak istemiyor
Bahçeli’nin MHP’sinin birçok konuda Erdoğan’a verdiği destek ‘baston olmak’ olarak ifade edilse bile Ordu, Perinçek ve AKP ittifakının ana direklerinden biri olduğu gerçeğini değiştirmez. MHP, 7 Haziran seçimlerinden sonra Erdoğan ve AKP’yi kendi çizgisine yakın bir noktada tutmayı başardı. Erdoğan birçok konuda Bahçeli’nin desteğine ihtiyaç duydu. Ama seçim sathına girdikçe işler değişmeye başladı. MHP’nin, İyi Parti’nin kurulması ile yüzde 10’luk barajın altında indiği neredeyse kesinleşmiş oldu. Bu hali ile kalacak barajlı seçim sistemi MHP’yi seçim öncesi ittifaka mecbur bırakıyor. Aslında bunun resmi adı AKP’ye katılım olacak. Önce AKP, MHP’ye belli sayıda kota verdiğini açıklayacak. Bundan sonra MHP’nin milletvekili adayları önce partisinden istifa edecek ve sonra da AKP’ye üye olacak. Böyle bir ittifaka ‘evet’ diyen MHP’nin ise başkan adayı çıkarması siyaseten mümkün olmayacak.

Erdoğan, MHP’yi de yutar
Böyle bir durumda MHP’nin, Erdoğan ve AKP üzerindeki tüm yaptırım gücünü de yitireceğini en iyi görenlerden biri kuşkusuz Devlet Bahçeli’dir. Bahçeli bu hamle ile Erdoğan’a mecbur olmadan siyasi geleceğini sürdürme garantisi elde etmek istiyor. Erdoğan ve AKP’nin siyaset sahnesinde bugüne kadar gerçekleştirdiği en önemli başarılarından biri sağda kendine alternatif bir parti bırakmaması ya da iyice zayıflatmış olmasıdır. 2019 seçimleri gibi Türkiye’nin geleceği için en kritik virajda kendini varedemeyen bir MHP’nin siyasi hayatını sürdürmesi isi çok zor.

İttifak mümkün mü?
Türkiye’deki seçim sistemi ittifaklara izin vermiyor. Seçim birliktelikleri genellikle en büyük partinin çatısı altına girme şeklinde yaşanıyor. Eğer hiçbir şey değişmez ise İyi Parti, SP, DP ve ANAP gibi partilerin birlikteliğinin karşısına AKP ve MHP’nin ortak gireceği bir seçim yaşanabilir. CHP seçime tek başına girerken HDP ise sosyalistleri etrafında toplamaya çalışacak. Resmi takvime göre, seçime yaklaşık iki yıl varken Ankara’da görünen manzara bu. Şimdiden ortaya çıkan bu bloklaşmaların ortak başkan adayları ve Bahçeli’nin başkan yardımcılığı netleşmiş gibi konuşuluyordu. Bahçeli’nin bu çıkışı ‘kesin’ denilen senaryoya vurulan çok ciddi bir darbe de oldu.

Ankara kulislerinde Bahçeli’nin seçim barajları ile ilgili düşüncesinin çok yeni olmadığı konuşuluyor. Bahçeli’ye yakın kaynaklara göre MHP lideri çeşitli defalar AKP kurmayları ve Erdoğan’a bu düşüncesini iletmiş. Somut bir yanıt alamadığında ise fikrini kamuoyu ile paylaşmaya karar vermiş. Bahçeli’yi tanıdığımız kadarı ile süreci bir açıklama ile bırakmayacak. Olumlu ya da olumsuz bir sonuç alıncaya kadar meseleyi gündemde tutacak.

AKP ne yapacak?
Meclis kulislerinden aldığımız izlenimi göre Bahçeli’nin açıklamasına kadar AKP’den gelen mesajlar seçim ve siyasi partiler yasalarının değiştirilmeyeceği doğrultusundaydı. Masada olan dar/daraltılmış bölge gibi alternatifler rafa bile kaldırılmıştı. Bahçeli yaptığı açıklama ile tüm bu tartışmaları da yeniden başlatmış oldu. Yine kulislere göre bu durumda AKP de tüm alternatifleri gündemine almış durumda. Hem Bahçeli’yi memnun edecek, hem de kazançlı çıkacak bir formül arıyor. Bir oya bile ihtiyacı olan Erdoğan, ana blokun temel taşlarından olan MHP’yi gözden çıkaramaz. Bahçeli bunun farkında ve hamlesini yaptı. Seçim tarihi ve ittifak formüllerinin bile yeniden yazılmasına neden olabilecek bu gelişmelerin sonlanması için çok beklemeyeceğiz. Gidişat, Kasım ayı içinde meselenin netleşeceğini gösteriyor.

Parlamentohaber.com | Korku yok!

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın