SON DAKİKA

Prof. Dr. Faruk Şen:’Ankara-Berlin ilişkileri 4 yıl daha

İki ülke arasındaki kriz seçimle sınırlı kalmayacak, öyle bir düşman resmi oluşturuldu ki bu en az 3-4 yıl daha sürer. Türkiye

Bu haber 16 Eylül 2017 - 8:53 'de eklendi ve 104 kez görüntülendi.

MELTEM YILMAZ – @meltemmmylmz

Türk Alman Eğitim ve Bilimsel Araştırmalar Vakfı (TAVAK) Yönetim Kurulu Başkanı ve Essen Türkiye Araştırmalar Merkezi Eski Direktörü Prof. Dr. Faruk Şen 24 Eylül’deki Alman seçimlerini ve Türkiye ile yaşanan krizi değerlendirdi. Almanya’da seçimlerde Türkiye kökenli vatandaşların yüzde 44’ünün oy kullanmayacağını belirten Şen, “Türkiye kökenliler Almanya seçimlerine ilgi göstermiyor. Bir bıkkınlık var. Almanya’dan soğumaktalar” diyor. “Bu seçimin çok önemli bir özelliği Almanya’da ilk defa Türkiye politik gündeme oturdu. O kadar ilginç ki, Alman basınında 10 haberden 7’si Türkiye üzerine” diyen Şen, “Almanya ile Türkiye arasındaki kriz seçimle sınırlı kalmayacak. Almanya öyle bir düşman resmi oluşturdu ki bu en az 3-4 yıl sürecek” ifadelerini kullanıyor.

» Almanya’da 24 Eylül’de seçim var. Erdoğan’ın çağrısı oradaki Türkiyeli seçmende ne kadar etkili oldu?
Avrupa’daki Türkler kendi yaşadıkları ülkelerde sosyal demokrat partilere oy verirler, Türkiye’de tutucu bir partiye. Ve biz onlara hangi parti, hangi partiyle kardeş olsun diye sorduğumuz zaman, “Alman sosyal demokratları AKP ile olsun” diyorlar. Yani bir ikilem içindeler. Erdoğan’ın Almanya’daki Türklere yönelik çağrısından sonra, Almanya’da 2013’de yaptığımız araştırmayı tekrar yeniledik. Ve 1072 kişiyi seçerek 30 Ağustos-3 Eylül arasında 8 kentte bir araştırma yaptık. Telefonla tesadüfi sisteme göre her dört isimden birini seçerek 3 soru sorduk; A) Tayyip Erdoğan’ın bu çağrısını nasıl buluyorsunuz? B) Almanya’daki seçimlere katılacak mısınız? C) Katıldığınız takdirde hangi partiye seçeceksiniz? Sonuçta, Almanya’daki seçmenlerin üçte ikisinin Erdoğan’ın çağrısına olumlu baktığını gördük. Üçte biri de böyle bir çağrı yapılmamalı dedi. Diğer yandan yalnızca yüzde 44’ü seçimlere katılacağını söyledi. Yüzde 38’i katılmayacağını ifade ederken, yüzde 18-19 daha karar vermedim dedi. Hangi partiyi seçersiniz dediğimiz zaman, sosyal demokratlar ilk defa yüzde 45’e düştü. Halbuki bundan önceki araştırmada yüzde 54 idi.

» Bu düşüşün nedeni yalnızca Erdoğan’ın çağrısına bağlanamaz herhalde?
Tabii, Almanya’daki sosyal demokratların çaresiz bir durumda olması, faşizan bazı açıklamalar yapması da çok büyük etken. Diğer yandan araştırmamıza göre tarihte ilk defa Türkler’in Hıristiyan demokratlara oyu yüzde 10 sınırını geçerek yüzde 12’ye tırmandı. Yüzde 9 Yeşiller, ki onlarda bir düşüş var, yüzde 5 hür demokratlar, yüzde 2 sosyalistler, yüzde 1 de Almanya İçin Alternatif (AfD) isimli faşist parti. Ancak genel olarak baktığımız zaman Almanya’daki Türk kökenliler, Almanya seçimlerine ilgi göstermiyor.

prof-dr-faruk-sen-ankara-berlin-iliskileri-4-yil-daha-duzelmez-351602-1.» Bu kadar politize olmuş bir ortamda bu ilgisizliği neye bağlıyorsunuz?
Bir bıkkınlık var. Bir de artık Almanya’dan soğumaktalar. Almanya’dan soğumayı biz bundan evvel yaptığımız geri dönenler araştırmasında da çıkarmıştık.

» Nasıl yani, tam 3. kuşak Almanya’ya entegre oldu derken, siz diyorsunuz ki Almanya’dan bir soğuma var.
2006-2012 yılları arasında Almanya’dan 18- 40 yaş arası 253 bin kaliteli Türk geri döndü. Bunlar Almanya’da yükselen ırkçılık, İslamofobi ve Türkofobi’den etkilendiler. Bu nedenle 18- 40 yaş arası 253 bin kaliteli Türk büyük bir ümitlerle Türkiye’ye döndüler. Ve fakat Türkiye bu konuda hiçbir politika üretemediği için 120 bin Türk kökenli Alman geri döndü. Bu çok büyük bir kayıp.

» Seçim yarışında mülteciler ve Türkler çok önemli konu başlıkları. Dahası, son günlerde Türkler ve Türkiye meselesinde kim daha saldırgan çıkış yapacak yarışı yapılıyor.
Almanya’da 3 milyar 200 bin Türkün olması ciddi bir mesele. Alman sağ partilerin bakışları negatif ve politikalarını bunun üzerine yapıyorlar. Şimdiye kadar sosyal demokratlar Türklere biraz daha fazla sahip çıkardı, artık onlar da çıkmıyor. Bu seçimin dediğiniz gibi çok önemli bir özelliği Almanya’da ilk defa Türkiye politik gündeme oturdu. O kadar ilginç ki, Alman basınında 10 haberden 7’si Türkiye üzerine.

» Evet, dahası, son dönemde Almanya’nın herhangi bir kentinde herhangi bir kafede otururken, yan masada oturan Almanlar’ın hararetle Erdoğan’ı konuştuklarına tanık oluyoruz.
Amanya’nın sosyal politikası, ekonomi politikası ile ilgili bir haber yok. Hıristiyan demokratlar Türkler’e karşı bu sefer çok saldırgan götürmedi ama onlarda da mülteci konusu var. Zira Almanya’da ciddi bir mülteci korkusu var. Bulgaristan ve Romanya Avrupa Birliğine tam üye olduktan serbest dolaşım hakkını elde edince 700 bin Bulgar, 600 bin Romen’in gitmesi, sokaklarda yatıp kalkması, suç oranının artması bu insanları çok rahatsız etti. Her ne kadar bunlar en kalitelilerini alsalar bile…

» Peki, Türkiye karşıtı söylemlerin seçim yarışı ile sınırlı kalacağını düşünüyor musunuz? Ayrıca krizin tırmanmasından kim nemalanıyor?
Almanya nemalanmıyor ve bu kriz seçimle sınırlı kalmayacak. Almanya öyle bir düşman resmi oluşturdu ki, bu en az 3-4 yıl sürecek. Alman halkı artık Türkiye’den nefret ediyor. Zaten Almanya’da bir düşman resmine ihtiyaç vardı, Türkiye oldu. Eskiden İran’dı düşman, sonra Tayyip Erdoğan oldu. Benim bütün ümidim Trump seçildikten sonra onun düşman ilan edilmesiydi, ama olmadı.

» Yani bu Türkiye’den çok Tayyip Erdoğan’a karşı geliştirilmiş bir düşmanlık.
Yalnız öyle bir Türkiye şartlanması yaptırdılar ki şimdi bunun artık Türkiye’ye yöneldiğini görüyoruz. Şimdi biri çıkıp diyor ki; Biz Türkiye’nin yüzde 50’sinin yanındayız. Yalnız sizin uyguladığınız baskı politikalarından yüzde 100 etkileniyor. Dahası, 2014-2019 yılları arasında Avrupa Birliği’nin Türkiye’ye 4 milyar Avro’luk sözü var. Bugüne kadar 200 milyonunu ödediler, gerisini de dondurdular. Şimdi bu çok önemli. Türkiye’nin emeli neydi? Kuruluşumuzun 100. yılında Avrupa Birliği’ne tam üye olmak. Yani 2023’de. Ancak Türkiye gibi büyük ülkeler ancak büyük paralar konursa tam üye olabilir. Ukrayna için 340 milyar Euro koydu. Bir de Ukrayna derken yanlış anlamayalım sade Batı Ukrayna için. Şimdi Ekim ayında 7 yıllık bütçe kararlaştırılacak. Bırakın Türkiye için yeni para koymayı söz veriler paralar kaldı böyle. Türkiye, Avrupa Birliği konusunda korkunç bir kazık yiyor.

» Bu durumda Türkiye’ye ekonomik baskının da 3-4 yıl daha devam edeceğini söylüyorsunuz?
Tabi. Sonuç belli. Bütün kamuoyu araştırmalarında yüzde 39-yüzde 40 Hıristiyan demokrat, yüzde 24-25 sosyal demokratlar diyor, diğerleri yüzde 6’şar. İkili koalisyon olabilir. Ya Hıristiyan demokrat ve sosyal demokratlar ki ben ona ihtimal vermiyorum. Şimdi aç bir parti var: Hür Demokrat Parti. Onlarla yapacak. Ama Türkiye’ye bakış değişmeyecek. Türkiye ile ilişkiler ne zaman düzelir biliyor musunuz? Almanya’ya yeni bir düşman resmi oluşursa. Veya Tayyip Erdoğan giderse.

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Get it on Google Play