SON DAKİKA

Meclis’e 12 günlük ziyaretçi yasağı

Gazete DuvaR’dan Nergis Demirkaya’nın haberine göre, 11 Aralık’ta saat 13.

Bu haber 08 Aralık 2017 - 12:56 'de eklendi.
Abone ol

Gazete DuvaR’dan Nergis Demirkaya’nın haberine göre, 11 Aralık’ta saat 13.00’te başlayacak görüşmelerin ilk gününde Maliye Bakanı Naci Ağbal bütçeyi sunacak. Ağbal’ın sunumunun ardından bütçenin tümü üzerinde gruplar ve hükümet adına birer saat konuşma yapılacak.

MAN ADASI BELGELERİNDEN SONRA İLK KEZ KARŞI KARŞIYA

Bütçe görüşmelerinin ilk gününde liderlerin konuşması gelenek. Son yıllarda bu gelenek bozulsa da bütçenin ilk günü olan 11 Aralık’ta CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun partisi adına kürsüde olacağı kesinleşti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yakınlarının para transferleri ile ilgili olduğu ifade edilen belgeleri açıkladıktan sonra Erdoğan başta olmak üzere iktidar kanadından çok sert eleştirilere maruz kalan, hakkında 2 tazminat davası açılan Kılıçdaroğlu, bu tartışmanın ardından ilk kez Başbakan Binali Yıldırım ve hükümet üyelerinin karşısında olacak. Kılıçdaroğlu’nun konuşmasında mali konuların yanı sıra gündemdeki konularla ilgili değerlendirmeler yapması bekleniyor.

İKİ LİDERİN PROGRAMI BELLİ OLMADI

2017 yılı bütçe görüşmelerinde Başbakan Binali Yıldırım ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli kürsüye çıkmamış, partiler adına konuşmaları grup başkanvekilleri yapmıştı. 2018 yılı bütçe konuşmalarında iki liderin programı henüz belli olmadı. Başbakan bütçede konuşmasa da hükümet adına eleştirileri yanıtlayabileceği belirtiliyor.

HDP’DE AHMET YILDIRIM

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın tutuklu olması, Serpil Kemalbay’ın ise milletvekili olmaması nedeniyle bütçe konuşması HDP adına Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım tarafından yapılacak. HDP’nin konuşma süresinin bir kısmını da Plan ve Bütçe Komisyonu üyeleri Garo Paylan ve Bediha Özgökçe Ertan kullanacak.

‘DAHA ETKİN’ OLMALARI İÇİN YASAK

Bütçe açılışının ardından görüşmeler her gün saat 11.00 başlayacak, günlük programın tamamlanmasına kadar çalışma sürecek. Bütçe görüşmelerinin yapılacağı 12 gün boyunca milletvekillerinin Genel Kurul çalışmalarına daha etkin olarak katılabilmeleri için Meclis’e görevliler hariç ziyaretçi alınmayacak.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Meclisin bütçe maratonu, 22 Aralık Cuma günü bütçenin tümü üzerinde yapılacak son konuşmalarla tamamlanacak. Bütçe oylamasına katılacak liderlerin son gün konuşma yapması beklenmiyor.

Parlamentohaber.com | Korku yok!

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!