SON DAKİKA

İŞTE YENİ KONTRGERİLLA

Bu haber 05 Ağustos 2017 - 23:02 'de eklendi. Son Güncelleme5 Ağustos 2017 - 23:27
Abone ol

İstanbul’un merkezinde yeni kontrgerilla çeteleri eğitiliyor, silahlandırılıyor! Suriyeli ve yabancı militanlar, Türk silahlı Kuvvetlerinden “irticai faaliyetlerinden” dolayı atılan askerler tarafından eğitiliyor, gelecekte Erdoğan’a karşı muhtemel herhangi bir kalkışma için silahlandırılıyor…

SADAT bir süredir Türk basının gündemindeydi.

AKP tarafından özel ve gizli olarak kurulan SADAT, yasal bir şirket görünümünde.  Gerçekte ise bir Kontrgerilla merkezi gibi örgütlenmiş SADAT, 28 Şubat sürecinde ordudan atılan veya çıkarılan AKP çizgisindeki emekli askerler tarafından kuruldu.

ASDER (Adaleti Savunanlar Derneği) adlı bir derneğin şemsiyesi altında faaliyet gösteriyor. Her ikisinin de başında İslamcı bir emekli tuğgeneral var: Adnan Tanrıverdi…

İLK KEZ FRANSIZ İSTİHBARAT RAPORLARINDA

SADAT’ın faaliyetlerine ilk dikkati çeken de Fransız istihbaratı olmuştu.

Fransız istihbarat raporlarında, SADAT’ın Libya, Suudi Arabistan ve Pakistan’da askeri eğitim ve danışmanlık faaliyetleri için görüşmelerde bulunduğuna dikkat çekilerek, “Bunun için de dini imajı ve de Başbakan Erdoğan ile yakın ilişkilerini ön plana çıkarıyorlar.” değerlendirmesinde bulunulmuştu.

Aynı raporlarda, SADAT’a hizmet veren emekli subayların büyük çoğunluğu irticai faaliyetler nedeniyle TSK’dan ilişiği kesilen özel harpçilerden oluştuğuna dikkat çekilmişti.

Bu arada Adnan Tanrıverdi’nin Türkiye’nin bazı mümtaz basın ve yayın organlarında “SADAT’ı kurmamızı AKP istedi”şeklindeki sözlerine de yer verilmişti.

İşte bu SADAT, AKP Gençlik kolları ve Osmanlı Ocakları’ndan devşirdiği gençlere Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde kurulu kamplarda eğitim veriyor.

SADAT’ın, Suriye’de Esad rejimine karşı savaşan cihatçı güçlerin eğitiminde de katkı sağladığını belirtelim.

İstihbarat çevreleri tarafından “İslamcı Kontrgerilla” olarak adlandırılan SADAT, kendi internet sitelerinde, verdikleri “eğitim hizmetleri”ni açıkça ilan etmiş.
Bu “hizmet”lerin hepsi hem Türk yasalarına göre, hem de uluslararası hukukta ağır suç kapsamına giriyor.
Peki neden, bu IŞİD ruhlu “İslamcı Kontrgerilla” örgütüne sessiz kalınıyor?

MÜRTECİ GENERAL ADNAN TANRIVERDİ

İslamcı bir kimliğe sahip olduğunu gizlemeyen ve orduda dini propaganda yapan Tanrıverdi işte bu yıllarda hızla yükseldi.

1980 yılında Silahlı Kuvvetler Akademisi’ni bitirdi. Kurmay subay olarak; 2. Piyade Tümen Komutanlığı’nda (Adapazarı) İstihbarat Şube Müdürlüğü ve Kurmay Başkan Vekilliği; Kara Harp Akademisi Öğretim Üyeliği; Genelkurmay Özel Harp Daire Başkanlığı Lojistik ve Harekat Şube Müdürlükleri, Kurmay Başkan Vekilliği görevlerinde bulundu.

1980 Ağustosunda Binbaşılığa terfi etti. 1984 yılında Yarbay, 1987 yılında ise Albaylığa terfi etti. 1990 yılında 8inci Kolordu Topçu Alay Komutanlığı (Malazgirt) görevine atandı. Bu görevde iken 30 Ağustos 1992 tarihinde Tuğgeneralliğe yükseltildi.

Adnan Tanrıverdi’nin Özel Harp Daire Başkanlığı görevi oldukça önemli.

Bilindiği gibi Özel Harp Dairesi, pek çok araştırmacı ve siyasetçiye göre Nato’nun Gladyo teşkilatının Türkiye koludur.

ABDURRAHMAN DİLİPAK: DANIŞMAN

NATO, komünizm ile mücadele adına tüm Avrupa’da bu teşkilatı örgütledi. Doğrudan Genelkurmay Başkanlığı’na bağlı olan Özel Harp Dairesi, Soğuk Savaş süresince ABD eksenli dünya siyasetinin Türkiye’de oturması için faaliyet yürüttü.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

6–7 Eylül’den siyasi cinayetlere, ülkenin pek çok karanlık olayında Özel Harp Dairesi’nin adı geçer.

Vakit yazarının bu Özel Harp Dairesi’nde danışmanlık yapması Ergenekon tartışmalarının yaşandığı günlerde oldukça ilginç bir tesadüf.

Bilindiği gibi her kesimin üzerinde mutabık olduğu konulardan biri kontrgerillanın Özel Harekat Dairesi’ne dayandığı gerçeğidir. Bu, Bülent Ecevit tarafından defalarca dile getirilmiştir.

1992–1995 yılları arasında üç yıl 2. Zırhlı Tugay Komutanlığı (Kartal), 1995–1996 yıllarında da Kara Kuvvetleri Sağlık Daire Başkanlığı görevlerinde bulunduktan sonra 30 Ağustos 1996 yılında, İsmail Hakkı Karadayı’nın genelkurmay başkanlığı döneminde emekli edildi.

Oysa Tanrıverdi askerliğe devam etmek istediğini söylüyordu. Ancak onun İslamcı kimliği buna engel oldu.

Emekli olduktan sonra bir yıl İslamcı yayınları ile bilinen Üsküdar Fm’de yayın koordinatörlüğü yaptı.

Ardından ilginçtir TGRT’nin eski sahibi Enver Ören’in sahibi olduğu devre mülk şirketi İhlas Marmara Evleri’nin Camii Yaptırma ve Yardım Derneği Yönetim Kurulunda görev aldı.

28 Kasım 2004 tarihinden itibaren de Adaleti Savunanlar Derneği’nin (ASDER) Genel Başkanlığı görevini üstlendi.

ASDER Muhafazakar çizgiye sahip bir dernek.

7 kurucusunun tamamı ordudan YAŞ kararları ile atılan askerlerden oluşuyor.

Dernek ordunun dini bir kimlik ile idaresini savunuyor. Türban yasağını eleştiriyor.

Genel olarak ise hükümeti destekleyen çalışmalar yapıyor.

Bir dönem Cumhuriyet mitinglerine alternatif olarak düzenlenen ve hükümeti destekleyen Ortak Akıl Hareketi içerisinde ASDER de var.

ASDER, Anayasa Mahkemesi’nin aldığı kararları sert bir dille eleştiren bildirileri de kaleme aldı. Dernek “Darbeye Karşı Dur De” hareketinin de destekçisi.

Tanrıverdi Milli Gazete ve Vakit’te de köşe yazarlığı yaptı.

Parlamentohaber’in yorumu: SADAT tanımı itibariyle, Osmanlı’da Erkan’ı Harp başkanlığına bağlı olan bilindiğinin aksine bir istihbarat örgütü değil, Müslüman sömürge ülkelerde ihtilal ve direniş örgütleyen Teşkilat’ı Mahsusa’ya benzemektedir. Teşkilat, tamamıyla Genelkurmay’a bağlıdır, personeli, devletin maaşlı elemanlarıdır.

Parlamentohaber.com | Korkusuz!

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR