SON DAKİKA

CHP’li Tüm: Filistin davası AKP için seçim malzemesi

CHP Balıkesir Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Mehmet Tüm, ABD Başkanı Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak

Bu haber 08 Aralık 2017 - 15:39 'de eklendi.
Abone ol

CHP Balıkesir Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Mehmet Tüm, ABD Başkanı Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımasının ardından açıklama yaparak AKP iktidarının tutumunu eleştirdi.

AKP iktidarını Filistin konu​sunda ikiyüzlü tutum sergilemekle eleştiren CHP’li Tüm, “‘Hayırsever iş adamı’ Reza Zarrab için ABD’ye iki defa nota veren Saray yönetimi, her nedense Trump’ın kararından sonra tek bir yapıcı ve gerçekçi tepki vermedi” dedi.

Filistin topraklarında bağımsız ve egemen bir Filistin devletini savunmaya devam edeceğiz!

ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti ilan etmesine yönelik tepkiler devam ediyor. Trump’ın aldığı kararın Orta Doğu’da barış hayallerini suya düşürdüğünü belirten CHP’li Mehmet Tüm, “ABD’nin Kudüs kararının bölgedeki barış perspektifini yok etmeye dönük bir hamle olduğu çok açık ortadadır. Bu karar yıllardır gözyaşının ve acının hüküm sürdüğü topraklarda Filistin halkının barışa olan inancını da yok etmiş, Orta Doğu’da emperyalist savaşı daha da derinleştirmiştir. Kudüs çok inançlı, kültürlü bir merkezdir; herkesin kutsal kabul ettiği bir bölgede böyle bir konjonktürde tek taraflı provokatif karar alınması kabul edilemezdir. Biz, CHP olarak, ABD’nin tek taraflı bu kararını asla kabul etmiyoruz. O bölgede yıllarca mazlum Filistin halkının kanı aktı, binlerce insan binlerce mağduriyet yaşadı. Filistin halkı o topraklarda geçmişini, tarihini ve kültürel mirasına sahip çıkmak adına yıllarca bedel ödedi ve emperyalist zulme karşı direndi. Trump aldığı bu kararla barış hayallerini de suya düşürmüştür. Biz, CHP olarak, kirli hesaplara ve emperyalist oyunlara karşı, tıpkı yıllar önce ezilen Filistin halkı için savaşan Deniz Gezmişler gibi, Filistin topraklarında güvenli sınırlar içinde bağımsız ve egemen bir Filistin devletini savunmaya devam edeceğiz.” dedi.

Reza Zarrab için ABD’ye nota veren iktidar, kutsal gördüğü Filistin davası için ABD’ye tek bir gerçekçi tepki bile vermedi!

Atatürk'ün Katilleri

İktidarın Filistin davasında samimiyetsiz ve ikiyüzlü bir tutum sergilediğini ifaden CHP’li Mehmet Tüm, konuya ilişkin “Saray iktidarı, yıllarca ‘kutsal dava’ olarak niteledikleri Filistin davasını çoktandır satmıştı. Filistin konusu AKP için hiçbir zaman seçim malzemesi olmaktan öteye geçmedi. Seçim meydanlarında Mavi Marmara’yı diline pelesenk eden Erdoğan, geçen yıl Mavi Marmara’da hayatını kaybedenler için ‘Giderken bana mı sordunuz’ dedi. Sonraki süreçte İsrail’le anlaşma yaparak 20 milyon dolar ‘lütuf ödemesine’ Mavi Marmara davasını da sattı, üstelik o paraları ailelere vermediği bile iddia edildi. Filistin halkının ezilmesine karşı iktidar her zaman uluslararası tekellerle işbirliği yapma yolunu tercih etti. Orta Doğu’da sürdürdüğü savaş yanlısı siyaset tarzını, Filistin davasında da benimsedi. Şimdi de kutsal dava olarak niteledikleri Filistin konusunda sadece geçiştirici açıklamalar yaparak konuyu kapatmaya çalışıyorlar. ‘Hayırsever iş adamı’ Reza Zarrab için ABD’ye iki defa nota veren Saray yönetimi, her nedense Trump’ın bu kararından sonra tek bir yapıcı ve gerçekçi tepki bile vermedi. İktidara oy veren yurttaşlarımız da artık bu samimiyetsizliğin daha çok farkındalar.” dedi.

Parlamentohaber.com | Korku yok!

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!