SON DAKİKA

AKP’li Yazıcı hakkındaki ‘İşte Siyasi Ayak’ haberlerine erişim

AKP Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı’nın oğlunun FETÖ bağlantılı işadamıyla ortaklığına ilişkin Cumhuriyet gazetesinin

Bu haber 07 Eylül 2017 - 10:05 'de eklendi. 95

Ankara 3. Sulh Ceza Hâkimliği’nin 5 Eylül 2017 tarihli kararıyla “İşte Siyasi Ayak” ve “Yazıcı’ya 10 Soru” başlığıyla yayımlanan Cumhuriyet gazetesi haberlerine “5651 sayılı kanun uyarınca Erişim Sağlayıcıları Birliği” tarafından internet ortamında erişimi engellendi.

Cumhuriyet’ten Aykut Küçükkaya’nın haberine göre gazete, 19 Ağustos 2017 tarihinde manşetinden ilişkiler ağını “İşte Siyasi Ayak” başlığıyla kamuoyuna duyurdu. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım’dan sonra AKP’nin 3 numaralı ismi olan Hayati Yazıcı habere yanıt vermek yerine Twitter’dan gazeteye ağır hakaretlerde bulundu.

Bunun üzerine Yazıcı’yı hakaret yerine haberde yer alan bilgi ve belgelere yanıt vermeye davet ettik. Bu haber de 21 Ağustos 2017 tarihinde “Yazıcı’ya 10 Soru” başlığıyla yayımlandı. 19 Ağustos ve 21 Ağustos 2017 tarihleri arasında yayımlanan haberlere 5 Eylül 2017 tarihli mahkeme kararıyla erişim yasağı getirildi.

YAZICI’YA NE SORULDU?

Erişim yasağı getirilen haberlerde AKP’nin güçlü ismi Hayati Yazıcı’nın oğlunun iş ilişkilerine yer veriliyordu. AKP tarafından FETÖ ile mücadelede milat olarak kabul edilen 17-25 Aralık 2013 tarihinden sonra Hayati Yazıcı, işadamı İlhami Yazıcı’nın Tanzanya’daki fabrikasının açılışına katılmıştı. Açılışta FETÖ ile ilişkili olduğu için görevden alınan ve tutuklanan Rize Valisi Nurullah Çakır da Hayati Yazıcı’nın yanında yer almıştı.

Hayati Yazıcı’nın oğlu Mustafa Yazıcı, bu geziden sadece 5 gün sonra 10 Haziran 2014’te işadamı İlhami Yazıcı ile ortak bir şirket kurmuştu. 15 Temmuz’un ardından işadamı İlhami Yazıcı’nın adı FETÖ soruşturmalarında “İstanbul’daki ‘himmet toplantıları’na katılan ilk işadamlarından biri olarak geçmişti.

İlhami Yazıcı’nın Rize’de yaptırğı yurda da 15 Temmuz darbe girişiminden sonra FETÖ’ye ait olduğu gerekçesiyle el konulmuştu.

Bu resmi bilgiler ışığında Yazıcı’ya sorular yöneltilmiş, yanıt alınamamıştı.

15 gündür hâlâ yanıt bekleyen ve erişim yasağı getirilen sorular özetle şöyle:

-Oğlunuz bu şirkete ortak değil mi?

-Tanzanya’daki fabrikayı açmadınız mı?

-Oğlunuzun şirketi bu gezi sırasında planlanmış olabilir mi?

-Cemaat bağlantısıyla görevden alınan Vali, Tanzanya’daki açılışa katılmamış mıydı

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın