SON DAKİKA

Ziya Pir: ‘Sarayın soytarı adayı’ sözünün suç olduğunu

HDP Diyarbakır Milletvekili Ziya Pir’in, bir konuşma sırasında Diyarbakır Cumhuriyet Savcısı için ‘Sarayın soytarı adayı’

Bu haber 08 Eylül 2017 - 17:59 'de eklendi. 76

HDP Diyarbakır Milletvekili Ziya Pir’in, bir konuşma sırasında Diyarbakır Cumhuriyet Savcısı için “Sarayın soytarı adayı” dediği iddiasıyla ‘Kamu görevlisine karşı görevinden dolayı hakaret’ suçundan 2 yıla kadar hapis istemiyle yargılanmasına devam edildi. Davanın 3’üncü celsesinde savunma yapan Ziya Pir, söz konusu sözünün hakaret olduğunu bilmediğini söyledi.

HDP Diyarbakır Milletvekili Ziya Pir’in ‘Kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret’ iddiasıyla 2 yıl hapis cezası istemiyle yargılanmasına, Diyarbakır 7’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nde devam edildi. 14 Eylül günü yapılması gereken, ancak sanığın duruşma günü yurt dışında olacağını bildirmesi nedeniyle bugüne alınan duruşmaya Ziya Pir ve avukatı Reyhan Yalçındağ Baydemir katıldı.

Savunmasında Diyarbakır’da Kürdi-Der adlı derneğin de içinde bulunduğu binaya yapılan baskında çeşitli ajansların da arandığını insanların dövüldüğünü gördüğünü kaydeden Ziya Pir, “Olaydan birkaç gün sonra binada bulunan sakinler basın açıklaması yapıyordu. Ben de açıklamada bulundum. Ben Diyarbakır seçilmiş milletvekiliyim. İnsanların sorunları ile ilgilenmek zorundayım. Olay tarihinde bir hukuksuzluK vardı. Ben de bunu dile getirdim” dedi. Ziya Pir o zaman Almanya’dan yeni gelip milletvekili olduğunu hatırlatarak, savunmasını şöyle sürdürdü:

“Almanya ve İngiltere’de saraya veya krala soytarı kavramını olumsuz olarak kullanmayız. Soytarılar kralı güldürmek için vardır. Ben şikayetçinin adını bilmem. Herhangi bir kişiyi hedef almadım. Benim fıtratımda kimseye hakaret etmek yoktur. Talimat veren savcıya aday kavramı ekleyerek, iltifat benzeri bir yanlış anlaşılmanın önüne geçtim. Soytarı kavramı marifetli anlamına gelir. Olay marifet kavramından uzaktır. Biz şahsımıza gelen ağır sözlere duruşumuz gereği karşılık vermeyiz.Benim sözlerim hakaret içermez. Bugün olsa o sözleri kullanmam. Hakaret içerikli bir söz olduğunu bilmiyordum. Saraya soytarı adayı sözünden dolayı bir milletvekilinin yargılanmasını doğru bulmuyorum.”

Daha sonra söz alan Ziya Pir’in avukatı Reyhan Yalçındağ Baydemir, davanın anayasaya aykırılık yarattığına dair iddiaları bulunduğunu belirterek, bunları açıklamak üzere süre talep etti. Ara kararlarını açıklayan mahkeme, Ziya Pir hakkında çıkarılan zorla getirme kararının kaldırılmasına hükmederek, duruşmayı erteledi. (DHA)

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın