SON DAKİKA

Son durak Katar’da gündem bölgesel krizler

Cumhurbaşkanı ve AKP Lideri Erdoğan Rusya ve Kuveyt’ten sonra gezisinin son durağı Katar’daydı. Körfez ülkeleriyle yaşadığı

Bu haber 16 Kasım 2017 - 9:07 'de eklendi.
Atatürk'ün Katilleri

Cumhurbaşkanı ve AKP Lideri Erdoğan Rusya ve Kuveyt’ten sonra gezisinin son durağı Katar’daydı. Körfez ülkeleriyle yaşadığı krizin başından beri Katar’a destek çıkan Erdoğan’ın Doha’daki gündeminde Suudi Arabistan, Lübnan ve Suriye başta olmak üzere bölgesel konular, uluslararası gelişmeler ve ekonomi vardı.

Resmi törenle karşılandı
Erdoğan, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed El Sani tarafından resmi törenle karşılandı. Erdoğan’a Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak başta olmak üzere dokuz bakan ile Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan da eşlik etti.

Baş başa bir görüşme gerçekleştiren Erdoğan ve Emir El Sani, daha sonra Türkiye-Katar Yüksek Stratejik Komite 3. Toplantısı’na katıldı. Toplantının ardından iki ülke arasında ekonomi, enerji, turizm gibi alanlardaki ikili anlaşmaların imza töreni gerçekleştirildi.

Körfez ülkeleri ve Riyad ana gündem
İki liderin masasındaki esas konu ise bölgesel krizlerdi. Katar Emiri El Sani son olarak, Körfez ülkelerinin ablukasıyla başlayan ve beşinci ayını dolduran krizin bitmesinin beklenmediğini açıklamıştı. Emir, muhatapların krizin çözümü için istekli olmadığını savunmuştu. Krizde Katar’ın yanında yer alan Türkiye, kısa süre içinde ülkede askeri üs kurmuştu.

Gündemdeki bir diğer konu da Lübnan Başbakanı Saad Hariri’nin istifasının ardından Suudi Arabistan’da alıkonduğu iddiaları, Husiler’in Riyad’ı vurması ve Suudi krallığı içerisindeki tasfiye operasyonlarıyla fitili ateşlenen bölgesel krizdi.

Oktay Vural ayrıntısı
Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Rusya-Kuveyt-Katar seyahatinde eşlik eden heyette MHP İzmir Milletvekili Oktay Vural’ın da yer alması dikkat çekti. Dokuz yıl görev yaptığı MHP Grup Başkanvekilliği’nden geçen yıl haziran ayında istifa eden Vural’ın seyahat için partisi tarafından görevlendirilmesi, Genel Başkan Devlet Bahçeli ile ilişkilerinin yeniden düzeldiğinin işareti olarak yorumlandı.

Parlamentohaber.com | Korku yok!

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!