SON DAKİKA

Sınır ‘özel bölge’

Zeytin Dalı Operasyonu’nun beşinci günü geride kalırken, Azez ve Burseya’da çatışmalar yoğunlaştı. TSK ve ÖSO’nun Suriye’ye

Bu haber 25 Ocak 2018 - 11:09 'de eklendi.
Abone ol

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından, Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ile birlikte Suriye’nin kuzeybatısında PYD’nin kontrolünde bulunan Afrin bölgesinde başlattığı Zeytin Dalı Harekâtı beşinci gününü geride bıraktı.

Çatışmalar, önceki gün açılan Azez cephesinde yoğunlaştı. PYD mevzilerine yönelik havadan ve karadan yürütülen saldırılar devam ederken, 170 hedefin vurulduğu, 15 noktanın da ele geçirildiği belirtildi. Operasyonun ilk günlerinde olduğu gibi, dün de Afrin’de ilerleyen birliklere destek olmak amacıyla Hatay ve Kilis’te konuşlu sınır birliklerinden Fırtına obüsleriyle ateş açmaya devam etti. Öte yandan harekâta önceki gece ilk kez yerli üretim Atak helikopterlerinin de katıldığı açıklandı.

Akar denetledi
Diyarbakır 8’inci Ana Jet Üssü’nde yaşanan haraketlilik de sürdü. Üsten, çok sayıda F-16 savaş uçağı havalandı. Uçakların, Suriye yönüne hareket ettiği görüldü. Ayrıca TSK tarafından Hatay’ın Kırıkhan ilçesi yönüne doğru tank ve zırhlı araç takviyesi yapıldı.

Öte yandan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar; Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri Harekât Merkezlerinde inceleme ve denetlemelerde bulundu.

Yaralı askerler Kilis’e getirildi
Anadolu Ajansı, “Şeyh Horoz bölgesindeki TSK unsurlarına saldırı amacıyla sızmaya çalıştığı belirtilen PKK/PYD/YPG terör örgütü mensupları ile çıkan çatışmada, 8 kişinin öldürüldüğünü” duyurdu.

Çatışmalar sürerken, Afrin kırsalında yaralandığı belirtilen üç TSK askeri ile iki ÖSO mensubu Gülbaba Köyü Sınır Tahliye Noktasına getirilerek, ambulanslarla Kilis Devlet Hastanesi’ne götürüldü. Askerlerin sağlık durumlarının iyi olduğu belirtildi.

Kontrol noktaları
Harekât nedeniyle TSK ve ÖSO’nun Suriye’ye yoğun olarak geçiş yaptığı Hatay’ın Hassa ve Kırıkhan ilçelerindeki bazı bölgeler 15 günlük ‘özel güvenlik bölgesi’ ilan edildi. Valiliğin yazılı açıklamasında “Özel Güvenlik Bölgesi ilan edilen yerlerde yerleşik olan vatandaşlarımız haricinde basın mensuplarının görüntü almaları, röportaj ve yayın yapmalarıyla her türlü araç ve insan girişi kolluk makamlarınca verilen izinler dışında yasaklanmıştır” denildi.

Bunun üzerine dün sabah saatlerinden itibaren gazetecilerle yurttaşların sınır bölgesine girişine izin verilmedi. Sınırdaki köylerde yaşayan yurttaşlar da uygulama noktalarında yapılan kimlik kontrolünün ardından geçiş izni alabildi. Yasak 7 Şubat’a kadar sürecek.

Valilikten sınır ötesi ‘turu’!
Öte yandan Kilis’te valiliğin öncülüğünde, bir grup gazeteci, kontrolün sağlandığı Burseya Dağı’nın kuzeyinde bulunan Marin Köyüne götürüldü. Gazeteciler Öncüpınar Sınır Kapısı’ndan Suriye’ye geçirilirken, ÖSO tarafından kontrol noktaları oluşturulduğu ve araçların arandığı görüldü. Bölgenin bir kısmında çatışma hâlâ sürüyo

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Kilis’e 2 roket atıldı
Kilis’e atılan iki roket, kent merkezine isabet etti. Roketlerden biri namaz kılındığı esnada Çalık Camii’ne isabet ederken, bir diğeri camiye 100 metre uzaklıktaki bir noktaya düştü. Kilis Valisi Tekinarslan’ın yaptığı açıklamaya göre, saldırıda 2 kişi hayatını kaybetti, 11 kişi yaralandı. Olay yerine sevk edilen emniyet güçlerinin çevre güvenliğini almasının ardından sonra yaralılar ambulanslarla Kilis Devlet Hastanesine kaldırıldı. Patlayan roketle kubbesi açılan cami, harabeye döndü.

***

İlk dört günde üç asker yaşamını yitirdi

TSK, 20 Ocak’ta hava harekâtının başlatıldığını duyurdu. İlk olarak ÖSO mensupları karadan ilerlemeye başladı.
Operasyonun ikinci gününde ise TSK kara harekâtına başladı. Özel kuvvetler ve komandolar iki noktadan sınırı geçerek Suriye’ye girdi, TSK tankları da sahada ilerlemekte olan ÖSO güçlerine destek verdi. Kilis ile Hatay’ın Reyhanlı ilçesine, gece boyunca toplam 19 roket isabet etti. Reyhanlı’da bir Suriyeli yaşamını yitirirken, her iki bölgede 54 kişi de yaralandı.

Üçüncü gün kara harekâtı sürerken, TSK’nin Afrin bölgesinin doğusundaki Azez’den Afrin’e operasyon başlatmasıyla yeni bir cephe daha açıldı. Burseya’da Piyade Astsubay Üstçavuş Musa Özalkan yaşamını yitirdi. Öte yandan ÖSO’nun kaldığı kampa Afrin bölgesinden atılan roketin gelmesi sonucu, iki kişinin hayatını kaybettiğini, 12 kişinin de yaralandığı bildirildi.

Dördüncü gün TSK’ye ait savaş uçakları, Afrin için fiziki korunma sağlaması nedeniyle stratejik önem olduğu söylenen Burseya Dağı’nı hedef alırken, sıcak çatışmalar da arttı. Operasyon kapsamında Piyade Üsteğmen Oğuz Kaan Usta ve Piyade Uzman Çavuş Mehmet Muratdağı yaşamını yitirdi.

Parlamentohaber.com | Korku yok!

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!