SON DAKİKA

Putin’den ABD’ye: Avustralya ile Avusturya’yı karıştıran

Rusya Devlet Başkanı Putin, BRICS’de yaptığı basın toplantısında, ABD’nin Rusya’ya yönelik aldığı diplomat yaptırımı kararını

Bu haber 05 Eylül 2017 - 12:52 'de eklendi. 113

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Çin’de düzenlenen BRICS (Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin, Güney Afrika) Liderler Zirvesi’nin son gününde basın toplantısı düzenledi.

Sputnik’in haberine göre Putin konuşmasına şöyle başladı: “ABD’nin diplomat sayımızda azaltmaya gitme hakkı var. Ancak bunun böyle hoyrat bir şekilde yapılması ayrı bir konu. Avusturya ve Avustralya’yı karıştıran bir ülke ile diyalog kurmak zor. Ancak yapılacak bir şey yok. Görünüşe göre ABD yönetimindeki siyasi kültür yapılanmasının düzeyi bu.”

ABD’nin ülkedeki Rusya diplomatik mülklerini kapatmasına değinen Putin, Washington’ın siyasi kültür inşa etme konusunda yetersiz olduğunu ifade etti.

Putin, Moskova’nın iki ülkenin diplomat sayısını tam anlamıyla eşitleyebilmek için diplomat sayısında 155 kişi azaltmaya gidip gitmeme konusunda karar verme hakkına sahip olduğunu belirtti.

“KONUYU MAHKEMEYE TAŞIYACAĞIM, ABD’NİN YARGI SİSTEMİNİN NASIL İŞLEDİĞİNİ GÖRELİM”

Putin, şimdilik böyle bir azaltmaya gitmeyeceklerini ama mahkemeye başvuracaklarını vurguladı: “ABD’nin Rusya’nın diplomatik mülkleriyle ilgili yaptıkları görülmemiş bir şey. Bizi kendi mülklerimizi kullanmaktan yoksun bıraktılar. Bu, mülkiyet hakkımızı kullanmamıza yönelik açıkça bir ihlal. Rusya Dışişleri Bakanlığı’na konuyu mahkemeye taşıması için talimat vereceğim. ABD’nin yargı sisteminin nasıl işlediğini görelim.”

​”İLİŞKİLERDE UZLAŞI NOKTALARI BULUNABİLİR”

Öte yandan Putin, ABD ile Rusya arasındaki ikili ve uluslararası sorunların çözülmesi için, ABD Başkanı Donald Trump’ın dediği gibi uzlaşı noktaları bulunabileceğini ifade etti. Putin, Trump hakkında görevi kötüye kullanmaktan dava açılma olasılığı ile ilgili yorum yapmayı da reddetti: “Bizim açımızdan ABD’deki siyasi süreçler hakkında yorum yapmak doğru değil, bu onların işi.”

TRUMP DAMAT DEĞİL, BEN DE GELİN DEĞİLİM, BURADA DEVLET İŞLERİYLE UĞRAŞIYORUZ”

Putin, Trump konusunda hayal kırıklığına uğrayıp uğramadığı sorusuna da şöyle yanıt verdi: “Trump bir damat değil, ben de gelin ya da damat değilim. Burada devlet işleriyle uğraşıyoruz. Burada hayal kırıklığı yaşamak ya da yaşamamak yönündeki bir soru kulağa safça geliyor.”

Putin açıklamalarına “Her ülkenin kendi çıkarları var. Trump kendi ülkesinin çıkarlarıyla ilgileniyor, ben de kendi ülkemin…” sözleriyle devam etti.

MYANMAR HÜKÜMETİNE ÇAĞRI

Putin, Rusya ve Mısır’ın her türlü şiddete karşı olduğunu belirterek; Myanmar hükümetine durumu kontrol altına almaları için çağrıda bulundu. Putin basın toplantısında yaptığı konuşmada, “Basın Servisi’nin Mısır ile Myanmar’daki olaylara ilişkin ortak değerlendirmemizi yayınlaması gerekiyordu. Biz her türlü şiddete karşıyız ve hükümete bu durumu kontrol altına alması için çağrıda bulunuyoruz” dedi.

“ÖLÜ SAYISINI ARTTIRIR”

Bu arada ABD’nin Ukrayna’ya öldürücü silah gönderme ihtimali konusuna değinen Putin, bunun ABD’nin kendi kararı olduğunu, sevkiyatın ülkedeki durumu değiştirmeyeceği ancak ölü sayısında artışa neden olabileceği yorumunda bulundu.

“SİSİ’NİN DAVETİNİ KABUL ETTİM”

Putin, Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah el Sisi’nin davetini de kabul ettiğini, şimdilik ziyaretin tarihi konusunda karar verilmesi gerektiğini ifade etti.

Putin, Zirve sonrası düzenlediği basın toplantısında ise şöyle konuştu;

“KUZEY KORE VE İŞGAL SONRASI IRAK ARASINDA BENZERLİKLER VAR”

Kuzey Kore ile işgal sonrası Irak arasında bazı paralellikler gördüğünü de belirten Putin, eski Irak lideri Saddam Hüseyin’in kitlesel imha silahları üretiminden vazgeçtiğini fakat sonunun da, bu silahların bulunması bahanesiyle geldiğini anımsattı.

Diğer taraftan Putin, Kuzey Kore’nin nükleer denemelerini kınadıklarını ve bu testleri provokasyon olarak gördüklerini de vurguladı.

“GEREKİRSE ÇİM YERLER”

Pyongyang’a herhangi bir yaptırım uygulamanın yararsız ve etkisiz olacağına inandığını kaydeden Putin, Kuzey Koreliler için, “Gerekirse çim yerler fakat kendilerini güvende hissetmedikleri sürece nükleer programlarından vazgeçmezler” ifadelerini kullandı.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın