SON DAKİKA

Partilerin kasası dolacak

TBMM’de grubu bulunan partilere önümüzdeki hafta 273.8 milyon lira Hazine yardımı yapılacak. 139.1 milyon lira en yüksek payı

Bu haber 31 Aralık 2017 - 10:05 'de eklendi ve 67 kez görüntülendi.

NURCAN GÖKDEMİR [email protected] @nurcangokdemir

Siyasi partiler 2018’de Hazine’den 273.8 milyon lira yardım alacak. Erken seçim kararı alınması durumunda bu tutar üç katına kadar artabilecek.

Bütçeden siyasi partilerin son seçimlerde aldıkları oylara göre yapılan yardımlar 2018’in ilk haftasında kasalarına girecek.
2017’ye göre yaklaşık 40 milyon TL artışla 234.7 milyon TL’den 273.8 milyon TL’ye çıkan Hazine yardımından en büyük payı iktidar partisi AKP alacak.

Siyasi partilerin milletvekili sayısı değil 1 Kasım 2015’teki oy oranları dikkate alınarak yapılan hesaplamaya göre, 2018’de AKP 139.1 milyon, CHP 71.2 milyon, MHP 33.3 milyon, HDP 30.1 milyon TL Hazine yardımı alacak. Meclis’teki sıralamada 18 milletvekili ile HDP’nin gerisinde olmasına karşın son genel seçimlerdeki yüzde 1.7’lik oy farkı nedeniyle MHP yardımdan üçüncü sırada yararlanacak. MHP’nin Hazine yardımı HDP’den yaklaşık 3 milyon lira daha fazla olacak.

Erken seçimde 3 katı
Siyasi Partiler Kanunu’na göre genel seçim yapılan yıllarda siyasi partilere yapılan yardım üç katı, yerel seçimlerde de iki katı artırılıyor. Bu nedenle erken seçim kararı alınması durumunda bu yardım 821,4 milyon olacak.

Kanun, son milletvekili genel seçimlerine katılan ve yüzde 10’luk genel barajı aşan siyasi partilere her yıl Hazine’den ödenmek üzere o yılki genel bütçe gelirleri toplamının 5 binde 2’si oranında mali yardım yapılmasını düzenliyor.

Milletvekili seçimlerinde geçerli oyların yüzde 7’sinden fazlasını alan siyasi partiler de devlet yardımı alabiliyor.

Parlamentohaber.com | Korku yok!

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın