SON DAKİKA

Microsoft’tan Türkiye Hakkında Gündemi Sarsacak Açıklama

Microsoft, Türkiye’nin de dahil olduğu bazı ülkelerde siyasetçiler, gazeteciler ve akademisyenlerin casus yazılım ile izlendiğinin tespit edildiği duyuruldu. Firma, söz konusu yazılımın engellendiğini belirtti.

Bu haber 16 Temmuz 2021 - 23:11 'de eklendi.
Abone ol

Microsoft bir açıklama yaparak, İsrail merkezli bir hacker şirketinin kullandığı casus yazılımı engellediklerini duyurdu. Açıklamada Türkiye’nin de dahil olduğu bazı ülkelerin siyasetçileri, gazetecileri ve akademisyenleri izlediği belirtildi.

Firmadan yapılan açıklamada bu yazılımın dünyanın birçok ülkesinden yüzlerce siyasetçiyi, insan hakları aktivistini, gazeteciyi, akademisyeni izlediklerini açıklayan Microsoft, Toronto Üniversitesi bünyesindeki kuruluş Citizen Lab ile birlikte çalıştıklarının da altını çizdi.

Sözcü’nün aktardığı habere göre, şirket, hacker grubunun Candiru adı da dahil olmak üzere farklı isimlerle tanındığını aktardı. Bir yazılım güncellemesiyle casus yazılımın engellendiğini aktaran Microsoft, “Filistin, İsrail, İran, Lübnan, Yemen, İspanya, Birleşik Krallık, Türkiye, Ermenistan ve Singapur’da bazı hedeflere saldırdılar” ifadesine yer verdi. Şirket özel olarak kimlerin hedefe alındığını ise açıklamadı.

Candiru’nun casus yazılımının Uluslararası Af Örgütü ve Black Lives Matter (Siyah Yaşamlar Önemlidir) gibi kuruluşların internet sitelerini kullandığı ve bunların arkasına gizlendiği belirtildi.

Microsoft ve Citizen Lab’in yaptığı araştırmaya göre bu tür siber saldırı sistemlerinin hükümetlere ve güvenlik güçlerine satıldığı ve bunun hiç saydam olmadığı aktarıldı.

Microsoft’un resmi blogunda yayınlanan makalede, “Bazı baskıcı hükümetler bunları masum siviller üzerinde kullanıyor. Özel sektördeki şirketlerin siber silah geliştirip bunu satması insanlar, işletmeler ve her boyuttaki hükümetler için çok tehlikeli” ifadesi kullanıldı.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

16 MİLYON AVRO KARŞILIĞINDA 10 FARKLI CİHAZ TAKİP EDİYORLAR

Yapılan araştırmada ise Candiru’nun nasıl çalıştığı belirtildi. İncelemeler sonucunda Candiru, 16 milyon avro karşılığında müşterinin istediği herhangi bir ülkedeki 10 farklı cihazı takip etme teklifini sunuyor. Ekstra 5.5 milyon avro ödenmesi durumunda ise 5 farklı ülkedeki ekstra 25 cihazı da takip edebiliyor. Yapılan açıklamada Candiru’nun mobil cihazları, bilgisayarları ve bulut depolama sistemleri hedef aldığı belirtildi.

CİHAN EKŞİOĞLU’NDAN MİT’E SATILAN YAZILIM AÇIKLAMASI

Microsoft’un yazılım hakkındaki açıklamasının ardından Cihan Ekşioğlu’nun bir magazin dergisine verdiği röportaj yeniden gündeme geldi. Ekşioğlu, röportajda MİT’e yazılım verdiklerini söylerken, istenilen kişilerin Twitter ve Whatsapp görüşmelerine ulaşabildiklerini açıklıyor.

İşte Ekşioğlu’nun o sözleri:

“Bunun dışında sosyal medya çözümleme ve takip işleri var bizde. Biz takip etmiyoruz bunları çözümleyen sistemleri istihbarat servislerine satıyoruz. Bu da örneğin Twitter’daki hareketliliği takip edebiliyorsunuz, hangi noktadan çıktığını, çağrıların nereden geldiğini kimin kiminle neler yaptığını çözümleyebiliyoruz.” 

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!